Co to jest liposukcja?
Liposukcja to zabieg usuwaniu nadmiaru tłuszczu przy pomocy wprowadzonej pod skórę kaniuli (cienka, tępo zakończona metalowa rurka). Tłuszcz zostaje wpierw rozbity i odessany dzięki podciśnieniu. Kaniule wprowadza się pod skórę przez niewielkie nacięcia.
Wykonuje się m.in. liposukcję ud, łydek, kostek, brzucha, talii, pleców, ramion, pośladków. Zabieg ogranicza się jednak – ze względu na bezpieczeństwo pacjenta – do dwóch obszarów w czasie jednego zabiegu. Zwyczajowo, w czasie jednej procedury usuwa się nie więcej niż 5000 ml tłuszczu.
Ilość tę określiło Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych (American Society of Plastic Surgeons). W Stanach Zjednoczonych liposukcja jest najczęstszym zabiegiem kosmetycznym. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to metoda odchudzająca.
Najlepsze efekty liposukcja daje u osób bez problemów z nadwagą, które mają jedynie nadmiar tkanki tłuszczowej w niektórych partiach ciała, a także pacjentów z elastyczną skórą. Luźna skóra może wymagać dodatkowej operacji – plastyki powłok brzusznych.
Liposukcja tylko w niewielkim stopniu poprawia wygląd skóry z cellulitem.
Po zabiegu liposukcji usunięte komórki tłuszczowe nie odrodzą się. Te, które pozostały pod skórą, mogą się jednak nadmiernie rozwinąć i zajmą miejsce starych. Może to spowodować zdeformowanie sylwetki. Zaraz po okresie rekonwalescencji ważne jest więc zdrowe odżywianie i uprawianie sportu.
Przed liposukcją łydek
Przed zabiegiem liposukcji nóg pacjent konsultuje się z lekarzem. Wymienia aktualne i przebyte choroby, przyjmowane leki. Lekarz określi zakres zabiegu, możliwe do osiągnięcia rezultaty, potencjalne ryzyka oraz postępowanie alternatywne. Zleci też badania: najczęściej morfologię, krzepnięcie krwi, poziom elektrolitów, badanie moczu. Czasem też: oznaczenie grupy krwi i szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Przeciwwskazaniem do wykonania liposukcji są:
- cukrzyca,
- choroba nerek, serca, wątroby,
- problemy ze skórą,
- choroby autoimmunologiczne,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- nadwrażliwość na leki wykorzystywane podczas zabiegu,
- żylaki.
Około dwóch tygodni przed odsysaniem tłuszczu z łydek pacjent powinien przestać palić (u osób palących po liposukcji w miejscu zabiegu mogą pojawić się siniaki), pić alkohol, zażywać witaminę E, polopirynę, aspirynę i leki przeciwzakrzepowe, unikać wszelkich infekcji.
Na zabieg najlepiej przyjechać w luźnym stroju. Warto też zapewnić sobie transport do domu. Łydki powinny być dokładnie umyte, wydepilowane w miejscu nacięć, bez kosmetyków.
Odsysanie tłuszczu – łydki
Zabieg odsysania tłuszczu z łydek nie należy do skomplikowanych.
Liposukcja łydek trwa od 30 minut do 2 godzin (zależy to od ilości tkanki tłuszczowej oraz wybranej techniki liposukcji). Wykonuje się ją zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, rzadziej – w ogólnym.
Podczas liposukcji nóg lekarz wykonuje niewielkie nacięcia, najczęściej w okolicy zgięcia kolana (dzięki temu są niewidoczne). Następnie wprowadza kaniulę do tkanki tłuszczowej i rozbija zgromadzony tłuszcz. Uruchamia urządzenie ssące, które usuwa tkankę tłuszczową.
Zwykle najpóźniej następnego dnia pacjent wychodzi do domu.
Liposukcja łydek pozwala wymodelować kończyny dolne, daje natychmiastowe efekty, poprawia samoocenę.
Liposukcja ultradźwiękowa łydek
To zabieg nieinwazyjny, nie wymaga użycia skalpela. W związku z tym, że nie kończy się długim procesem gojenia, można po nim wrócić do zwykłej aktywności.
