O specjaliście

Dr n. med. Bogusław Piotr Panek jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku. Ukończył uczelnię w 1999 roku, otrzymując dyplom i tytuł lekarza medycyny. Prócz tego specjalista jest absolwentem Wydziału Farmaceutycznego Oddziału Analityki Medycznej AMB i posiada tytuł magistra analityki medycznej. Po ukończeniu stażu podyplomowego rozpoczął pracę w Klinice Chirurgii Naczyń i Transplantacji AM w Białymstoku, natomiast w 2002 roku rozpoczął specjalizację z chirurgii ogólnej w II Klinice Chirurgii Ogólnej w Białymstoku. W 2006 roku przedstawił komisji egzaminacyjnej swoją rozprawę doktorską i po obronieniu jej uzyskał tytuł naukowy doktora nauk medycznych. Jego praca było poświęcona badaniom metaloproteinazy MMP-2 i MMP-9 oraz insulinopodobnego czynnika wzrostowego w tętniaku aorty brzusznej. W 2008 roku przystąpił do egzaminu specjalizacyjnego w Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi, uzyskując tytuł specjalisty z chirurgii ogólnej. Kilka lat później, w 2011 roku, złożył kolejny egzamin, dzięki któremu stał się specjalistą z chirurgii naczyniowej.

Przez cały okres swojej kariery zawodowej sukcesywnie poszerza swoją wiedzę – jest aktywnym uczestnikiem zjazdów i konferencji naukowych, prócz tego często bierze udział w doskonalących kursach i szkoleniach. W 2004 w Warszawie wziął udział w 5th Meeting of the European Venous Forum, rok później uczestniczył w 62. Zjeździe Towarzystwa Chirurgów Polskich w Białymstoku. W 2006 roku był uczestnikiem II Kongresu Polskich Towarzystw Naczyniowych, który miał miejsce w Wiśle. Szczególnym zainteresowaniem darzy chirurgię wewnątrznaczyniową układu żylnego i tętniczego i to tej dziedzinie poświęca najwięcej uwagi podczas doskonalenia umiejętności. Dr Panek jest członkiem Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku. Należy również do renomowanych polskich stowarzyszeń medycznych – do Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej oraz Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Osiągnięcia lekarza

Dr Panek jest lekarzem o dużym doświadczeniu zawodowym, które zawdzięcza swojej pracowitości, a także ustawicznemu dążeniu do zgłębiania wiedzy medycznej. Dzięki zdobytym umiejętnościom jest w stanie przeprowadzić większość operacji naczyniowych zarówno techniką klasyczną, jak i endowaskularną. Specjalista na bieżąco śledzi nowości w chirurgii naczyniowej – jako jeden z pierwszych lekarzy w regionie północno-wschodnim zaczął przeprowadzać laseroterapię w leczeniu żylaków kończyn dolnych (EVLT). Należy także do pionierów regionu, którzy wdrożyli techniki bezoperacyjne w leczeniu niewydolności żylnej, czyli skleroterapię płynem obliteracyjnym lub pianą. Prócz tego jest aktywnym uczestnikiem krajowych i zagranicznych sympozjów i kongresów naukowych. W 2006 roku wziął udział w 22nd World Congress of the International Union of Angiology w Lizbonie, zaś w 2009 roku uczestniczył w 18th IFCC-EFCC European Congress of Clinical Chemistry and Laboratory Medicine, National Congress of the Austrian Society of Laboratory Medicine and Clinical Chemistry, w Innsbrucku (Austria).

Doktor Panek jest również autorem i współautorem licznych publikacji naukowych. Opracował ich ok. 20, z czego zdecydowana większość jest poświęcona nowoczesnym technikom leczenia chorób naczyniowych. Wśród jego prac można wymienić „Zastosowanie produktów PVP-jodowych i prontosanu w leczeniu miejscowym zespołu stopy cukrzycowej” – referat, jaki przedstawił w 2007 roku w czasie II  Kongresu Naukowo-Szkoleniowego Polskiego towarzystwa Leczenia Ran. Natomiast wśród uznanych czasopism medycznych, w jakich opublikowano artykuły, których był autorem bądź współautorem, można wymienić m.in. „International Journal of Experimental Pathology” (2004), „Acta Angiologica” (2007), „Essentia Medica” (2008) oraz „Żurnal Grodnenskogo Gosudarstwennogo Medicinskogo Uniwersiteta” (2009).

Zabiegi, w których specjalizuje się dr n. med. B. Panek

Dr n. med. Bogusław Panek jest specjalistą chirurgii ogólnej i naczyniowej. Swoim pacjentom oferuje kompleksowe leczenie niewydolności żylnej, które poprzedza rzetelną diagnostyką. Wykonuje badania USG Doppler oraz USG Doppler screening, zaś do technik zabiegowych stosowanych w jego gabinecie należy klasyczna operacja chirurgiczna (stripping) i miniflebektomia, a także leczenie laserowe oraz skleroterapia pianą i płynem obliteracyjnym. Laseroterapię przeprowadza przy zastosowaniu zaawansowanego technologicznie lasera endowaskularnego firmy Biolitec – Ceralas E. Wykorzystuje go m.in. do zamykania niewydolnych żył odpiszczelowych i odstrzałkowych. Skleroterapię przeprowadza w przypadku śródskórnych poszerzeń żylnych, czyli venulektazji, natomiast bardzo drobne żyłki usuwa poprzez zabieg mikroskleroterapii. W gabinecie lekarza znajdą pomoc osoby cierpiące na choroby tętnic i żył, a także pacjenci zmagający się z zespołami stopy cukrzycowej.


Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…