Ginekomastia (łac. gynaecomastia) jest schorzeniem, polegającym na powiększeniu sutka u mężczyzny. Dotyczy jednej lub dwóch piersi. Jednym ze sposób leczenia ginekomastii jest lipoliza laserowa, która stanowi skuteczną alternatywę dla inwazyjnych metod chirurgicznych. Polega ona na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej za pomocą lasera. Przed poddaniem się zabiegowi zalecane jest przeprowadzenie badania USG, które oszacuje ilość tkanki tłuszczowej i wielkość gruczołu. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 45 minut. Standardowy czas powrotu pacjenta do pełnej aktywności fizycznej wynosi około 2 dni.
Leczenie ginekomastii za pomocą lipolizy laserowej w Polsce – gdzie można wykonać zabieg
W Bydgoszczy leczenie ginekomastii za pomocą lipolizy laserowej jest możliwe w Centrum Medycznym Laser-Med. Zabieg wykonywany jest metodą Palomar SlimLipo 3D, która umożliwia jednoczesne usuwanie tkanki tłuszczowej oraz termolifting skóry. Wspomniana metoda charakteryzuje się pracą lasera na długościach fal 924 nm (rozgrzewa oraz rozpuszcza tłuszcz) oraz 975 nm (wzmacnia i odbudowuje włókna kolagenowe). Zastosowanie tej metody nie narusza osocza krwi oraz nie powoduje poważnych uszkodzeń mechanicznych. Zabieg przeprowadzany jest również w takich częściach ciała, jak brzuch, uda, ramiona, klatka piersiowa oraz pośladki.
Na usuwanie ginekomastii przy pomocy lipolizy laserowej udać się można także do Instytutu Urody Va Ben w Konstancinie-Jeziorna. Procedura przeprowadzana jest przy wykorzystaniu lasera LASEmaR 1500, który emituje fale o długości 1470 nm. Urządzenie pozwala na szybkie rozpuszczanie tłuszczu przy zastosowaniu małych energii. Oferta placówki obejmuje również lipolizę laserową szyi, brzucha, ud, łydek, bioder oraz pośladków. Laser jako jeden z nielicznych umożliwia wykonanie zabiegu mini inwazyjnej mikroliposukcji w obszarze twarzy.
Leczenie ginekomastii laserem w Częstochowie przeprowadzić można w Derma-Clinic dr Orlitz, gdzie zabieg wykonuje dr hab. n. med. Bogdan Chmiel, specjalista chirurg. Przeprowadzany jest on przy zastosowaniu lasera AccuSculpt™ firmy Lutronic. Laser Nd:YAG zamontowany w AccuSculpt™, emituje niespotykaną długość fali 1444 nm, która jest silnie pochłaniana przez tłuszcz. Pomaga to uzyskać 3 razy większą objętość rozbitych komórek tłuszczowych, niż w przypadku pracy lasera w swym normalnym zakresie (1064nmn). Wśród wskazań do zabiegu przy zastosowaniu wspomnianego urządzenia wymienia się również nadmiar tłuszczu w okolicach bioder, nóg, brzucha oraz rozstępy.