Zabieg usunięcia stulejki może być wykonany w każdym wieku. Początkowo schorzenie można leczyć przez stopniowe rozciąganie napletka podczas ciepłej kąpieli. Wszelkie jego nieprawidłowości w późniejszym stadium choroby wymagają ingerencji chirurgicznej, a zabieg wiąże się albo z plastyką napletka, albo z całkowitym jego usunięciem (tzw. obrzezanie). Nieleczona stulejka, może być powodem stanów zapalnych u mężczyzny oraz ich partnerek lub – z powodu bólu – z czasem uniemożliwić wszelką aktywność seksualną.
Phimosis – nie tylko męskie sprawy
W szerokim panelu usług Specjalistycznego Szpitala Matopat NZOZ, znajduje się diagnostyka i leczenie schorzeń układu moczowego. W zabiegowej części wykonuje się tu operacje m.in. stulejki oraz krótkiego wędzidełka w znieczuleniu ogólnym i miejscowym. Zabiegi wykonuje specjalista urolog, chirurg, lek. med. Stanisław Kęsy. Szpital rozpoczął działalność w 2001 r. i jest jednostką organizacyjną wchodzącą w skład Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych S.A.
Na ul. Kołłątaja 10 trafimy do specjalistycznej kliniki chirurgicznej, jaką jest Prywatne Centrum Chirurgii Winczakiewicz – Borkiewicz (PCC), które w 1992 r. stworzyli lekarze specjaliści chirurgii: dr n. med. Jacek Winczakiewicz i lek. med. Marek Borkiewicz. Specjalistą chirurgii dziecięcej i urologii jest dr Joanna Madej i w zakresie Chirurgii dziecięcej, przeprowadza się tu zabiegi przepukliny pachwinowej i pępkowej, wnętrostwa oraz nieprawidłowego napletka. Zabiegi w większości są wykonywane w zakresie Chirurgii Jednego Dnia, w czym PCC przodowało w kraju w latach 90. XX w.
Od kilkunastu lat, początkowo na Wrzosach, a obecnie na ul. Mickiewicza 109/4, prywatny Gabinet Lekarski prowadzi chirurg, lek. med. Marek Modrzewski, który udziela porad i konsultacji oraz wykonuje zabiegi z zakresu małej chirurgii (tylko znieczulenie miejscowe), m.in. stulejki i w zakresie zmian brawnikowo-przerostowych skóry, z badaniem histopatologicznym w razie konieczności. Lek. med. Modrzewski jest byłym St. Asystentem Oddziału Chirurgicznego 2 Wojskowego Szpitala Okręgowego w Toruniu i wieloletnim kierownikiem Przychodni Rehabilitacyjnej oraz lekarzem Przychodni Chirurgicznej.
Zwężenie ujścia napletka prącia leczy także specjalista chirurgii dziecięcej, dr hab. med. Marek Orkiszewski, były Kierownik Katedry I Kliniki Chirurgii Dziecięcej Akademii Medycznej w Bydgoszczy i Ordynator Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Toruniu, obecnie związany z Centrum Medycznym Gizińscy w Bydgoszczy, gdzie przyjmuje prywatnie. W swojej praktyce ma doświadczenie w nieinwazyjnym leczeniu stulejki u pacjentów w wieku od 1 roku 10 lat, u których z sukcesem zastosowano 0,1% maści zawierającej betamethazon z dodatkiem neomycyny. Dr Orkiszewski operuje również w Poznaniu, gdzie również mieszka.
Urologia Jednego Dnia to tylko część zakresu usług jakie świadczy Prywatna Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Nowak&Nowak. Placówka powstała w 1999 r. z inicjatywy m.in. specjalisty urologa – Lecha Nowaka, który od lat 70. XX w. związany był z Oddziałem Urologii Ogólnej i Onkologicznej Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im M. Kopernika w Toruniu. Przychodnia realizuje zabiegi prywatne oraz w ramach umowy z NFZ. W zakresie Urologii Jednego Dnia, wykonywana jest tu zarówno plastyka napletka, jak i obrzezanie. Operacja stulejki i krótkiego wędzidełka napletka odbywa się w znieczuleniu ogólnym.
W ambulatorium Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu, zabiegi stulejki wykonywane są po uzyskaniu skierowania z Poradni Oddziału Urologii Ogólnej I Onkologicznej. Ponadto lekarze Oddziału Urologii realizują leczenie endoskopowe zwężenia cewki moczowej wraz ze sposobem otwartym, a także najnowsze metody operacji naprawczych prącia (korekcja skrzywień). Kadra Oddziału pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Tomasza Drewa specjalizuje się w leczeniu schorzeń nowotworowych zarówno łagodnych układu moczowego, jak i kamicy moczowej.