Stulejka (łac. phimosis) należy do najczęstszych wad, związanych z napletkiem, który fizjologicznie pełni rolę ochronną żołędzi prącia, pozwalając na jego bezbolesne zsunięcie do rowka zażołędnego. W przypadku stulejki, ściągnięcie napletka jest częściowo lub całkowicie niemożliwe z uwagi na jego zwężenie. O ile u dzieci stulejkę „leczy czas” (stulejka fizjologiczna), u starszych chłopców i u mężczyzn (stulejka patologiczna) istnieje medyczne wskazanie do zabiegu chirurgicznego, który polega na plastyce napletka bądź na obrzezaniu.
Leczenie patologii prącia w Gliwicach – stulejka
25 km od Gliwic leczenie stulejki chirurgiczne oferuje Klinika 2000 w Katowicach. Zakres operacji urologicznych, przeprowadzanych w placówce, obejmuje plastykę zwężonego napletka, a w przypadku dużego bliznowacenia przeprowadzane jest obrzezanie. U dzieci zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, osoby dorosłe kwalifikują się do leczenia w znieczuleniu miejscowym. Zabieg przeprowadzany jest w trybie jednego dnia i wymaga wcześniejszej konsultacji, którą przeprowadza specjalista chirurgii ogólnej w ramach gabinetu konsultacyjnego.
Stulejki operuje także dr hab. n. med. Wojciech Szewczyk, specjalista chirurgii ogólnej, specjalista II stopnia z urologii, członek Polskiego Towarzystwa Urologicznego. W ramach prywatnej praktyki, urolog ten oferuje pełne rozpoznanie schorzenia oraz kwalifikacje do zabiegu obrzezania lub operacji plastycznej napletka, a zabiegi przeprowadza w znieczuleniu miejscowym. W ramach chirurgii prącia przeprowadza także plastykę wędzidełka. Zabiegowy obszar działalności dr Szewczyka obejmuje ponadto punkcje wodniaka jądra oraz biopsję prostaty w ramach diagnostyki i leczenia nowotworów układu moczowo-płciowego, w czym się specjalizuje.
Wrodzoną lub nabytą stulejkę 30 km od Gliwic, w Łaziskach Górnych, leczą specjaliści Atena Clinic, wykonując poszerzenie napletka poprzez odpowiednie jego nacięcie. Przeprowadzany w placówce zabieg wymaga kwalifikacji i wykonania wcześniejszych badań, a wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i trwa około 15-30 minut. Procedura wykonywana jest w ramach chirurgii, której oferta obejmuje również plastykę blizn z zastosowaniem opatrunków odbarczających i hydrokoloidowych oraz usuwanie zmian skórnych.