
prof. dr hab. n. med.Grażyna Rydzewska
O specjaliście
Wykształcenie
W 1982 r. profesor ukończyła Akademię Medyczną w Białymstoku. W 1997 r. uzyskała tytuł doktora habilitowanego, natomiast w 2007 r. mianowano ją jako profesor nauk medycznych.
Specjalizacja
Posiada specjalizację z leczenia chorób wewnętrznych (I i II stopień) oraz z gastroenterologii (II stopień).
Doświadczenie
Prof. może pochwalić się niezwykle bogatym doświadczeniem zarówno klinicznym, badawczym, dydaktycznym, jak i administracyjnym. Była zastępcą dyrektora ds. medycznych w CSK MSWiA, asystentem, starszym asystentem i adiunktem w Klinice Gastroenterologii AM w Białymstoku, a także asystentem naukowym w Centrum Badań nad Mechanizmami Wydzielniczymi Uniwersytetu w Sherbrooke (Kanada). Zawodowo związana była również z Wydziałem Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Kielcach, gdzie uzyskała tytuł profesora zwyczajnego i nadzwyczajnego. Pełni funkcje kierownika Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA. Jest Krajową Konsultantką w Dziedzinie Gastroenterologii, a także redaktorką naczelną "Przeglądu Gastroenterologicznego".
Staże
W 1989 r. profesor przebywała na stażu w Pracowni Endoskopii Szpitala Świętego Erasma w Brukseli.
Kursy i certyfikaty
W 2005 r. profesor została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Portal "Puls Medycyny" kilkukrotnie umieszczał ją pośród 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej ochronie zdrowia, a w 2011 r. znalazła się na 24. miejscu. W 2014 r. została laureatką konkursu organizowanego przez portale medyczne – "Kobiety medycyny". Znalazła się również w składzie kapituły sędziowskiej "Prix Galien Polska", czyli konkursu nagradzającego innowacyjność w medycynie i farmacji.
Towarzystwa naukowe
Prof. jest wiceprezeską Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii. Pełni funkcję sekretarza i członka zarządu Polskiego Klubu Trzustkowego.
Leczone choroby
Profesor w swej działalności klinicznej koncentruje się na leczeniu takich dolegliwości jak między innymi: zespół jelita drażliwego, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, schorzenia wątroby i trzustki, choroba refluksowa przełyku, a także choroba trzewnej, Crohna oraz dróg żółciowych.