W czasie tego zabiegu to ultradźwięki rozbijają błony komórek tłuszczowych. Uwolniony z nich tłuszcz zostaje przetransportowany do wątroby. A ta metabolizuje go tak jak tłuszcz z pożywienia.
Aby ułatwić i przyspieszyć procesy metaboliczne, warto stosować w trakcie zabiegów dietę:
- unikać: żywności proteinowej, z tłuszczami nasyconymi, solonej, nadmiernie przyprawionej,
- zwiększyć do 2 litrów ilość wypijanych napojów: niegazowanej wody mineralnej, świeżych soków, herbaty (prócz czarnej).
Liposukcję ultradźwiękową łydki najczęściej wykonuje chirurg, lekarza medycyny estetycznej lub plastyczny.
Liposukcja wodna łydek
Liposukcja wspomagana strumieniem wody to zabieg małoinwazyjny. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Dlatego nie trzeba po nim zostać w szpitalu.
W czasie liposukcji wodnej kaniula wprowadzana jest pod skórę przez niewielkie otwory. Do komórek tłuszczowych pod ciśnieniem wprowadzany jest specjalny roztwór. Rozpuszcza je i oddziela od tkanki łącznej, nie uszkadzając przy tym nerwów i naczyń. Następnie kaniula odsysa rozbite komórki tłuszczowe.
Liposukcja wodna najczęściej wykonywana jest przez chirurga ogólnego, lekarza medycyny estetycznej lub chirurga plastycznego. Przy tej metodzie można usunąć więcej tłuszczu, usuwanie jest dokładniejsze, a efekty widoczne natychmiast.
Co po odsysaniu tłuszczu z łydek?
Po zabiegu każdy pacjent dostaje wytyczne dotyczące dalszego postępowania.
Przez pierwsze dni po zabiegu pacjent odczuwa umiarkowany ból, pieczenie lub sztywność w miejscu odsysania tłuszczu. Pomogą na te dolegliwości leki przeciwbólowe.
Opuchlizna i siniaki utrzymują się jeszcze przez kilka tygodni W osiągnięciu szybszego powrotu do pełnej sprawności pomagają masaże (drenaże limfatyczne).
Przez sześć tygodni pacjent powinien nosić uciskowe pończochy oraz nie uprawiać sportu.
Jeśli drobne nacięcia do wkładania kaniuli były zszywane, szwy zdejmowane są po ok. 7 dniach. Gojenie blizn jest uzależnione od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz zastosowania się do zaleceń lekarza.
Przez 4-6 tygodni po liposukcji łydek należy unikać:
- intensywnego wysiłku fizycznego, basenów,
- ciepła, czyli opalania na słońcu i w solarium, sauny, koca elektrycznego itp.; łamanie zakazu grozi wystąpieniem ciemnych, trudnych do usunięcia plam na skórze.
FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania o liposukcję łydek
Ile kosztuje odsysanie tłuszczu z łydek?
Cena za odsysanie tłuszczu z łydek wynosi - na podstawie danych z 31 klinik oraz od 21 lekarzy – od 2 000 zł do 20 000 zł.
Liposukcja łydek - opinie pacjentów
Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na liposukcję łydek. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.
Zabieg przeszedł bezproblemowo. Prawie bez bólu. Cała ekipa dba o pełen komfort pacjenta, a na efekty muszę jeszcze poczekać ale jestem dobrej myśli. Miałam dwa zabiegi, bo drugi był malutka poprawka.
Umów wizytę!
Jeśli Ty także zastanawiasz się nad liposukcją łydek, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 6 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.
Zadzwoń do nas:22 417 40 51 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)
Źródła:
- red. Andrzej Przylipiak, "Podstawy Medycyny Estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii", Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Białystok, 2014, ISBN: 978-83-937785-4-6
- Bruce E. Katz, Neil S. Sadick, red. wydania polskiego Andrzej Kaszuba, "Modelowanie sylwetki", Elsevier Urban & Partner, Wrocław, 2011, ISBN: 978-83-7609-345-1
- Norton, Jeffrey A., "Surgery Basic Science and Clinical Evidence", Heidelberg: Springer Berlin Heidelberg,, p. 2014, Berlin, 2012, ISBN 9783642572821
- Wikipedia, "Liposukcja" (pl.wikipedia.org)
- ABCS, "Liposuction guide" (www.americanboardcosmeticsurgery.org)
4.4/5 (opinie 27)