Co to jest lifting twarzy?
Zgodnie z raportem Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych, lifting twarzy był w 2019 r. piątym najczęściej przeprowadzanym w Stanach Zjednoczonych zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej. W przebiegu klasycznego liftingu, chirurg nacina skórę twarzy w kilku miejscach, a następnie naciąga ją tak, by odzyskała swój dawny kontur. Nadmiar skóry jest następnie usuwany, a w miejsca nacięć zakłada się szwy. Rozwój medycyny sprawia, że coraz więcej zabiegów można wykonać nieinwazyjnie, osiągając takie same lub podobne efekty. Nic więc dziwnego, że coraz bardziej popularny staje się niechirurgiczny lifting twarzy. Jedną z dostępnych możliwości jego wykonania jest zabieg HIFU.
Niechirurgiczny lifting twarzy - jak to możliwe?
HIFU (skrót od angielskich słów High Intensity Focused Ultrasound, czyli skupiona wiązka fal ultradźwiękowych o dużym zasięgu) to nowoczesna technologia, która służy do leczenia guzów nerek czy raka prostaty, a od niedawna znajduje zastosowanie także w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Istotą HIFU są fale ultradźwiękowe o dużym natężeniu. Ich skupiona wiązka posiada skierowana punktowo na wybrany obszar ciała, prowadzi do koagulacji tkanek i kontrolowanego uszkodzenia ich struktur. W efekcie dochodzi do intensywnego procesu odbudowy włókien kolagenowych. Dzięki temu, iż technologia HIFU działa w głębi skóry, pozwala ona uzyskać znakomite efekty. Pierwsze rezultaty procedury są widoczne bezpośrednio po zabiegu, natomiast do poprawy owalu twarzy dochodzi zwykle w ciągu kolejnych 4-6 miesięcy.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu HIFU
Technologię ultradźwiękową w medycynie estetycznej wykorzystuje się przede wszystkim w zabiegach przeciwstarzeniowych i regeneracyjnych, jak również w modelowaniu sylwetki. Na liście wskazań do zabiegu HIFU znajdują się m.in.:
- zmarszczki, utrata owalu twarzy
- wiotkość skóry twarzy i ciała spowodowana wiekiem
- zwiotczenie skóry po ciąży
- zwiotczenie skóry po dużej utracie masy ciała
- rozstępy
Mimo iż zabieg HIFU jest małoinwazyjny, nie wszystkie osoby mogą się mu poddać. Z technologii ultradźwiękowej muszą zrezygnować pacjenci onkologiczni, kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby z chorobami serca i zaburzeniami krążenia. Zabiegu nie powinno się także przeprowadzać u kobiet, które niedawno poddały się zabiegom z użycie botoksu lub kwasu hialuronowego.
Przebieg niechirurgicznego liftingu twarzy HIFU
Przed przystąpieniem do zabiegu HIFU, pacjent musi poinformować lekarza o wszystkich przebytych oraz aktywnych chorobach, a także o przyjmowanych stale lekach. Specjalista ocenia także aktualny stan skóry, jej grubość oraz wrażliwość.
Osoba wykonująca zabieg ma do swojej dyspozycji specjalne urządzenie z głowicą, która działa na konkretny obszar skóry. Fala dźwiękowa może zostać ukierunkowana tak, aby jej stożek sięgał w głąb tkanek do 1,5 mm, 3 mm, lub 4,5 mm. Na wybranych poziomach dochodzi do jej kumulacji, co wywołuje wspomniany wcześniej efekt podgrzania tkanek. Przed przyłożeniem głowicy do wybranego miejsca, skóra smarowana jest żelem.
Zmianę głębokości oddziaływania wiązki fali dźwiękowej reguluje się w zależności od okolicy poddawanej zabiegowi. Im grubsza skóra, tym fala powinna sięgać głębiej. Czas trwania zabiegu to zwykle od 20 do 30 minut. Po zakończeniu procedury, na skórze mogą pojawić się delikatne, przemiające zaczerwienienia.
HIFU - efekty zabiegu
Rezultaty zabiegu przypominają te, które osiągane są przy użyciu skalpela, dlatego jest to coraz bardziej popularna alternatywa dla chirurgicznego liftingu twarzy. Po przeprowadzonej procedurze można zaobserwować poprawę gęstości, jędrności i uelastycznienie skóry, zmniejszenie jej wiotkości, redukcję zmarszczek oraz wyostrzenie konturu twarzy
Efekty HIFU utrzymują się nawet do dwóch lat, sam zabieg można zaś uzupełniać innymi technikami ujędrniania skóry.
Zabieg Sonoqueen a zabieg Ulthera
HIFU to nazwa całej technologii, na której oparto wiele urządzeń, które znajdują się w gabinetach medycyny estetycznej. Właśnie dlatego można spotkać się z nazwami zabiegów takimi jak Ulthera czy Sonoqueen. Efekty tych procedur są jednak zbliżone. A zatem czym się one różnią? Ulthera to pierwsza aparatura HIFU, która pojawiła się na polskim rynku. Ze względu na to, iż maksymalna głębokość, do jakiej docierają wytworzone przez nią fale dźwiękowe, to 4,5 mm, urządzenie to nie nadaje się do modelowania sylwetki. Z tym poradzi sobie natomiast Sonoqueen, czyli sprzęt wyposażony w specjalny przetwornik przeznaczony do pracy na innych obszarach ciała. Wnika on w głąb skóry aż na 6 mm, dzięki czemu jest w stanie napiąć skórę na brzuchu czy pośladkach.
FAQ, czyli najczęstsze pytania o lifting HIFU
Lifting HIFU przed i po – zdjęcia
Chcesz zobaczyć jak wyglądają pacjenci po liftingu wykonanego w technologii HIFU? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych osób przed i po procedurze.
Źródła:
- Maryam Saberi, Alireza Firooz, Shahram Saidali, "HIFU (High Intensive focused Ultrasound) on face rejuvenation" (www.researchgate.net), 2018
- Izabela Bagińska, "Gorące ultradźwięki. Technologia HIFU" (izabaginska.pl), Kosmetologia Estetyczna, 2017
- American Society of Plastic Surgeons, "Plastic Surgery Statistics Report" (www.plasticsurgery.org)
4.0/5 (opinie 11)