Leczenie żylaków nóg przeprowadza się nie tylko dla komfortu estetycznego pacjenta, ale i ze względów zdrowotnych. Przypadłość ta może bowiem doprowadzić do poważnych schorzeń, takich jak zakrzepowe zapalenie żył głębokich czy zatory tętnicy płucnej. Żylaki można leczyć operacyjnie i nieoperacyjnie. Operacja jest wykonywana najczęściej w znieczuleniu przewodowym, choć w szczególnych przypadkach lekarz może też zastosować znieczulenie miejscowe. Zwykle podczas procedury wykonuje się dwa nacięcia, by usunąć niewydolną żyłę oraz podwiązać mniejsze obwodnice. Wśród zabiegów nieoperacyjnych znajduje się natomiast m.in. skleroterapia (ostrzykiwanie lekami naczynia krwionośnego) oraz elektrokoagulacja naczynek. Zazwyczaj obie te metody stosuje się w przypadku mniejszych zmian żylnych.
Gdzie w Raciborzu można wyleczyć żylaki kończyn dolnych?
Leczenie żylaków kończyn dolnych przeprowadza w oddalonym od Raciborza o około 26 kilometrów Rybniku dr n. med. Krzysztof Paruzel, który posiada specjalizację drugiego stopnia z chirurgii ogólnej oraz specjalizację z zakresu chirurgii naczyniowej. W swojej praktyce zawodowej zajmuje się on przede wszystkim diagnostyką oraz leczeniem żył i tętnic. Przeprowadza klasyczne operacje żylaków oraz zabieg safenektomii kończyn dolnych. Ponadto, wykonuje badanie USG Doppler żył i tętnic, a także leczenie wewnątrznaczyniowe tętnic obwodowych.
Osoby, zmagające się z żylakami nóg, mogą odwiedzić także Raciborskie Centrum Medyczne. Jest to wielospecjalistyczna placówka, która oferuje swoim pacjentom zabiegi w zakresie chirurgii naczyniowej. Lekarze wykonują tam operację żylaków kończyn dolnych z wykorzystaniem metody strippingu (wymaga przynajmniej dwóch cięć skórnych). Usunięcia zmian żylnych dokonuje się tam także za pomocą lasera (metoda EVLT). Ponadto, w ośrodku przeprowadza się zabieg zamknięcia niedużych żylaków sklerozantem w płynie albo w postaci piany.
Zabiegi usuwania żylaków nóg ma w swojej ofercie także chirurg ogólny ze specjalizacją II stopnia, dr n. med. Stanisław Płonka. Dr Płonka szczególną uwagę poświęca chorobom żył i tętnic. W 1996 roku wziął udział w kursie szkoły endoskopii „Podpowięziowe zaopatrywanie niewydolnych żył przeszywających goleni”, a w roku 2010 był uczestnikiem Akademii Fragmin na temat diagnostyki obrazowej narządu ruchu z uwzględnieniem problemów diagnostyki zakrzepicy układu żylnego. W 2013 roku uzyskał certyfikat Polskiego Towarzystwa Flebologicznego. Dr Płonka przeprowadza leczenie żylaków kończyn dolnych przy użyciu technologii laserowej razem ze skleroterapią pod kontrolą USG. Ponadto, w razie potrzeby, stosuje też minifleboktomię.