Powszechnie wiadomo, iż występowanie żylaków jest przede wszystkim warunkowane genetycznie, natomiast wpływ diety oraz środowiska mają wpływ na tempo rozwoju choroby. Problemy z żylakami występują głównie u kobiet oraz osób starszych.

Objawowa forma niewydolności żylnej obejmuje aż 20% populacji ludzkiej. Wskazaniem do interwencji chirurgicznej jest przede wszystkim niewydolność żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej. Nieleczona choroba żylna nóg może spowodować dotkliwe konsekwencje, takie jak pęknięcie żylaka, zapalenie naczyń oraz tkanki podskórnej, a także owrzodzenia podudzi.
Dotychczas, a więc już od ponad 100 lat, najbardziej rozpowszechnioną metodą leczenia żylaków kończyn dolnych było podwiązanie żyły odpiszczelowej (metoda flebektomi ambulatoryjnej). Jednak minusem tej metody zabiegowej jest ewentualność powstania powikłań, takich jak krwotoki, teleangiektazje, powiązane z neoangiogenezą, neuralgia i pęcherze, a także blizny oraz zakrzepica żył powierzchniowych i głębokich. Na szczęście współczesna chirurgia oferuje pacjentom alternatywny zabieg, jakim jest leczenie żylaków nóg parą wodną (tzw. metoda SVS).
Na czym polega leczenie żylaków nóg metodą ablacji termicznej?
Po raz pierwszy efekty techniki leczenia żylaków kończyn dolnych z zastosowaniem pary wodnej zostały opisane w 2009 roku. Leczenie żylaków kończyn dolnych SVS (ang. Steam Vein Sclerosis), opracowane przez francuskiego chirurga, prof. Rene Milleret, polega na ablacji termicznej żylaków przy użyciu pary wodnej. Jest to obecnie najbardziej nowoczesny sposób na leczenie niewydolnych żył. Największą zaletą techniki SVS jest mała inwazyjność oraz niskie ryzyko powikłań. Usuwanie żylaków parą wodną to także jedyny małoinwazyjny sposób na usunięcie pni żylnych o średnicy powyżej 20 mm, do tej pory usuwanych wyłącznie chirurgicznie. Co istotne, dzięki tej metodzie można usunąć żylaki każdego rodzaju podczas jednego zabiegu chirurgicznego.
Jak przebiega zabieg SVS we wrocławskich placówkach?
SVS to najnowsza metoda endowaskularna, podczas której dostęp do żył odbywa się poprzez wenflon, z uniknięciem zastosowania tzw. koszulki, co zdecydowanie ogranicza uraz okołooperacyjny, a także koszty zabiegu. Tzw. przegrzana para wodna, czyli gorąca para o temperaturze 110-120 stopni Celsjusza, wtłaczana jest do żył pod podwyższonym ciśnieniem. Para dostarczana jest do cewnika poprzez generator. Na końcu cewnika, którego długość wynosi ok. 60 cm, znajdują się dwa mikrootwory, poprzez które mikroimpulsy wydostają się na zewnątrz. Zabieg usuwania żylaków parą wodną wykonywany jest w znieczuleniu nasiękowym, tzw. tumscencyjnym oraz pod stałym monitoringiem poprzez USG, dzięki czemu jego wykonanie jest precyzyjne oraz bezpieczne dla pacjenta. Uczucie bólu po wykonanej procedurze jest minimalne, z reguły nie ma konieczności podawania leków przeciwbólowych a pacjent jeszcze tego samego dnia opuszcza szpital. Ewentualnie występujące obrzęki bądź skurcze kończyn dolnych znikają już następnego dnia po operacji.
Skuteczność SVS
Według nielicznych dostępnych obecnie publikacji naukowych, skuteczność metody SVS wynosi ok. 95%, jest to więc polecana technika do walki z chorobą niewydolności żylnej kończyn dolnych. Warta podkreślenia jest informacja, iż metoda SVS zamyka chore naczynia w dużo niższej temperaturze niż podczas zastosowania lasera lub fali radiowej. Metoda SVS, która staje się popularna we wrocławskich klinikach takich jak Rybak Clinics, czy Ars Estetica, jest idealna do leczenia żylaków umiejscowionych powierzchniowo oraz krętych. Warto dodać także, iż jest to obecnie jedyna technika, która pozwala na leczenie głęboko położonych pni żylnych w trakcie jednej sesji zabiegowej. Polecana jest osobom otyłym oraz obciążonym innymi schorzeniami, które wykluczają pozostałe metody leczenia żylaków kończyn dolnych.