Częstszy rozwój żylaków u kobiet związany jest m.in. z fizjologią ciąży i porodu, kiedy to dochodzić może do utrudnionego przepływu krwi z powodu ucisku rosnącej macicy z płodem. Na dzień dzisiejszy istnieje szeroki wybór metod zabiegowych, które pozwalają na pozbycie się problemu żylaków. Jedną z nich jest leczenie żylaków preparatem VenaSeal, który został opracowany przez amerykańską firmę Sapheon i służy do zamykania zmienionych chorobowo pni naczyń żylnych. VenaSeal, jak sama nazwa wskazuje (ang. vena - żyła, ang. seal- zamykać dostęp), jest rodzajem kleju, który ma zdolność do zasklepiania światła naczyń żylnych.
Na czym polega leczenie żylaków nóg klejem VenaSeal?
Zabiegi usuwania żylaków z wykorzystaniem preparatu VenaSeal przeprowadzane są w warunkach ambulatoryjnych, a całość procedury odbywa się najczęściej w ciągu jednej godziny. Podczas zabiegu lekarz wkłuwa się do naczynia żylnego i wprowadzana do ujścia naczynia specjalny cewnik. Następnie, pod kontrolą głowicy USG, za pomocą dozownika w kształcie pistoletu, do światła chorobowo zmienionego pnia podawany jest preparat kleju. Operator stopniowo wyciąga wprowadzony cewnik, jednocześnie aplikując do światła naczynia precyzyjne ilości preparatu, co umożliwia dokładną kontrolę całej procedury.
Podczas zabiegu preparat wprowadzany jest w postaci płynnej. W momencie manualnego ucisku w miejscu aplikacji do światła naczynia, dochodzi do szeregu zmian, których wynikiem jest m.in. zwiększenie adhezji (przylegania) i zmiana stanu skupienia związku z ciekłego na stały. Powoduje to całkowite i minimalnie truamatyczne zamknięcie światła naczynia i ustanie w nim przepływu krwi.
Zalety VenaSeal
Krótki czas całej procedury, minimalna inwazyjność, jak i same właściwości fizyczno-chemiczne zastosowanego związku skutkują tym, że tzw. zabiegi klejenia żył klejem VenaSeal są zabiegami o znacznej skuteczności oraz charakteryzują się wysokim profilem bezpieczeństwa. Do zalet metody z użyciem kleju VenaSeal zaliczyć należy krótki czas rekonwalescencji. Pacjent po przeprowadzonym zabiegu praktycznie od razu ma możliwość powrotu do swojej codziennych obowiązków i aktywności. W porównaniu z innymi metodami nie ma konieczności noszenia w okresie pozabiegowym specjalnych, uciskowych pończoch przeciwżylakowych czy innego rodzaju opatrunków. Efekt przeprowadzonej korekcji widoczny jest natychmiast po zabiegu, jednakże na ostateczny efekt kosmetyczny trzeba odpowiednio długo poczekać, zazwyczaj czas ten wynosi do kilku tygodni.
Kolejną zaletą klejenia żył klejem VenaSeal jest mniejsze, w porównaniu z innymi metodami, ryzyko rozwoju przebarwień skórnych. Zmiany takie częściej pojawiają się po przebytych zabiegach sklero- czy laseroterapii. Sama procedury zamykania światła niewydolnego pnia naczyniowego charakteryzuje się dodatkowo minimalnymi dolegliwościami bólowymi, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania w jej przebiegu tzw. znieczulenia tumescencyjnego.
Cena metody VenaSeal
Ceny leczenie żylaków kończyn dolnych z wykorzystaniem wewnątrznaczyniowego kleju VenaSeal wahają się w polskich ośrodkach w przedziale 6 500 - 7 500 zł.
Bibliografia: www.veindirectory.org