Ważnym elementem układu optycznego jest soczewka, która znajduje się wewnątrz gałki ocznej, za tęczówką i odpowiada za tworzenie obrazów oraz za naszą zdolność do widzenia z bliska i z daleka. Częściowe lub całkowite jej zmętnienie (katarakta) utrudnia, a niekiedy uniemożliwia prawidłowe widzenie. Zaćmę leczy się wyłącznie operacyjnie, metodą fakoemulsyfikacji, która polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu na jej miejsce sztucznej.
Chirurgia zaćmy
Przymglenie soczewki znajdującej się wewnątrz gałki ocznej oraz wszystkie związane z tym następstwa, operacyjnie leczą specjaliści Kliniki Okulistycznej Euromedic. Po wykonaniu 3 mm nacięć, chirurg rozdziela zmętniałą soczewkę na mniejsze fragmenty, a następnie rozdrabnia je za pomocą ultradźwięków i usuwa z oka, w którym umieszcza sztuczny implant. Placówka korzysta z soczewek sferycznych, asferycznych (w tym z filtrem światła niebieskiego) oraz wieloogniskowych asferycznych, dostępnych w kilku pakietach cenowych.
Chirurgia zaćmy obok chirurgii jaskry oraz zabiegów laserowych stanowi główny profil oferty okulistycznej, jaką realizuje Komed. Przed operacją, pacjent przechodzi wnikliwą ocenę stanu oczu oraz wykonywany jest spersonalizowany i niezwykle dokładny dobór soczewki wewnątrzgałkowej z możliwością indywidualnego doboru implantu, robionego na zamówienie przez niemiecką firmę Oculentis – Lentis Mplus Custom. Standardem leczenia jest fakoemulsyfikacja za pomocą ultradźwięków – emulgowanie zmętniałej soczewki, a następnie usunięcie przez aspirację (odessanie).
Na Oddziale Okulistyki WSS im. NMP w Częstochowie, mikrochirurgiczne usunięcie zaćmy statycznej, powikłanej, podwichniętej, cukrzycowej z wszczepem sztucznej soczewki to obok zabiegów p/jaskrowych czy chirurgicznego zaopatrywania urazów gałkowych główny zakres oferty. Poza metodą fakoemulsyfikacji wykonywany jest zabieg zewnątrztorebkowego usunięcie zaćmy z wszczepem soczewki wewnątrzgałkowej. Ordynatorem Oddziału jest lek. med. Teresa M. Kotkowska, specjalista chorób oczu.
Zamglone widzenie, rozszczepianie się światła czy zaburzenia widzenia barw to podstawowe objawy zaćmy, której operację oraz operację łączoną zaćmy z jaskrą wykonamy w Szpitalu Specjalistycznym Centrum Medycznego Mavit w Katowicach. Stosowana we wszystkich ośrodkach metoda fakoemulsyfikacji tu również jest standardem leczenia katarakty w każdym jej stadium. Placówka posiada w Częstochowie swoje punkty konsultacyjne w ramach prywatnych gabinetów okulistycznych, gdzie swoje usługi świadczy m. in. dr n. med. Jerzy Koperski, okulista.
Pozostając w Katowicach, na operację usunięcia zaćmy możemy zdecydować się również na Oddziale Okulistycznym Szpitala Euromedic, gdzie wykonamy pełną diagnostykę katarakty, a metody leczenia uwzględniają nie tylko wskazania medyczne, ale również przyszły komfort życia pacjenta. Oddział oferuje zabiegi operacji zaćmy ze wszczepem soczewek ponadstandardowych (torycznych, dwuogniskowych, multifokalnych), a leczenie odbywa się na warunkach komercyjnych oraz w ramach NFZ. Kierownikiem Oddziału jest dr n. med. Aneta Adamczyk–Ludyga
O jakość widzenia dbają również okuliści Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii SPSK Śląskiego UM w Katowicach. To kolejna placówka w sąsiedztwie Częstochowy, jaka poszerza możliwość operacyjnego leczenia zaćmy w województwie śląskim. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, metodą fakoemulsyfikacji, a technika nie wymaga zakładania szwów, ponieważ rana zamyka się szczelnie sama pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego, wyjaśniają specjaliści. Oferta przewiduje również zabieg łączony z chirurgią jaskry.
Cena operacji katarakty w Wielkiej Brytanii i w Częstochowie
Połowa szpitali w Wielkiej Brytanii za zabieg leczenia zaćmy pobiera opłaty w wysokości nawet 2,700 £ (15,560 zł) za jedno oko, co spotkało się z ostrą krytyką ze strony m. in. Królewskiego Narodowego Instytutu Niewidomych, czytamy w Dailymail.co.uk. W Częstochowie usunięcie katarakty to koszt od 2,000 do 5,000 zł w zależności od rodzaju soczewki i jest zbliżony do operacji realizowanej na Wyspach w ramach NHS, a której cena zwykle wynosi 800-900 £ (4,640-5,220 zł) za oko.