Stulejka to schorzenie, w którym dochodzi do zwężenia napletka, uniemożliwiającego odprowadzenie go poniżej żołędzi prącia. Dotyka zarówno małych chłopców, jak i dojrzałych mężczyzn. Leczenie nieoperacyjne wdrażane jest wyłącznie u dzieci. W początkowych fazach choroby charakteryzuje się wysoką skutecznością. W tym celu stosuje się maści sterydowe, które usuwają stan zapalny i przywracają prawidłową funkcję napletka.
Farmakologiczne leczenie stulejki w Polsce – gdzie można się na nie udać
W Tychach w swojej ofercie nieoperacyjnie leczenie stulejki posiada lek. med. Krzysztof Sacha, specjalista urolog. Jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Urologicznego. W leczeniu stulejki stosuje zarówno leczenie zachowawcze, jak i chirurgiczne. W przypadku, gdy maści sterydowe nie przynoszą oczekiwanych efektów, udać się do niego można na plastykę napletka (nacięcie i poszerzenie) lub obrzezanie (usunięcie napletka). Szukać u niego pomocy mogą także osoby, zmagające się ze zbyt krótkim wędzidełkiem. Specjalizuje się ponadto w diagnostyce i leczeniu przedwczesnego wytrysku, zaburzeń erekcji, nietrzymania moczu oraz chorób pęcherza moczowego.
Na leczenie stulejki nieoperacyjne w Warszawie udać się można do dr n. med. Piotra Edwarda Gastoła, specjalisty z zakresu chirurgii i urologii dziecięcej, który jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych. W najłagodniejszych formach schorzenia stosuje maści sterydowe (w celu usunięcia stanu zapalnego i przywrócenia prawidłowej funkcjonalności napletka). Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów, przeprowadza plastykę napletka lub zabieg obrzezania. Szukać pomocy mogą u niego rodzice, których dziecko zmaga się z wnętrostwem , czyli nieobecnością jąder w mosznie, lub z przyklejonym napletkiem do żołędzia. Jego oferta obejmuje ponadto leczenie operacyjne żylaków powrózka nasiennego (metodą tradycyjną lub laparoskopową).
W Krakowie leczenie zachowawcze w przypadku zwężenia napletka stosuje dr n. med. Marek Górniak, specjalista urolog dziecięcy i chirurg dziecięcy. Należy do wielu renomowanych towarzystw medycznych, w tym do Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej. Specjalizuje się również w leczeniu operacyjnym stulejki. Przeprowadza wówczas plastykę napletka lub obrzezanie. Wykonuje także operację w przypadku przyklejonego napletka lub stanu zapalnego żołędzi. Jego oferta obejmuje ponadto leczenie operacyjne spodziectwa (niedorozwój cewki moczowej), wnętrostwa oraz żylaków powrózka nasiennego.
Cena leczenia stulejki farmakologicznie w Polsce i za granicą
W Polsce za zachowawcze leczenie stulejki zapłacić trzeba około 300 złotych. Za granicą cena takiej procedury jest o wiele wyższa: przykładowo, w Centros Médicos Milenium Madrid w Madrycie wynosi ona 200 euro, czyli około 900 złotych.