Przyczyną występowania żylaków powrózka nasiennego jest nieprawidłowa praca zastawek żył, które nie zamykają się, przez co krew nie cofa się, tylko zbiera, rozszerzając naczynia. Znajdują się nad jądrem, zazwyczaj po lewej stronie. W pierwszym stadium nie dają żadnych objawów, za to w kolejnej fazie choroby pojawia się tępy ból oraz uczucie ciążenia w okolicy pachwiny i moszny. Na tym etapie można też wyczuć pod palcami zgrubienia żył i miękkie guzki w okolicy jądra. Nieleczone, żylaki powrózka nasiennego mogą doprowadzić do upośledzenia procesu dojrzewania plemników, a co za tym idzie, pogorszenia płodności mężczyzny.
Zabieg usunięcia żylaków może być wykonany metodą klasyczną lub mniej inwazyjną – laparoskopowo. Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym (po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu przez dobę), a polega ona na zamknięciu naczyń przy pomocy specjalnych klipsów. Po podaniu znieczulenia urolog wykonuje nakłucie pod pępkiem w celu wytworzenia odmy otrzewnowej (najczęściej przy użyciu dwutlenku węgla). Następnie zakłada troakary, przez które wprowadza kamerę endoskopową i narzędzia chirurgiczne. Po odpowiedniej preparacji naczyń zakłada na nie klipsy – ich zadaniem jest przerwanie przepływu krwi w naczyniach. Pęczek naczyniowy jest odcinany i usuwany. Ostatnim etapem zabiegu jest wykonanie szwów i nałożenie jałowych opatrunków. Zabieg trwa ok. 25 minut, a szwy usuwa się po ok. 10 dniach.
Gdzie się udać na zabieg leczenia żylaków laparoskopowo?
Żylaki powrózka nasiennego występują u dużej liczby młodych mężczyzn – są obecne u 30-40% pacjentów leczących się z powodu niepłodności, zatem stanowią poważny problem. Na szczęście w polskich klinikach pracuje wielu specjalistów urologii i chirurgii, którzy skutecznie uporają się z tym schorzeniem. Przykładowo, w poznańskiej klinice Solumed żylaki powrózka nasiennego techniką laparoskopową operuje dr n. med. Tomasz Dydymski. To doświadczony chirurg, który doskonalił się w polskich i zagranicznych klinikach – m.in. w latach 1997-1998 przebywał na stypendium w Oddziale Chirurgii Plastycznej Cleveland Clinic w USA. Przeprowadza również laparoskopowe operacje przepuklin oraz operacje wycięcia wyrostka robaczkowego.
Dużym doświadczeniem w wykonywaniu zabiegów tą techniką może poszczycić się dr n. med. Ryszard Mądry z krakowskiego Szpitala św. Rafała, placówki należącej do Grupy Scanmed Multimedis. Operacje laparoskopowe przeprowadza od 1992 roku, od tego czasu wykonał ich już ok. 6 tysięcy. Wiedzę w tej dziedzinie pogłębiał na kursach w klinikach w Austrii (Zell am See) i Francji (Lyon, Paryż), doskonalił się także w USA (m.in. w Cincinnati i Omaha). Operacja żylaków powrózka nasiennego należy do najczęściej wykonywanych przez niego zabiegów, prócz niej przeprowadza także laparoskopowe wycięcie pęcherzyka żółciowego i zaopatrzenie przepuklin. Drugim specjalistą ośrodka, który również zajmuje się tego typu zabiegami, jest dr n. med. Adam Wójcik. W 1997 roku przeszedł kurs laparoskopii zabiegowej w Ośrodku Zaawansowanych Technik Laparoskopowych firmy Stryker przy Klinicznym Oddziale Chirurgii Ogólnej V Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie.
Kolejnym godnym polecenia lekarzem jest lek med. Marek Belda, specjalista chirurgii ogólnej i urologii z kliniki multiMEDICA we Wrocławiu. Do ukończonych przez niego kursów należy m.in. „Laparoskopia w Urologii" (1996 rok) oraz kurs endourologiczny odbyty w klinice w Monachium w 1997 roku. Mężczyźni mogą się do niego zwrócić w przypadku żylaków powrózka nasiennego, a także przy problemie krótkiego wędzidełka, krzywizny prącia czy wodniaka jądra.
Nowoczesne kliniki, doświadczeni lekarze - leczenie żylaków powrózka nasiennego w Polsce
Godną uwagi kliniką jest Europejskie Centrum Zdrowia Otwock, pierwszy w Polsce prywatny szpital z klinikami CMKP. Głównym kierunkiem działalności Centrum jest urologia onkologiczna. Przeprowadzane są tu m.in. operacje plastyczne wodniaka jądra, operacje żylaków powrózka nasiennego laparoskopowo, a także operacje gruczołu krokowego (adenomektomia otwarta i laparoskopowa). Centrum, jako jedyna placówka w Polsce, stosuje techniki robotyczne z zastosowaniem robotów manualnych. Laparoskopowe operacje żylaków powrózka nasiennego przeprowadza kilku specjalistów urologii, w tym prof. dr hab. n. med. Andrzej Borówka oraz prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Chłosta. Do zespołu medycznego należy także dr n. med. Jakub Dobruch.
Leczeniem żylaków powrózka nasiennego tą metodą zajmuje się również dr n. med. Zbigniew Ziętek z Medikliniki w Szczecinie. Placówka oferuje pacjentom szeroki wachlarz zabiegów z zakresu chirurgii urologicznej, wśród których można wymienić plastyczne zabiegi urologiczne, laparoskopowe biopsje węzłów chłonnych oraz usuwanie guzów jąder i najądrzy. Drugim specjalistą urologii, który przeprowadza w ośrodku tego typu operacje, jest lek. med. Waldemar Preisner.
Wykonywaniem laparoskopowych zabiegów żylaków powrózka nasiennego zajmują się również specjaliści urologii Szpitala Prywatnego Pulsmed w Łodzi, a także zespół medyczny Śląskiego Centrum Urologii „Urovita" z Chorzowa. Ordynatorem szpitala jest dr n. med. Andrzej Szurkowski.