Klejenie żylaków to metoda polegająca na wewnątrznaczyniowym zasklepieniu chorobowo zmienionego naczynia poprzez wprowadzenie do jego wnętrza specjalnego kleju. Sposób ten posiada wiele zalet: jest wysoce skuteczny, bezpieczny i pozwala na szybki powrót do codziennych zajęć. Kiedy warto skorzystać z klejenia żylaków?
Usuwanie żylaków klejem
Przed zabiegiem należy udać się do lekarza od żył, czyli flebologa. Zbierze on szczegółowy wywiad i przeprowadzi niezbędne badania, oceniając przy tym stopień zaawansowania choroby - może się bowiem okazać, że żylaki są już na tyle rozwinięte, że ich klejenie może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Do leczenia żylaków tym sposobem kwalifikowani są z reguły pacjenci z niewydolnością tętnic kończyn dolnych, osoby otyłe oraz mające problem z obrzękami tłuszczowymi i limfatycznymi, czyli takie, u których noszenie wyrobów uciskowych może wiązać się z niekorzystnymi działaniami niepożądanymi. To dlatego, że po zabiegu klejenia żylaków na nogach korzystanie z nich nie jest konieczne.
Klejenie żylaków kończyn dolnych w Warszawie
Leczenie żylaków metodą VenaSeal w ofercie posiadają m.in.: Centrum Medyczne Nasmed (Praga-Południe), Horizon Medical Center (Mokotów) oraz Klinika Flebologii (Ochota). Jednym z założycieli tej placówki jest lek. Cezary Szary, który przeprowadzał pierwsze zabiegi klejenia żylaków w Polsce, a do 2018 roku był Kierownikiem Pracowni Centrum Diagnostyki Obrazowej Szpitala Medicover w Warszawie. Warto wiedzieć, że w Klinice pracuje jeden z największych i najbardziej wszechstronnych zespołów zajmujących się diagnostyką i leczeniem chorób żylnych w kraju. Oprócz doktora Szarego, żylaki usuwają tam również: dr hab. n. med. Tomasz Grzela, lek. Justyna Wilczko, dr n. med. Jerzy Leszczyński, lek. Dominika Plucińska, lek. Marcin Napierała i lek. Anna Bodziony.
Leczenie żylaków klejem
W warszawskiej Klinice Flebologii żylaki można usunąć także metodami VenaBlock i VariClose. Punktem wspólnym używanych podczas klejenia preparatów jest ich podstawowy składnik, czyli cyjanoakryl. Procedura za każdym razem wygląda tak samo: lekarz wprowadza cewnik do światła żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej. Kolejny krok to aplikacja kleju i ucisk miejsca jego wydobycia. Dzięki niemu dochodzi do zasklepienia naczynia, a co za tym idzie, ustania przepływu krwi w jego wnętrzu. Zamknięte naczynie stopniowo zarasta i po kilku tygodniach zanika. Zabieg jest przeprowadzany w trybie ambulatoryjnym i z reguły nie trwa dłużej niż godzinę. Bezpośrednio po zakończeniu procedury pacjent może wrócić do domu.