W zależności od stopnia zaawansowania choroby żylaki kończyn dolnych można leczyć na różne sposoby. Pierwszą metodą jest farmakoterapia, drugą - kompresoterapia, następnie należy wymienić skleroterapię i w końcu leczenie operacyjne. Aby zapobiec chorobie najważniejszy jest ruch - szczególnie u osób, które mają siedzący lub stojący tryb pracy.
Operacje lub zabiegi małoinwazyjne
W Specjalistycznym Chirurgicznym Gabinecie Lekarskim dr Bronisław Górski mieszczącym się w Zielonej Górze pacjent może umówić się na zabieg leczący żylaki kończyn dolnych. Lekarz dobiera tutaj odpowiednią metodę dla każdego pacjenta spośród tj. skleroterapia pianką lub płynnym sklerozantem, metoda laserowa EVLT, operacje metodą kriochirurgii oraz techniką miniflebektomii. Lekarzem tym jest dr n. med. Bronisław Górski, specjalista chirurgii ogólnej II stopnia od 1983 roku, który posiada wiele certyfikatów ze szkoleń i kursów z zakresu chirurgii naczyniowej i flebologii, np. certyfikat z 2010 roku ze szkolenia w Katowicach pt. "Wewnątrzżylne metody leczenia żylaków kończyn dolnych".
W Centrum Urologii Laserowej Uro-Medic można poddać się leczeniu żylaków nóg. Lekarz przeprowadza tutaj zabieg przy użyciu nowoczesnego lasera ELVeS PainLESS. Pacjentów na takie leczenie przyjmuje tutaj dr Marek Chlamtacz, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1995 roku) oraz urologii (II stopnia od 2002 roku). Posiada boagte i szerokie doświadczdenie zawodowe zdobywane w polskich i zagranicznych ośrodkach medycznych tj. w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze, w 105. Szpitalu Wojskowym w Żarach oraz w Klinice Urologii Akademickiego Szpitala Charite w Berlinie we Frankfurcie nad Odrą.
Specjalistyczna Poradnia Chirurgiczna - Chirurgia Jednego Dnia Krzysztof Lubecki oferuje różnorodne operacje wykonywane w trybie jednodniowym, w tym operacje leczącą żylaki kończyn dolnych. Lekarz stosuje tutaj metodę małoinwazyjną mikro varicektomii Mullera (w której wykorzystuje tytanowe instrumentarium) oraz metodę strippingu (w przypadku niewydolności głównych pni żył powierzchownych). Zabiegi takie i inne wykonuje dr Krzysztof Lubecki, specjalista chirurgii ogólnej I stopnia od 1992 roku oraz II stopnia od 1996 roku, który swoje doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w szpitalu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sulechowie (m.in. na stanowisku dyrektora) oraz w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Nowej Soli.
Chirurgia naczyniowa w Zielonej Górze
W Specajlistycznej Przychodni Lekarskiej Agia Medica mieszczącej sie w Zielonej Górze znajduje sie Poradnia Chirurgii Naczyniowej, gdzie pacjent po konsultacji lekarskiej i badaniach (Color Doppler żył kończyn dolnych) może zostać zakwalifikowany do zabiegu leczącego żylaki nóg. Pacjetnami zajmuje sie tutaj dr n. med. Godzisław Chumiński, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1989 roku oraz II stopnia od 1993 roku), który tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w roku 1998. W swojej praktyce lekarskiej specjalizuje się w chirurgii naczyniowej i flebologii.
Szpital Wojewódzki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze posiada Oddział Chirurgii Naczyniowej, którego jednym z dwóch głównych profili medycznych jest leczenie chorób układu żylnego - najczęściej żylaków. Pacjenci cierpiący na to schorzenie zostaną tutaj poddani zabiegom chirurgicznym. Jednym z kadry medycznej jest dr Jacek Mikulski, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1982 roku oraz II stopnia od 1987 roku) oraz chirurgii naczyniowej (od 2003 roku). Swoje doświadczenie zdobywał także pracując jako chirurg naczyniowy w Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej Mediko w Zielonej Górze.
W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Sulechowie (23 km od Zielonej Góry) znajduje się Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, na którym wśród różnych zabiegów i operacji wykonywane jest chirurgiczne wycięcie żylaków kończyn dolnych. Ponadto przeprowadzane są tutaj także zabiegi wycięcia żylaków odbytu oraz wycięcia przetoki okołoodbytniczej. Jednym z lekarzy jest na oddziale dr Bogusław Staniul, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1988 roku oraz II stopnia od 1992 roku) oraz chirurgii onkologicznej (II stopnia od 1998 roku), który tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w 1999 roku.