
dr n. med.Dariusz Łątka
O specjaliście
Dariusz Łątka jest specjalistą neurochirurgiem z wieloletnim doświadczeniem. To absolwent Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu, którą ukończył z wyróżnieniem w 1989 roku. Po studiach rozpoczął specjalizację z neurochirurgii. Pierwszy stopień specjalizacji otrzymał w 1992 roku, drugi w tej samej dziedzinie – cztery lata później (ukończony z wyróżnieniem).
Jednocześnie kontynuował karierę naukową na macierzystej uczelni, by w 1996 roku przedłożyć rozprawę doktorską na temat analizy trendów epidemiologicznych i wybranych czynników klinicznych u chorych po urazach czaszkowo-mózgowych leczonych w Klinice Neurochirurgii i Neurotraumatologii Śl.A.M. w Bytomiu w latach 1984-1994, którą obronił z wyróżnieniem.
W 2002 roku podjął podyplomowe studia na Akademii Ekonomicznej im. Oskara Lindego we Wrocławiu z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia.
Pierwsze kroki w zawodzie neurochirurga stawiał w Katedrze i Klinice Neurochirurgii i Neurotraumatologii Śląskiej Akademii Medycznej w Bytomiu. Ma na swoim koncie udział w wielu zagranicznych stażach w zakresie pełnoprofilowej neurochirurgii, m.in. u prof. Volkera Seiferta (Niemcy) z chirurgii podstawy czaszki, u prof. Alberta Rothona (USA) z anatomii mikroneurochirurgicznej, z neurochirurgii onkologicznej pod okiem prof. Osamy Al. Mefty, czy też neurochirurgii czynnościowej u prof. Roberta Spetzlera (USA) oraz neurochirurgii naczyniowej u prof. Gaziego Yasargila.
Wiedzę zdobywał, biorąc udział w specjalistycznych szkoleniach z zakresu dostępów operacyjnych i instrumentacji wewnętrznej kręgosłupa w ośrodkach zagranicznych usytuowanych na całym świecie. Ukończył prestiżowy pełny cykl szkoleń koniecznych do uzyskania European Board in Neurosurgery, organizowanych przez Europejską Federację Towarzystw Neurochirurgicznych.
Nieustannie doskonali swoje umiejętności zawodowe i chętnie dzieli się zdobytą wiedzą na sympozjach i konferencjach międzynarodowych, których jest stałym i czynnym uczestnikiem. Jest współautorem dwóch podręczników z zakresu neurochirurgii: "Omental transposition to the ischemic brain: a critical review. In Goldsmith The Omentum” i "Wybrane problemy urazów wielonarządowych”, a także autorem blisko stu publikacji naukowych.
Dr n. med. Dariusz Łątka to członek wielu międzynarodowych i polskich stowarzyszeń, m.in.: Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów, Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów Kręgosłupa (funkcja członka zarządu), Północnoamerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Kręgosłupa (NASS) i Fundacji AO Spine, w której od 2011 roku sprawuje funkcję Szefa Szkolenia na Polskę.
Sprawuje także funkcję Konsultanta Wojewódzkiego w Zakresie Neurochirurgii i Neurotraumatologii dla woj. opolskiego, prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Neurochirurgii na Opolszczyźnie "Neuro” i prezesa Vital Medic Education – prywatnej placówki edukacyjnej zajmującej się praktycznym szkoleniem chirurgów.
Jest szefem polskiego oddziału prestiżowego Walter E. Dandy Neurosurgical Societ, a od 2004 roku pełni obowiązki Ordynatora Oddziału Neurochirurgii Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu.
Jest pionierem we wdrażaniu nowych technik operacyjnych, wykorzystania nawigacji operacyjnej w neurochirurgii oraz popularyzacji nowoczesnych procedur protezowania i stabilizacji wewnętrznej kręgosłupa. Z powodzeniem działał na rzecz zmiany w dziedzinie opolskiej neurochirurgii zarówno pod względem wyposażenia, szkolenia, jak i zarządzania personelem.
Jego zasługi zostały uhonorowane wieloma nagrodami, m.in. Wyróżnieniem Rektora Pracy Doktorskiej. Jest zdobywcą Złotego Laura Umiejętności i Kompetencji Krajowej Izby Gospodarczej 2010 oraz Medalu Rektora Śląskiej Akademii Medycznej "Za szczególne osiągnięcia w nauce i pracy".
Zabiegi, w których specjalizuje się dr n. med. D. Łątka
W obszarze zainteresowań zawodowych doktora nauk medycznych Dariusza Łątki znajdują się zabiegi neurochirurgii naczyniowej i onkologicznej, a także mikroneurochirurgia kręgosłupa z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.
Dr n. med. Dariusz Łątka jest doświadczonym specjalistą w tej dziedzinie. Ma na swoim koncie wiele pomyślnie przeprowadzonych operacji neurochirurgicznych.