Leczenie wrastającego paznokcia. Skąd bierze się wrastający paznokieć? 

Wrastający paznokieć (ICD-10: L60.0), zamiast rosnąć tuż ponad skórą, wbija się w nią, przerywając jej powłoki. Prowadzi to do bolesnego obrzęku oraz stanu zapalnego. Przyczyn wrastania paznokcia jest kilka: może być to zarówno genetycznatendencja związana z budową paznokcia, uszkodzenie macierzy paznokcia lub jego nieodpowiednie, zbyt głębokie obcinanie. Także noszenie zbyt ciasnego, wąskiego obuwia może przyczynić się do wystąpienia tej dolegliwości – w takiej sytuacji ucisk wywierany na paznokcie prowadzi do ich zniekształcania się, a w konsekwencji do nieprawidłowego wzrostu. Wrastaniu paznokci sprzyjają ponadto nadwaga oraz otyłość.

Wrastający paznokieć – objawy

Po czym poznać, że paznokieć zaczął wrastać pod skórę? Pierwszym objawem jest ból, który początkowo pojawia się tylko podczas dotyku. Z czasem nasila się i jest ciągły. Jego intensywność uniemożliwia swobodne chodzenie, bieganie czy uprawianie sportu. Ból powoduje także nieprzyjemności przy zakładaniu skarpetek oraz obuwia. Dolegliwościom może towarzyszyć obrzęk, boczne wały paznokciowe stają się zaś zaczerwienione i tkliwe. Jeśli na tym etapie nie udamy się do lekarza, dalsze wbijanie się paznokcia w skórę doprowadzi do stanu zapalnego oraz gromadzenia się ropy.

Ważne: Z wrastającym paznokciem trzeba udać się do lekarza.! Rozwinąć może się bowiem zakażenie bakteryjne lub grzybicze, w ciężkich przypadkach penetrujące nawet do kości!

Co na wrastający paznokieć?

Sposób leczenia wrastającego paznokcia jest uzależniony od tego, na jakim etapie rozwoju dolegliwości pacjent zgłosił się do lekarza. W pierwszych stadiach, gdy zmiany nie są jeszcze zaawansowane, można spróbować metod zachowawczych. Zaliczamy do nich m.in. tak zwaną ortonyksję, czyli założenie specjalnych klamerek, które zmieniają tor wzrostu płytki paznokcia. Innym sposobem jest tamponada. Ten drobny zabieg polega na odseparowaniu tkanek otaczających paznokieć od jego płytki małym opatrunkiem nasączonym płynem o działaniu dezynfekującym. Co ważne, metoda ta działa jedynie w przypadku, w którym nie zdąży rozwinąć się stan zapalny. Jeśli zmiany będą zaawansowane, trzeba będzie wdrożyć leczenie chirurgiczne.

Wrastający paznokieć – leczenie chirurgiczne

Tradycyjne chirurgiczne usunięcie wrastającego paznokcia polega na oddzieleniu paznokcia od położonego tuż pod płytką łożyska, a następnie usunięciu obumarłych i zmienionych zapalnie tkanek. Sam paznokieć można wyciąć całkowicie lub tylko fragmentarycznie. Cały zabieg trwa około 15-20 minut i przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Choć pacjent może od razu wrócić do domu, musi pamiętać, aby w kolejnych dniach po procedurze nie obciążać operowanej kończyny. Najlepiej, jeśli stopa będzie jak najczęściej znajdować się powyżej poziomu biodra. Konieczne jest także dbanie o higienę – wszelkie zalecenia pacjent otrzyma od lekarza przeprowadzającego zabieg usuwania wrastającego paznokcia.

Innym wariantem chirurgicznej ingerencji jest tak zwane klinowe wycinanie wrastającego paznokcia. Polega ono na pozbyciu się wrastającego fragmentu paznokcia wraz z boczną częścią macierzy od strony. Kolejnym krokiem jest plastyka wału okołopaznokciowego. Czynności te pozwalają na prawidłowy wzrost paznokcia. Zabieg nie wyłącza pacjenta z codziennej aktywności – wyjątkiem jest nadmierny wysiłek fizyczny.

