Żylaki nóg powstają poprzez utrudniony odpływ krwi z kończyn dolnych, co jest przyczyną przewlekłej niewydolności żylnej. Mogą prowadzić do powstania zakrzepów, które, odrywając się od naczynia krwionośnego, dostają się do płuc i są przyczyną zatoru, zagrażającego życiu pacjenta. Sposób usuwania żylaków kończyn dolnych lekarze dostosowują do stopnia zaawansowania choroby. Może to być leczenie zachowawcze, czyli farmakoterapia i kompresoterapia; leczenie nieoperacyjne, np. za pomocą światła laserowego, skleroterapii czy fal radiowych. Istnieją także metody operacyjne, polegające na chirurgicznym wycięciu niewydolności żylnej.
Placówki oferujące usuwanie żylaków
Operację żylaków kończyn dolnych w Sopocie przeprowadza lek. med. Marcin Trenker, chirurg ogólny (specjalizacja I stopnia w 1997 i II stopnia w 2003 roku) oraz chirurg naczyniowy (specjalizacja w 2008 roku), który różnych technik zabiegowych w zakresie leczenia żylaków nóg uczył się m.in. na Oddziale Chirurgii Naczyniowej Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku w latach 2009-2011. W swoim sopockim gabinecie leczy żylaki nieoperacyjnie metodą EVLT przy wykorzystaniu lasera firmy AngioDynamics z Wielkiej Brytanii, wykonuje radykalną operację żylaków nóg sposobem Babcocka oraz przeprowadza nieoperacyjną skleroterapię piankową pod kontrolą USG. Ponadto zajmuje się skleroterapią żył siatkowatych i tzw. pajączków.
Kolejnym sopockim lekarzem, wykonującym zabiegi flebologiczne, jest lek. med. Piotr Rumianowski, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1992 i II stopnia od 1996 roku) oraz chirurgii naczyniowej (od 2004 roku), który swoje doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów leczących niewydolność żylną kończyn dolnych zdobywał, pracując w ośrodkach medycznych na terenie Gdańska. Pacjentom pomaga w swoim gabinecie w Sopocie, gdzie wykonuje skleroterapię pod kontrolą USG, skleroterapię piankową oraz laserowe usuwanie żylaków. Ponadto przeprowadza szeroką diagnostykę z badaniami USG Doppler żył.
Na zabieg miniflebektomii i skleroterapii naczyń żylnych kończyn dolnych można umówić się do Centrum Dermatologiczno-Alergologiczne „Derm-Al” w dzielnicy Górny Sopot. Dużym atutem placówki jest wyspecjalizowana kadra lekarzy, którzy w większości pracują tam od samego początku czyli od 1989 roku. Leczeniem żylaków i pajączków żylnych w Centrum Derm-Al zajmuje się lek. med. Elżbieta Bednarczyk.
Chirurgia naczyniowa w Sopocie
Leczenie żylaków kończyn dolnych to także oferta medyczna Care Medica znajdującej się w Gdyni (9 km od Sopotu). Placówka oferuje metodę skleroterapii do leczenia drobnych pajączków i śródskórnych pajączków naczyniowych (teleangiektazji). Na konsultację flebologiczną można umówić się do lek. med. Marcina Trenknera który specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów z zakresu chirurgii naczyniowej i flebologii.
Na profesjonalną i kompleksową obsługę w zakresie diagnostyki i choroby żył mogą liczyć pacjenci udając się do Przychodni Sim-Med. Przychodnia Sin-Med znajduje się w obrębie ścisłego centrum Wejherowa, oddalonego około 30 km od Sopotu. Placówka ma bogatą ofertę w leczeniu żylaków kończyn dolnych między innymi: falami radiowymi EVRF, falami radiowymi VNUS/Venefit, prądem o wysokiej częstotliwości RFITT, para wodną SVS, metodą mieszaną SVS+EVLT, zabiegi klejenia malformacji żylnej metodą iniekcyjną, metodą VenaSeal (klej wewnątrznaczyniowy), metodą VenaBlock (klej podawany wewnątrznaczyniowo), metodą skleroterapii, skleroterapii pod kontrolą USG, skleroterapii piankowej, miniflebektomii (szydełkowanie żył), zabieg podwiązania niewydolnych perforatorów, lokalne usunięcie żylaków oraz zabieg podwiązania żyły odpiszczelowej. W zakresie powyższych zabiegów możemy umówić się na wizytę którą prowadzi dr n. med. Kamil Bury.