ClariVein to stosunkowo młoda metoda usuwania żylaków, która gwarantuje szybką rekonwalescencję i doskonałe efekty estetyczne. Co jeszcze warto wiedzieć o tym sposobie likwidacji niewydolnych żył? Opisujemy, na czym polega leczenie żylaków nóg metodą endowaskularną ClariVein.
Czym jest metoda ClariVein?
Metoda ClariVein należy do grupy małoinwazyjnych technik usuwania żylaków kończyn dolnych i polega na terapii skojarzonej, która łączy działanie mechaniczne i skleroterapię. Pod kontrolą USG wprowadza się cienką kaniulę, za pośrednictwem której w leczonej żyle zostanie umieszczony cienki cewnik ClariVein. Atermiczna metoda daje możliwość całkowitego zamknięcia niewydolnej żyły na całej jej długości. Ponadto, ze wszystkich metod daje ona najlepszy efekt estetyczny. Zabieg ten jest wykonywany w Polsce od 2013 roku, a używane w jego przebiegu specjalne urządzenie ClariVein to efekt pracy naukowców ze Stanów Zjednoczonych.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu ClariVein
Kwalifikacja do zabiegu leczenia żylaków metodą ClariVein odbywa się podczas konsultacji specjalistycznej w oparciu o badanie USG Doppler kończyn dolnych. Chirurg określa wskazania oraz możliwości techniczne niezbędne do przeprowadzenia zabiegu wedle osobistych predyspozycji chorego. Procedurę można zastosować u większości pacjentów, nawet z poważnymi chorobami przewlekłymi, pod warunkiem ich prawidłowego leczenia.
Do przeciwwskazań, które należy omówić z lekarzem prowadzącym, należą:
- choroby alergiczne, przede wszystkim zmiany skórne
- uczulenia na niektóre leki
- zmiany niedokrwienne kończyn w przebiegu miażdżycy, cukrzycy i zapaleń naczyń
- nadkrzepliwość krwi
Jak wygląda zabieg ClariVein?
Zabieg z wykorzystaniem urządzenia ClariVein jest wykonywany w ramach chirurgii jednego dnia i zazwyczaj przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania procedury wynosi około 20 minut. W trakcie zabiegu lekarz wprowadza do żyły pod kontrolą ultrasonografu obrotowy cewnik, który poprzez szybką rotację doprowadza do zwężenia naczynia krwionośnego. W trakcie zabiegu następuje jednoczesna aplikacja roztworu sklerotyzującego, czyli takiego, którego tradycyjnie używa się w przebiegu skleroterapii. Po zabiegu pacjentom zaleca się spacery oraz noszenie pończoch uciskowych. Wizyta kontrolna następuje zazwyczaj w ciągu pierwszych dwóch tygodniu po procedurze.
Zalety zabiegu ClariVein
Wyróżnikiem i jednocześnie dużą zaletą technologii ClariVein jest brak zastosowania wysokiej temperatury, co zwykle wiąże się z niewielkim ryzykiem podrażnienia nerwów skórnych. Ponadto, minimalna inwazyjność metody ClariVein charakteryzuje się brakiem cięć na skórze, przez co pozwala znacząco ograniczyć ból oraz występowanie dolegliwości pozabiegowych takich jak krwiaki czy siniaki. Warto wiedzieć, że bezpośrednio po zabiegu pacjent jest w stanie wrócić do codziennych zajęć oraz aktywności fizycznej.