Żylaki coraz częściej usuwa się przy użyciu nowoczesnych technik, takich jak laser czy para wodna. Do innowacyjnych, małoinwazyjnych sposobów zalicza się także likwidację żylaków prądem o wysokiej częstotliwości RFITT. Na czym dokładnie ona polega i jakie są jej zalety?
RFITT - co to oznacza?
RFITT, inaczej ablacja termiczna, to skrót od anglojęzycznego sformułowania Radiofrequency Induced Thermotherapy, które dosłownie oznacza “Termoterapię indukowaną częstotliwością radiową”. Zabieg z wykorzystaniem tej techniki po raz pierwszy został przeprowadzony w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych. Procedura ta polega na rozgrzewaniu ścian uszkodzonej żyły falami radiowymi. W rezultacie naczynie krwionośne zapada się, a następnie zamyka. Metoda ta może być stosowana niezależnie od wieku, u pacjentów z każdym stopniem niewydolności żylnej. Procedurę najczęściej przeprowadza się w przypadku żył położonych płytko pod powierzchnią skóry.
Jak wygląda zabieg wykonywany metodą RFITT?
W trakcie zabiegu lekarz wprowadza do wnętrza niewydolnej żyły specjalny aplikator, który wytwarza fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości. Powodują one rozgrzanie ścian żyły, a w konsekwencji ich obkurczenie i zamknięcie. Zabieg RFITT jest całkowicie bezpieczny - gdy żyła osiągnie wymaganą dla skuteczności procedury temperaturę, sterowane komputerowo urządzenie samoczynnie wyłącza się, co pozwala zminimalizować ryzyko powstawania zaczerwienienia bądź przebarwień skóry w pobliżu zamykanej żyły. Stosowanie minimalnej wymaganej temperatury pomaga także zmniejszyć bolesność zabiegu. Cała procedura jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym (w trybie ambulatoryjnym) i trwa około pół godziny.
Zalety metody RFITT
Mimo stosunkowo krótkiej historii, zabieg usuwania żylaków prądem o wysokiej częstotliwości z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Wpływa na to ma wiele czynników. Po pierwsze, procedura trwa krótko i cechuje się niewielką bolesnością oraz bardzo wysoką skutecznością. Co więcej, usuwanie żylaków metodą RFITT nie wymaga robienia nacięć, co znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań i wpływa na dobry efekt kosmetyczny, nie doprowadzając do powstania krwiaków, siniaków lub blizn.
Usuwanie żylaków prądem o wysokiej częstotliwości RFITT - zalecenia po zabiegu
Po zakończeniu zabiegu lekarz zakłada na nogę pacjenta specjalną pończochę uciskową, którą - w zależności od zaleceń specjalisty - należy nosić przez 7 lub 14 dni. W tym czasie zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna, natomiast już po zdjęciu wyrobu uciskowego nie ma co do tego żadnych ograniczeń. Po krótkiej obserwacji przeprowadzanej tuż po zakończonej procedurze, pacjent może opuścić klinikę - nie zaleca się jednak samodzielnego prowadzenia samochodu ze względu na podane leki. Kolejnego dnia chory może podjąć lekką pracę, o ile nie jest ona związana z długotrwałym przebywaniem w pozycji stojącej.
Przeciwwskazania do usuwania żylaków metodą RFITT
Mimo iż usuwanie żylaków prądem o wysokiej częstotliwości jest metodą bezpieczną, istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie tej procedury.
Należą do nich:
- żylaki kończyn dolnych niezależne od niewydolności pniowej żyły odpiszczelowej, odstrzałkowej,
- zakrzepica żył głębokich i świeża żył powierzchownych
- trombofilia (nadkrzepliwość krwi)
- zaawansowana niewydolność prawokomorowa serca
- wszczepiony rozrusznik serca