Trądzik odwrócony jest przewlekłą chorobą zapalną, która wpływa negatywnie na komfort i jakość życia. Jej etiologia nie jest do końca jasna, a samo schorzenie przysparza wielu trudności zarówno w jego rozpoznaniu, jak i leczeniu. Jakie metody leczenia stosują lekarze? Czy konieczne jest leczenie zabiegowe?
Trądzik odwrócony, czyli acne inversa, jest przewlekłą chorobą mieszków włosowych i gruczołów łojowych. W przeciwieństwie do trądziku pospolitego, symptomy choroby pojawiają się po okresie dojrzewania płciowego. Z powodu trądziku odwróconego częściej od kobiet cierpią mężczyźni. Występują pewne podobieństwa pomiędzy trądzikiem odwróconym i trądzikiem pospolitym, ale należy odróżnić te dwa schorzenia. Różnią się nie tylko przebiegiem choroby, ale także postępowaniem terapeutycznym. Trądzik odwrócony leczy się przede wszystkim zabiegowo, gdyż efekty leczenia zachowawczego często okazują się rozczarowujące.
Objawy trądziku odwróconego
Obraz wykwitów w przebiegu trądziku odwróconego może przypominać zmiany powstałe na skutek trądziku pospolitego. Obserwuje się zmiany skórne, począwszy od zaskórników, krostek i wyprysków, poprzez ropnie i bliznowacenia, aż po rozległe owrzodzenia czy nawet przetoki. Trądzik odwrócony charakteryzuje się miejscem występowania zmian, które najczęściej pojawiają się pod pachami. Często zlokalizowane są na pachwinach, na wzgórku łonowym, u kobiet w fałdach pod piersiami i na wargach sromowych większych, a u mężczyzn na mosznie. Wykwity obserwuje się również w kroczu, w okolicach odbytu, na pośladkach oraz w dole podkolanowym i łokciowym.
Trądzik odwrócony jest szczególnie kłopotliwy dla osób, u których występują zmiany w okolicach krocza, odbytu i narządów płciowych. Z uwagi na intymny charakter problemu wielu pacjentów nie decyduje się na konsultację lekarską, stąd uważa się, że najlżejsze postacie trądziku odwróconego nie zostają właściwie rozpoznane, a schorzenie występuje znacznie częściej, niż sugerują oficjalne dane.
Jak leczy się trądzik odwrócony?
Leczenie trądziku odwróconego kosztuje od 2 tys. zł nawet do 25 tys. zł. Cena uzależniona jest od wielkości i rozległości zmian, a także zastosowanej techniki operacyjnej. Centrum Medyczne Bieniek we Wrocławiu przeprowadza kompleksową diagnostykę i leczenie trądziku odwróconego. Terapia polega na wycięciu małych zmian z zachowaniem marginesu zdrowych tkanek, co pozwala zahamować rozwój choroby. W przypadku większych zmian stosuje się nacięcie i drenowanie, które uśmierzają ostry ból.
Trądzik odwrócony leczy się również metodą krioterapii. Ta metoda pozwala osiągnąć satysfakcjonujące efekty w przypadku ograniczonej miejscowo choroby. Istnieją wprawdzie zachowawcze metody leczenia trądziku odwróconego za pomocą leków i antybiotyków, ale objawy mogą powracać i nasilać się po upływie czasu.
Opóźnienie lub zaniechanie leczenia może mieć przykre konsekwencje chorego. O ile pierwsze stadia choroby, w których obserwuje się krostki i zaskórniki, nie są zbyt kłopotliwe, o tyle dalszy rozwój schorzenia wiąże się z powikłaniami w postaci trwałych zmian, bliznowacenia, a nawet powikłań ogólnoustrojowych.