Wrastający paznokieć – zabieg fenolizacji

Jeszcze inną metodą na pozbycie się problemu wrastającego paznokcia jest fenolizacja. Podobnie jak opisane powyżej zabiegi chirurgiczne, ten także przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Następnie chirurg wyjmuje brzeg paznokcia z wału i przycina płytkę tak, aby między nią a wałem pozostawić małą szczelinę. W miejsce to podawany jest 88% roztwór Fenolu – substancji o działaniu antyseptycznym. Dzięki niej paznokieć będzie rósł węższy, a przez to nie zacznie wrastać w wał paznokciowy. Zaletą tego zabiegu jest niska inwazyjność oraz świetne efekty kosmetyczne.

Wrastający paznokieć – domowe sposoby

Jak usunąć wrastający paznokieć domowymi sposobami? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, których dotknął ten bolesny problem. Popularne metody na wrastający paznokieć zakładają wykorzystanie:

  • octu jabłkowego, który należy dodać w ilości 1/4 szklanki do miski ciepłej wody i moczyć stopę przez 15-20 minut;
  • specjalnych płynów i maści do wrastających paznokci;
  • soli, którą trzeba rozpuścić w misce wody i włożyć do niej stopę;
  • płatków mydlanych, z których również przygotowuje się kąpiel;

Należy pamiętać, że sposoby do wykorzystania w domu mogą pomóc jedynie tym, u których nie widać jeszcze oznak stanu zapalnego wrastającego paznokcia. Ropa, ból, zaczerwienienie – z takimi symptomami trzeba udać się na profesjonalny zabieg!

Ważne: Aby nie dopuścić do wrastania paznokcia w skórę, należy obcinać paznokcie zgodnie z ich naturalnym kształtem, czyli na prosto. Nie wolno przycinać ich zbyt krótko, a postrzępione brzegi trzeba wygładzać pilnikiem. Ponadto warto unikać butów z wąskimi noskami.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o usuwanie wrastającego paznokcia

  • Co robić przy wrastającym paznokciu w ciąży?

    Zwiększona waga ciała u kobiet w ciąży może zwiększyć ryzyko wrastania paznokci. U ciężarnych pacjentek często stosuje się klamry, które sprawiają, że paznokieć rośnie prosto. Aby możliwe było ich założenie, ważne jest, aby odpowiednio wcześnie odwiedzić specjalistę.

  • Jaki lekarz usuwa wrastający paznokieć?

    Usuwaniem wrastających paznokci zajmują się chirurdzy ogólni oraz podolodzy, czyli lekarze specjalizujący się w leczeniu chorób stóp.

  • Jaka jest cena zabiegu na wrastający paznokieć?

    Chirurgiczne usunięcie wrastającego paznokcia średnio kosztuje około 500 zł. Ceny zaczynają się już od 200, a kończą na około 1000 zł.

  • Mam wrastający paznokieć – co robić?

    Przede wszystkim nie zwlekać z wizytą u lekarza. Im wcześniej zasięgniemy profesjonalnej pomocy, tym mniej inwazyjnych metod będzie można użyć w procesie leczenia. W oczekiwaniu na zabieg można natomiast przygotowywać specjalną kąpiel dla stopy. Wystarczy rozpuścić w ciepłej wodzie sól, ocet jabłkowy lub płatki mydlane.

  • Jak leczyć wrastający paznokieć?

    Leczenie zachowawcze wrastającego paznokcia jest możliwe w sytuacji gdy nie doszło jeszcze do stanu zapalnego. Wówczas stosuje się specjalne klamry lub tamponadę. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny.

Źródła:

  • Park DH., Singh D., "The management of ingrowing toenails", BMJ, 2012
  • Freiberg A., Dougherty S., "A review of management of ingrown toenails and onychogryphosis", Can Fam Physician., 1988