Przewlekła niewydolność żylna to choroba, która rozwija się powoli. Najpierw na nogach pojawiają się pajączki, a później widoczne są żyły podskórne i żylaki, które nie powodują jeszcze zbytnich dolegliwości. Prawdziwy problem rozpoczyna się, gdy nieleczona choroba powoduje obrzęk i uczucie ciężkości nóg, a w nocy pojawiają się kurcze nóg. W takim przypadku należy koniecznie wprowadzić leczenie, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju zakrzepicy żylnej oraz owrzodzeń.
Gdzie można wyleczyć żylaki nóg w Rzeszowie?
Lekarzem, wykonującym na terenie Rzeszowa zabiegi leczące żylaki kończyn dolnych, jest lek. med. Wojciech Kowalewski, chirurg ogólny (specjalizacja I stopnia w 1996 i II stopnia w 2001 roku) oraz angiolog (specjalizacja w 2013 roku), który zamyka żylaki i pajączki na nogach za pomocą skleroterapii. Przed takimi zabiegami wykonuje USG Doppler żył i tętnic kończyn dolnych. Posiada liczne certyfikaty z zakresu flebologii, np. z udziału w X Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej "Postępy w chirurgii naczyń" (Kazimierz Dolny, 2011 rok) czy dyplom uczestnictwa w kursie skleroterapii podczas XI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej "Postępy w chirurgii naczyń" (Kazimierz Dolny, 2012 rok).
Leczenie żylaków kończyn dolnych oferowane jest także przez Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny mieszczący się w Rudnej Małej koło Rzeszowa. Zabiegi takie obejmują operacje chirurgiczne żylaków kończyn dolnych z usunięciem żyły odpiszczelowej, operacje usunięcia żylaków podudzia (bez żyły odpiszczelowej) oraz operacje żylaków z usunięciem żył odpiszczelowych (obu kończyn). Leczone są w taki sposób zarówno żylaki małe, średnie jak i duże.
Kolejnym miejscem w Rzeszowie, do którego można udać się na zabiegi flebologiczne, jest Ośrodek Chirurgii Plastycznej Dr Maciej Kuczyńskiego. Tutaj przeprowadzane jest laserowe usuwanie żylaków kończyn dolnych nowoczesną metodą EVLT (Endo Venous Laser Therapy). Ponadto pacjent może poddać się w tym ośrodku także operacyjnej likwidacji żylaków nóg poprzez stripping metodą Babcocka, minifleboktomię metodą Mullera oraz kriochirurgię. Z metod małoinwazyjnych, oprócz laserowej, stosowana jest tutaj również skleroterapia piankowa, a także leczenie pajączków i żył siatkowych poprzez światło lasera IPL.