Zaćma (inaczej katarakta) jest chorobą soczewki oka, polegającą na jej postępującym, częściowym lub całkowitym zmętnieniu, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia widzenie. Pojawia się zazwyczaj wskutek starzenia organizmu lub jako choroba wrodzona, powikłanie cukrzycy, wskutek stosowania sterydoterapii lub po mechanicznym urazie oka.
Operacja zaćmy w Katowicach
Centrum Medyczne Mavit to sieć ośrodków w Warszawie i Katowicach, które specjalizują się w okulistyce, laryngologii oraz chirurgii szczękowo-twarzowej. W Katowicach, w zakresie Poradni i Oddziału Okulistycznego Szpitala Specjalistycznego CM MAVIT, realizowane są operacje zaćmy oraz operacje zaćmy z jaskrą metodą fakoemulsyfikacji, przy zastosowaniu soczewek m.in. ALCON Acrysof IQ Natural, ZEISS oraz multifokalnej lub multifokalnej torycznej Lentis Mplus Toric. Umożliwia to leczenie zaćmy w każdym jej stadium i w każdym wieku. Warto wiedzieć, że po 3 godzinach od operacji pacjent może wrócić do domu.
Okulistyka na Śląsku
Jednym z wiodących w Polsce ośrodków okulistycznych specjalizujących się w leczeniu zaćmy jest Prywatny Szpital Weiss Klinik w Chorzowie. Zabiegi jej usunięcia oferowane są tu w pakietach Standard oraz Premium, przy czym Standard jest finansowany z NFZ. Tu również metodą leczenia zaćmy jest fakoemulsyfikacja. Ordynatorem Oddziału Okulistyki jest chirurg, okulista, dr n. med. Wojciech Myga.
Inne śląskie placówki, w których wykonywane są operacje zaćmy, to:
- OPTOMED Centrum Okulistyki dla Dzieci i Dorosłych (Chorzów)
- Lens Clinic (Rybnik)
- Centrum Lekarskie Alfa (Skoczów)
Gdzie wyleczyć zaćmę?
Chirurgia zaćmy połączona ze wszczepieniem sztucznej soczewki to oferta Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Śląskiego UM w Katowicach. Zaćma operowana jest tu metodą fakoemulsyfikacji, która polega na rozbiciu i aspiracji części zmętniałej soczewki, a następnie wszczepieniu w jej miejsce sztucznej soczewki.
Podstawą do wykonania operacji zaćmy w katowickim Prywatnym Centrum Medycznym Angelius Provita jest wizyta kwalifikacyjna, w zakresie której wykonywane są badania przedmiotowe i diagnostyczne, m.in. refraktometria i keratometria oka, USG gałki ocznej oraz tonometria. Metodą operacji jest fakoemulsyfikacja ultradźwiękami aparatem Stellaris firmy Baush&Lomb. Jego zaletą jest wykorzystanie najnowszej techniki, czyli tzw. zimnej fakoemulsyfikacji. Zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym i trwa około 20 minut.
Leczenie zaćmy na całym świecie odbywa się chirurgicznie i taką też metodę stosuje Przychodnia Agmed NZOZ, wykonując zabieg usunięcia zmętniałej soczewki oka i zamiany jej na sztuczną. Wykonuje się to przy pomocy fakoemulsyfikatora firmy DORC. Metoda nie wymaga zakładania szwów, dzięki wykonaniu małego cięcia rogówki oka. Rekonwalescencja po zabiegu zwykle trwa do 2 dni. Do zabiegów kwalifikuje i operuje dr n. med. Paweł Szkaradek.
Wszczepianie na stałe soczewek w zakresie korekcji oka po usunięciu zaćmy przeprowadza także Śląski Ośrodek Leczenia Chorób Oczu w Żorach. W zakresie usług stosowane są soczewki jednoogniskowe, dwuogniskowe, wieloogniskowe lub akomodacyjne, które dają możliwość widzenia bez okularów, toryczne, korygujące astygmatyzm oka oraz wieloogniskowe toryczne.
Operacja zaćmy. Cena w Katowicach
Ceny za operację zaćmy na Śląsku zaczynają się od 2900 zł za jedno oko. Im lepsza soczewka, tym zabieg jest droższy. Przy wykorzystaniu soczewki multifokalnej torycznej może kosztować on nawet 7200 zł za jedno oko.