O specjaliście

Dr n. med. Marek Rzendkowski to lekarz okulista o wieloletnim doświadczeniu zawodowym. Studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach ukończył w 1987 roku, a w 1992 roku uzyskał I stopnień specjalizacji w zakresie okulistyki. Trzy lata później (rok 1995) ukończył specjalizację II stopnia w tym zakresie, a w 1997 roku obronił rozprawę doktorską na temat przydatności badań biomorfometrycznych tarczy nerwu wzrokowego i perymetrii w diagnostyce i monitorowaniu leczenia jaskry prostej i uzyskał tytuł doktora nauk medycznych.

Doświadczenie zawodowe dr Rzendkowski zdobywał w trakcie pracy w wielu renomowanych placówkach okulistycznych. W latach 1989-2000 pełnił funkcję asystenta, a następnie starszego asystenta w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5 w Katowicach. Od roku 2000 do 2005 był ordynatorem Oddziału Okulistycznego Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach, a w latach 2006-2007 sprawował funkcję ordynatora Prywatnego Szpitala Okulistycznego „Weiss Klinik" w Chorzowie. Od 2008 roku przyjmuje pacjentów w poradni Pryzmat-Okulistyka w Gliwicach, a od 2012 roku pracuje w szpitalu Pryzmat-Mikrochirurgia Okulistyczna w Gliwicach. Współpracuje z prywatnymi ośrodkami okulistycznymi w Bielsku-Białej (Klinika Okulus), Katowicach (EuroMedic) i Krakowie (Centr de la Vision). Ponadto dr Rzendkowski jest Prezesem Fundacji Okulistycznej VIDE działającej w Gliwicach.

Dr Rzendkowski jest członkiem wielu prestiżowych towarzystw naukowych, między innymi Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Sekcji Wszczepów Wewnątrzgałkowych i Chirurgii Refrakcyjnej PTO, Sekcji Jaskrowej PTO, Sekcji Informatyki Medycznej PTO, należy także do European Society of Cataract and Refractive Surgeons, Society of Fluorophotometry.

Osiągnięcia lekarza

Dr Rzendkowski jest lekarzem, który stawia na bezustanny rozwój i systematycznie podnosi swoje umiejętności poprzez udział w licznych kursach, szkoleniach i sympozjach, organizowanych w kraju i za granicą. Jako lekarz o ogromnej wiedzy i doświadczeniu klinicznym bierze również aktywny udział w tego typu przedsięwzięciach, regularnie przedstawiając swoje prace i prezentacje na konferencjach naukowych i sympozjach. Aktywnie uczestniczył w kongresie 10th Congress European Society of Ophthalmology we włoskim Milano, gdzie przedstawiał pracę Corneal permeability after extracapsular cataract extraction with intraocular lens implantation, brał także udział w II Zjeździe Naukowo-Szkoleniowym Sekcji Okulistycznej Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, III Kongresie Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego i konferencji naukowej International Conference Ophthalmometry/Optometry (praca Scanning laser polarimetry of the peripapillar retinal nerve fibrelayer in glaucoma cases).

Dr Rzendkowski jest również współautorem szesnastu prac naukowych, opublikowanych w prestiżowych czasopismach branżowych polskich i zagranicznych, takich jak „Klinika Oczna", „Nowa Medycyna", „Okulistyka", „International Ophthalmology", „Ophthalmic Measurements and Optometry", „Journal Of Ophthalmology" i „Studia Informatica" (Laserowe zabiegi cyklodestrukcyjne w leczeniu wybranych przypadków jaskry, „Nowa Medycyna", 1997; Wpływ fotokoagulacji siatkówki laserem argonowym na wyniki pomiarów fluorofotometrycznych u chorych z retinopatią cukrzycową, „Klinika Oczna", 8-9/ 96/1994; Zastosowanie lasera diodowego w jaskrze u dzieci i młodzieży, „Klinika Oczna", 3/102/2000).

Zabiegi, w których specjalizuje się dr n. med. M. Rzendkowski

Dr Rzendkowski przeprowadza szeroki zakres operacji i zabiegów z zakresu leczenia chorób oczu. Specjalizuje się w operacjach zaćmy: wykonuje zabiegi usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem jednoczęściowej soczewki sferycznej, asferycznej lub torycznej, w operacjach zaćmy wykorzystuje również soczewki z filtrem światła niebieskiego, soczewki wieloogniskowe Mplus i Mplus Toric. Przeprowadza operacje przeciwjaskrowe (zabieg przeciwjaskrowy przetokowy, chirugiczna irydotomia obwodowa) oraz witreoretinalne, w tym witrektomię z dostępu tylnego z użyciem oleju silikonowego lub dekaliny i operacje odwarstwionej siatkówki z założeniemplomby i opasaniem. Przeprowadza także badania diagnostyczne w kierunku jaskry, diagnostykę OCT (ocena włókien nerwowych i tarczy nerwu wzrokowego), zabiegi angiografii fluoresceinowej oraz terapię anty-VEGF. Dodatkowo zajmuje się laseroterapią schorzeń siatkówki i jaskry: wykonuje zabiegi laserowe u pacjentów z retinopatią cukrzycową i w stanach po zakrzepie żyły centralnej, przeprowadza trabekuloplastykę laserową SLT i irydotomię laserową z badaniem UBM.



Certyfikaty

Lista 20 certyfikatów otrzymanych przez dr n. med. Marek Rzendkowski, potwierdzające kwalifikacje specjalisty.

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…