Lipoliza iniekcyjna – na czym polega zabieg?
Z wiekiem, a także na skutek zmian hormonalnych, stresu, złej diety czy siedzącego trybu życia w niektórych miejscach na ciele pojawia się nadmiar tkanki tłuszczowej, której trudno się pozbyć. Poza tym skóra traci jędrność i elastyczność, staje się wiotka, a w okolicy ud i pośladków pojawia się cellulit. Skóra twarzy staje się obwisła, często pojawia się tzw. drugi podbródek. Twarz wygląda na zmęczoną i starszą. Jak temu zaradzić?
Jak działa lipoliza?
Lipoliza iniekcyjna jest jednym z najbardziej nowoczesnych nieinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej, stosowanych w modelowaniu sylwetki i pozbywaniu się zbędnej tkanki tłuszczowej. Daje szybkie i trwałe efekty. Jest doskonałą alternatywą do skomplikowanych, bolesnych i ryzykownych zabiegów odsysania tłuszczu. W porównaniu z takimi metodami lipoliza jest znacznie mniej bolesna i nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia poważnych komplikacji.
Polega na wykonaniu serii zastrzyków z substancją wpływającą na redukcję tkanki tłuszczowej. Substancja niszczy komórki tłuszczowe, które następnie są rozkładane w procesach przemiany materii na mniejsze cząstki i wydalane z organizmu.
Jak przebiega proces redukcji tkanki tłuszczowej?
Najpierw w podskórną tkankę tłuszczową wstrzykuje się (w zależności od zastosowanego preparatu) mieszaninę deoksycholatu, fosfatydylocholiny z krzemionką organiczną albo L-karnityną. Deoksycholat i fosfatydylocholina powodują powstawanie kontrolowanego stanu zapalnego tkanki tłuszczowej i rozpad trójglicerydów (kwasów tłuszczowych, które są jednym z głównych materiałów energetycznych dla organizmu). Komórki tłuszczowe w prostszej postaci są transportowane do wątroby. Przetransportowane substancje są następnie usuwane z organizmu.
Lipoliza iniekcyjna – kto może poddać się zabiegowi?
Lipoliza iniekcyjna to metoda, którą stosuje się do redukcji miejscowo zgromadzonego tłuszczu. Zwykle z miejsc, z których trudno pozbyć się tłuszczu stosując dietę lub regularnie ćwicząc. Obszary, w których najczęściej stosowana jest lipoliza iniekcyjna to:
- podbródek,
- broda,
- „boczki”,
- brzuch,
- pośladki,
- uda,
- ramiona,
- plecy,
- okolice karku,
- obszar nad kolanami,
- okolice pod pachami,
- męskie piersi.
Zabieg jest przeznaczony dla osób o wadze w granicach normy albo z niewielką nadwagą. Nie jest skuteczny w przypadku pacjentów z dużą nadwagą i zaawansowaną otyłością.
Lipoliza iniekcyjna – przeciwwskazania
Lipoliza iniekcyjna jest zabiegiem w pełni bezpiecznym. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia.
Najważniejsze to:
- ciąża i karmienie piersią,
- choroby nerek,
- choroby wątroby,
- choroby tarczycy,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- infekcje skóry w obszarze, na którym ma być wykonany zabieg,
- padaczka,
- otyłość,
- stałe stosowanie leków rozrzedzających krew.
Z zabiegu nie powinny korzystać również osoby, które są uczulone na jakikolwiek składniki preparatu podawanego podczas lipolizy.
Lipoliza iniekcyjna – przed zabiegiem
Przed zabiegiem lekarz przeprowadza dokładny wywiad. Pyta o ewentualne przeciwwskazania, przebyte choroby oraz zażywane leki.
Pacjent powinien poinformować specjalistę o wykonywanych dawniej zabiegach tego typu, chorobach, na które aktualnie cierpi, oraz o ewentualnych alergiach. W trakcie rozmowy lekarz powinien poinformować pacjenta o tym, jak będzie przebiegał zabieg, jakich efektów można się spodziewać i jakie niepożądane skutki mogą wystąpić.
