Poszerzenia układu żył powierzchownych, niewydolność zastawkowa, jaka w konsekwencji przyjmuje postać węzłowatych splotów, często guzowatych, to typowe objawy żylaków kończyn dolnych, którym towarzyszą przebarwienia skóry, a w bardziej zaawansowanych stanach także owrzodzenia. Istnieją dwie metody usuwania żylaków: klasyczna – chirurgiczna, przy której żyła jest „wyrwana” oraz laserowa – nowoczesna i małoinwazyjna, polegająca na trwałym zamknięciu światła żyły.
Przewlekła niewydolność żylna – leczenie
Bezoperacyjne, operacyjne i laserowe leczenie żylaków oraz pajączków nóg świadczą Poradnie Specjalistyczne i Odziały Zabiegowe Euroklinika, gdzie ponadto, w początkowych stadiach choroby żylnej, w celu zahamowania jej rozwoju i zmniejszenia objawów, stosowana jest kompresjoterapia – jedna z metod profilaktyki i leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. Wewnątrzżylne laserowe usuwanie żylaków niekiedy uzupełniają zabiegi miniflebektomii lub skleroterapii. W zakresie chirurgicznych procedur, w celu usunięcia dużych niewydolnych pni żylnych placówka wykonuje safenektomie oraz stripping.
Obliteracyjne leczenie żylaków (skleroterapia), usunięcie małych żylaków kończyn dolnych (miniflebektomia) oraz operacja żylaków kończyn dolnych metodą klasyczną (stripping) to chirurgiczne metody leczenia żylaków, jakie w swojej praktyce stosuje Centrum Lekarskie Alfa. Kadrę specjalistyczną tworzy m. in. dr n. med. Arkadiusz Krupowies, specjalista chirurgii naczyniowej, specjalista chirurgii ogólnej, specjalista angiolog, który w ramach kwalifikacji do zabiegów operacyjnych świadczy bezpłatną konsultację. Oferta placówki obejmuje także leczenie nieoperacyjne w postaci opasek oraz pończoch uciskowych.
Na Oddziale Chirurgii Ogólnej Beskidzkiego Centrum Medycznego wykonywanych jest ok. 2000 zabiegów rocznie, a placówka specjalizuje się w małoinwazyjnych zabiegach z zakresu chirurgii ogólnej. W przypadku dużych żylaków kończyn dolnych z zajęciem zmianami żyły odpiszczelowej (safena) oferta przewiduje operacje z safenektomią. Przeprowadzane są również zabiegi bez safenektomii, a także techniką laserową. Kierownikiem Oddziału jest lek. med. Bogusław Talaga. Centrum realizuje ofertę odpłatnie oraz w zakresie NFZ.
Bielsko-Biała – gdzie do naczyniowca?
Leczeniem niektórych schorzeń z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej zajmuje się również Szpital św. Łukasza, gdzie w terapii żylaków kończyn dolnych stosowane są metody operacyjne, zarówno klasyczne, jak i małoinwazyjne z minimalnymi cięciami skórnymi. Szczegółowy plan leczenia ustalany jest podczas konsultacji na podstawie badania lekarskiego i wyników badań (w tym USG), jakie przeprowadza m. in. lek. med. Tomasz Kozik, specjalista chirurgii ogólnej, który specjalizuje się w chirurgii naczyń, oraz w operacyjnym leczeniu niewydolności żylnej kończyn dolnych.
Leczeniem chorób naczyń, w tym m. in. miażdżycy tętnic szyjnych i kończyn dolnych oraz żylaków kończyn dolnych zajmuje się Centrum Medyczne Corvita, gdzie swoje usługi świadczy lek. med. Krzysztof Pietrzak, specjalista chirurg ogólny i naczyniowy związany z Polsko-Amerykańskimi Klinikami Serca w Ustroniu. W ramach oferty placówki, wykonuje USG Doppler tętnic i żył szyjnych oraz kończyn dolnych, przeprowadzając konsultacje i kwalifikacje do zabiegów naczyniowych oraz chirurgii ogólnej.
Zabieg laserowego leczenia żylaków kończyn dolnych, w odróżnieniu od klasycznej metody, polega na trwałym zamknięciu światła żyły odpiszczelowej bez konieczności jej wyrywania. Przez niewielkie nacięcie chirurg wprowadza włókno lasera do światła żyły, a uwolniona energia skutecznie ją zamyka. Taką procedurą, niespełna 70 km od Bielska-Białej, realizuje Klinika Esteuroda – Medycyna Estetyczna i Chirurgia w Jaworznie. Małoinwazyjny zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga hospitalizacji i odznacza się dobrym efektem estetycznym.