
dr n. med.Paweł Lis
O specjaliście
Wykształcenie
- I Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawie
- UMK w Toruniu (studia doktoranckie)
Specjalizacja
- neurochirurgia
Doświadczenie
w 1999 roku rozpoczął pracę na Oddziale Neuroortopedii Centrum Rehabilitacji STOCER w Konstancinie pod kierownictwem prof. Jana Haftka. Pracował również w Klinice Neurochirurgii Akademii Medycznej Szpitala na Banacha w Warszawie oraz w Klinice Neurochirurgii i Neurotraumatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy.
Staże
W latach 1997-1998 odbywał staż podyplomowy w warszawskim Szpitalu Praskim. Ukończył trzymiesięczny międzynarodowy staż w Klinice Neurochirurgii w L'hopital Lariboisiere w Paryżu pod kierownictwem profesora Bernarda George'a, trzymiesięczny międzynarodowy staż w Klinice Neurochirurgii w Clinicni Center w Ljubljanie na Słowenii pod kierownictwem profesora Vinco V. Dolenca, a także odbył czteroletni Europejski Kurs dla Neurochirurgów (EANS).
Kursy i certyfikaty
- Był uczestnikiem międzynarodowego szkolenia w technikach endoskopowego leczenia dyskopatii w odcinku lędźwiowym i szyjnym kręgosłupa w Klinice Bagatele w Bordeaux we Francji pod kierownictwem dr Jean Destandau, ukończył także międzynarodowe szkolenie w technice przezskórnej dyscektomii metodą nukleoplastyki w odcinku lędźwiowym i szyjnym kręgosłupa we Freiburgu w Niemczech oraz międzynarodowe szkolenie w zaawansowanych technikach chirurgii kręgosłupa w Memphis w USA. Dr Lis odbył także liczne kursy specjalistyczne w zakresie chirurgii podstawy czaszki, w tym kurs "Anatomia i techniki chirurgiczne w chirurgii podstawy czaszki: choroby kąta mostowo
- móżdżkowego i kości skroniowej". Systematycznie uczestniczy w kongresach i zjazdach naukowych: brał udział m.in. w XII Światowym Kongresie Neurochirurgów (WFNS) w Sydney, VI Kongresie Europejskiej Federacji Krajowych Towarzystw Ortopedii i Traumatologii (EFORT) w Helsinkach, XII Europejskim Kongresie Neurochirurgii (EANS) w Lizbonie oraz w Zjeździe Północnoamerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa w Austin. Dr Lis posiada również licencję wykładowcy i trenera w technice przezskórnej dyscektomii metodą nukleoplastyki, zdobytą w Holandii.
Towarzystwa naukowe
- Polskie Towarzystwo Neurochirurgów (PTNch)
- Sekcja Neuroortopedii Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów
- Polskie Towarzystwo Chirurgii Kręgosłupa
- Polskie Towarzystwo Chirurgii Podstawy Czaszki (PTCPC)
Przeprowadzane procedury
Swoim pacjentom oferuje operacyjne leczenie choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, stawów i narządów ruchu. Wykonuje operacje dyskopatii lędźwiowej, w tym z wykorzystaniem metod małoinwazyjnych (przezskórna nukleoplastyka technologią Cablation, endoskopowe usunięcie dysku lędźwiowego metodą Endospine, mikrochirurgiczne usunięcie dysku lędźwiowego). U pacjentów, zwłaszcza młodych, bólami dolnego odcinka kręgosłupa z cechami dyskopatii lędźwiowej, wykonuje zabiegi usunięcia dysku lędźwiowego z dostępu przedniego ze stabilizacją międzytrzonową sztuczną protezą dysku. Natomiast w przypadku bardziej zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa przeprowadza zabieg usunięcia dysku lędźwiowego ze stabilizacją międzytrzonową i stabilizacją przednasadową. Wykonuje operacje dyskopatii szyjnej, stosując artrodezę i artroplastykę w stabilizacji międzytrzonowej po usunięciu dysku szyjnego. Zajmuje się także leczeniem dyskopatii lędźwiowej, spondylozy, bólów kręgosłupa oraz usuwaniem przepuklin dysku i jądra miażdżystego.