Lipoliza iniekcyjna – przebieg zabiegu
Pacjent nie musi przygotowywać się do zabiegu w specjalny sposób. Już w gabinecie skóra jest dokładnie oczyszczana oraz dezynfekowana, a jeśli iniekcje wykonuje się w okolicach brody albo podbródka, konieczne jest zmycie makijażu.
Następnie lekarz w razie potrzeby nakłada na skórę maść zawierającą substancję znieczulającą. Gdy znieczulenie zacznie działać, skóra jest dezynfekowana.
Za pomocą bardzo cienkich igieł lekarz wstrzykuje w tkankę tłuszczową pod skórę preparat wpływający na degradację adipocytów. W miejscach, w których lekarz wykonywał zastrzyki, występuje niewielkie zaczerwienienie. Pacjent może również odczuwać nieprzyjemne pieczenie lub swędzenie, jednak uczucie to dość szybko ustępuje.
Zabieg trwa zazwyczaj około 20-40 minut. Czas zabiegu lipolizy iniekcyjnej zależy w dużej mierze od obszaru, który poddawany jest zabiegowi. Zwykle lipoliza iniekcyjna brzucha czy ud trwa dłużej niż podbródka albo twarzy.
Lipoliza iniekcyjna – po zabiegu
Po zabiegu lipolizy iniekcyjnej na skórze pojawia się zaczerwienienie oraz niewielki obrzęk. Dodatkowo przez pewien czas (zależy od indywidualnych uwarunkowań) pacjent może odczuwać nadmierną tkliwość w obszarze, w którym był wykonywany. To uczucie nieprzyjemne, ale świadczy o tym, że lipoliza iniekcyjna działa. U większości pacjentów podrażnienie i uczucie dyskomfortu znikają po kilku dniach.
Czasami do osiągnięcia pożądanych efektów wystarczy wykonanie jednego zabiegu. Jeśli tłuszczu jest więcej, czasami lipolizę iniekcyjną trzeba powtórzyć. Powód: w trakcie jednego zabiegu można podać pacjentowi tylko ściśle określoną dawkę preparatu.
Zabieg powtarza się co kilka tygodni, zazwyczaj 2-3 razy. Czasami konieczna jest seria zabiegów.
Bezpośrednio po zabiegu lipolizy iniekcyjnej pacjent może wrócić do normalnej aktywności. Żeby osiągnąć najlepsze efekty, zaleca się łączenie lipolizy iniekcyjnej z zabiegami drenującymi, np. drenażem limfatycznym. Bardzo dobrze sprawdza się także zabieg kawitacji ultradźwiękowej (bezpośrednio po iniekcji preparatu, przy tej samej wizycie). Tego typu zabiegi ułatwiają i przyspieszają usuwanie tkanki tłuszczowej. Niezwykle istotna dla osiągnięcia pożądanych efektów jest odpowiednia, zbilansowana dieta oraz nawadnianie organizmu. Zalecana jest również regularna aktywność fizyczna.
Lipoliza iniekcyjna – powikłania
Lipoliza wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań. Po zabiegu odczuwa się pieczenie, nadmierną tkliwość skóry, swędzenie. Skóra jest zaczerwieniona i podrażniona. Czasami mogą wystąpić:
- nadmierne pocenie się,
- krwawienie,
- zaburzenia krążenia,
- biegunka.
Jeśli objawy będą się utrzymywać przez dłuższy czas albo zaczną się nasilać, należy skontaktować się z lekarzem.
W miejscu, w którym wykonywane były wkłucia, bardzo często występują krwiaki. W miejscach po wkłuciach mogą pojawić się niewielkie strupki. Nie należy ich zrywać, by nie dopuścić do infekcji. Ważna jest też odpowiednia higiena. By złagodzić nieprzyjemne odczucia, można stosować chłodne okłady.
