Żylaki kończyn dolnych mogą pojawić się z powodu predyspozycji genetycznych, w wyniku nieodpowiedniej diety czy przyjmowania niektórych leków. Na chorobę bardziej narażone są kobiety, zwłaszcza te po 40. roku życia. Niezależnie od przyczyn rozwoju żylaków, należy je usunąć. Podpowiadamy, jakie zabiegi oferują bydgoskie kliniki i gabinety prywatne.
Jak najlepiej usunąć żylaki?
Niezwykle szeroką ofertę leczenia żylaków nóg posiada położone w dzielnicy Miedzyń Centrum Medyczne Stadmedica. Pacjenci mogą tu usunąć żylaki m.in. dzięki innowacyjnej metodzie wykorzystującej prąd o wysokiej częstotliwości. Dużą popularnością cieszy się także laserowe usuwanie żylaków. Pozostałe dostępne zabiegi to: skleroterapia, mikroskleroterapia, miniflebektomia oraz operacja żylaków. W Centrum Medycznym Stadmedica powyższe procedury przeprowadza kadra wykwalifikowanych specjalistów: dr n. med. Wiesław Jundziłł, dr n. med. Tomasz Grzela, dr n. med. Paweł Brazis, dr n. med. Maciej Thews, dr n. med. Arkadiusz Migdalski oraz lek. Przemysław Stężała.
Wymrażanie i inne metody leczenia
W zlokalizowanej w dzielnicy Skrzetusko placówce Lasermed żylaki kończyn dolnych można wyleczyć dzięki metodzie wymrażania. Centrum, które dołączyło do Kliniki.pl w 2018 roku oferuje także skleroterapię i miniflebektomię. Na operację żylaków można z kolei udać się do położonej w dzielnicy Bocianowo Remedium Clinic. Choć w dobie mało inwazyjnych zabiegów metoda ta nie posiada zbyt wielu zwolenników, najcięższe i najbardziej zaawansowane przypadki najlepiej leczy się właśnie poprzez klasyczny zabieg chirurgiczny. Chcąc usunąć pajączki, czyli popękane naczynka, warto zajrzeć natomiast do kliniki Fenomed (Bocianowo). Zabiegi są tam wykonywane metodą mikroskleroterapii.
Jaki sposób leczenia żylaków wybrać?
Duża liczba sposobów usuwania żylaków nóg powoduje, że pacjenci często nie wiedzą, na którą powinni się zdecydować. Właśnie dlatego tak ważna jest poprzedzająca zabieg konsultacja z lekarzem od żył, czyli flebologiem. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań diagnostycznych oceni on stan pacjenta i dobierze metodę najlepiej do niego dostosowaną. Zdarza się, że konieczne jest połączenie kilku sposobów leczenia, np. lasera i pary wodnej. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie maksymalnie zadowalających efektów.
Usuwanie żylaków w okolicach Bydgoszczy
Na leczenie żylaków można wybrać się zarówno do Bydgoszczy, jak i placówek położonych w pobliżu miasta. Należą do nich:
- Lecznice Citomed (Toruń Katarzynka), gdzie żylaki usuwa się poprzez miniflebektomię lub operacyjnie.
- Prywatne Centrum Chirurgii (Toruń Chełmińskie Przedmieście), które proponuje swoim pacjentom m.in. skleroterapię i laserowe usuwanie żylaków.
- Prywatne Usługi Lekarskie dr Masaoud Sousak (Żnin), mikroskleroterapia pajączków kończyn dolnych.
Na leczenie żylaków podudzi w Bydgoszczy można udać się do dr. n. med. Włodzimierza Matuszczaka, specjalisty chirurgii ogólnej (II stopnia od 1995 roku), który w swojej praktyce lekarskiej zajmuje się również chirurgią naczyniową. Pacjentom pomaga w swoim Prywatnym Gabinecie Chirurgicznym i wykonuje tutaj badanie USG Doppler żył kończyn dolnych oraz przeprowadza skleroterapię, leczy żylaki za pomocą metody SVS, metodą Celon oraz za pomocą laserowego światła czy strippingu.
Nowoczesne metody leczenia
Wyleczyć chore naczynia żylne na nogach można przychodząc do Centrum Medycznego Eskulap mieszczącego się w Bydgoszczy. Oferowane są tutaj różne rodzaje zabiegów likwidujących żylaki kończyn dolnych, które dostosowywane są indywidualnie do każdego pacjenta. Wśród tych zabiegów można wymienić te nieoperacyjne: laserowe usuwanie żylaków EVLT, usuwanie żylaków parą wodną, za pomocą metody RFITT Celon oraz poprzez zabieg skleroterapii. Ponadto lekarze przeprowadzają także zabiegi operacyjne żylaków nóg z zakresu: minifleboktomii, kriochirurgii żylaków czy strippingu. Niektóre postaci żylaków leczą również zachowawczo, czyli poprzez podkolanówki uciskowe oraz manualny drenaż limfatyczny.
Flebologią w Bydgoszczy zajmuje się również dr hab. n. med. Andrzej Nowicki, specjalista chirurgii ogólnej (II stopnia od 1983 roku) oraz chirurgii onkologicznej (II stopnia od 1985 roku), który habilitację uzyskał w 1998 roku. Swoje doświadczenie zdobywał zarówno w kraju jak i za granicą, np. w Szpitalu Uniwersyteckim w Calgary (Kanada). Na leczenie przyjmuje m.in. pacjentów cierpiących na przewlekłą niewydolność żylną kończyn dolnych, wykonując zabiegi chirurgiczne w ramach chirurgii jednego dnia, stosując leczenie obliteracyjne oraz farmakologiczne i uciskowe.