Lipoliza iniekcyjna – rezultaty
Lipoliza iniekcyjna wpływa przede wszystkim na redukcję ilości tkanki tłuszczowej. Poza tym uzyskuje się zwiększenie jędrności skóry, poprawę metabolizmu komórek, polepszenie odżywienia skóry, wygładzenie jej powierzchni skóry oraz zmniejszenie obwodów w miejscu wykonywania zabiegu.
Efekty lipolizy iniekcyjnej nie są widoczne natychmiast. Zabieg inicjuje pewne reakcje w organizmie, więc na efekty trzeba trochę poczekać. Redukcja tkanki tłuszczowej i ujędrnienie skóry widoczne są zazwyczaj po około 4-6 tygodniach po zabiegu.
FAQ, czyli najczęstsze pytania o lipolizę iniekcyjną
Lipoliza iniekcyjna – co to jest?
Lipoliza iniekcyjna jest nieinwazyjnym zabiegiem prowadzącym do redukcji tkanki tłuszczowej. Jest stosowana do modelowania ciała, w szczególności podbródka, brzucha czy pośladków. Polega na wstrzyknięciu w tkankę tłuszczową roztworu lipolitycznego, który rozpuszcza komórki tłuszczowe.
Lipoliza iniekcyjna – czy zabieg jest bolesny?
Do zabiegu stosuje się bardzo cienkie igły, dodatkowo skórę znieczula się specjalną maścią. W związku z tym nakłucia nie powinny wywoływać bólu. Mimo to podczas zabiegu pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort. Poza tym po zabiegu pacjent może odczuwać ból w miejscach, w których wykonywany był zabieg.
Lipoliza iniekcyjna – kiedy widać efekty?
Na efekty zabiegu lipolizy iniekcyjnej trzeba cierpliwie poczekać. Komórki tłuszczowe muszą się rozłożyć i zostać wydalone z organizmu. Zazwyczaj pierwsze efekty pojawiają się po około dwóch miesiącach. Czasami konieczne jest powtórzenie zabiegu.
Lipoliza iniekcyjna – ile zabiegów trzeba przeprowadzić?
Liczba zabiegów, które trzeba przeprowadzić, żeby osiągnąć oczekiwane efekty, zależy przede wszystkim od ilości tkanki tłuszczowej. Czasami wystarczy jeden zabieg, a czasami zaleca się przeprowadzenie całej serii zabiegów.
Lipoliza iniekcyjna – jak długo utrzymuje się efekt?
Efekty lipolizy są trwałe. Żeby dodatkowo je wzmocnić, zaleca się regularne stosowanie zabiegów, takich jak drenaż limfatyczny.
Lipoliza iniekcyjna – jaka jest cena zabiegu?
Koszt lipolizy iniekcyjnej jest uzależniony od ilości preparatu, który trzeba podać pacjentowi. Cena waha się od około 150 do około 800 złotych.
Lipoliza iniekcyjna przed i po – zdjęcia
Chcesz zobaczyć jak wyglądają efekty zabiegu, jakim jest lipoliza iniekcyjna? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.
Źródła:
- Andrzej Przylipiak, "Podstawy medycyny estetycznej, Podręcznik dla studentów kosmetologii", Białystok, 2014, ISBN: 978-83-937785-4-6
- Magdalena Wierucka-Rybak, "Kosmetologia w walce z otyłością", Polish Journal of Cosmetology, 2011, ISSN: 1731-0083
- Bożena Mamcarz, Dorota Prandecka, "Medycyna estetyczna w praktyce", Medical Education, tom 2, Warszawa, 2010, ISBN: 978-83-62510-04-7
- Wikipedia, "Lipoliza" (pl.wikipedia.org)
- Wikipedia, "Lipoliza w medycynie estetycznej" (pl.wikipedia.org)
- Biology Dictionary, "Lipolysis" (biologydictionary.net)
4.3/5 (opinie 22)