Co to jest liposukcja?
Liposukcja to odsysanie nadmiaru tłuszczu przy pomocy tzw. kaniuli. To cienka, tępo zakończona metalowa rurka. Do usunięcia rozbitego wcześniej tłuszczu przez wprowadzoną pod skórę kaniulę wykorzystuje się podciśnienie.
Odsysanie tłuszczu można przeprowadzić na brzuchu, pośladkach, udach, ale też na łydkach, policzkach, szyi, kostkach… W czasie jednego zabiegu można przeprowadzić liposukcję dwóch obszarów oraz odessać maksymalnie 5 litrów tłuszczu (to zalecenie Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych – American Society of Plastic Surgeons).
Po liposukcji usunięte komórki tłuszczowe już nigdy się nie odrodzą. Pozostałe mogą się jednak nadmiernie rozwinąć i zajmą miejsce starych. Po rekonwalescencji należy więc wrócić do zdrowego odżywiania i ćwiczeń.
Tłuszcz pobrany w czasie liposukcji – po oczyszczeniu – może być stosowany jako naturalny wypełniacz (autogenny przeszczep tłuszczu). Przykładowo, ten usunięty z podbródka wykorzystywany jest np. przy zabiegu wypełniania zapadniętych policzków, blizn potrądzikowych, rekonstrukcji piersi po mastektomii, czy innych obszarów ciała, którym brakuje objętości.
Oprócz klasycznej są jeszcze liposukcje: wodna, laserowa, ultradźwiękowa. Ta ostatnia, znana najczęściej pod nazwą Vaser Lipo, jest obecnie najlepsza techniką modelowania sylwetki, ponieważ formuje ją przestrzennie. Metodę tą wyróżnia skuteczność, bezpieczeństwo i niebywała precyzja, która sprawia, że podczas zabiegu nie dochodzi do uszkodzenia okolicznych tkanek czy nerwów. Co ciekawe, procedura może być dodatkowo wzbogacona o zabieg Renuvion, czyli zimną plazmę, która potęguje efekt obkurczania skóry po zabiegu.
Przed liposukcją podbródka
Przed liposukcją podbródka lekarz przeprowadza konsultację. Każdy pacjent jest inny, więc nic nie zastąpi indywidualnej rozmowy.
Lekarz zapyta o przebyte choroby i przyjmowane leki, określi zakres zabiegu, możliwe do osiągnięcia rezultaty, potencjalne ryzyka oraz postępowanie alternatywne. Następnie zleci badania.
Przeciwwskazaniem do wykonania liposukcji podbródka są m.in.:
- niewyrównana cukrzyca,
- zaburzenia krzepnięcia,
- choroby nerek,
- problemy ze skórą,
- choroby autoimmunologiczne.
Badania, które przed zabiegiem zleci lekarz, to:
- morfologia,
- krzepnięcie krwi,
- poziom elektrolitów,
- badanie moczu.
Czasem potrzebne są też: oznaczenie grupy krwi i szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Dwa tygodnie przed zabiegiem odsysania tłuszczu pacjent powinien przestać palić, pić alkohol, zażywać polopirynę, aspirynę i leki przeciwzakrzepowe. Powinien też przejść na dietę lekkostrawną.
W dniu wykonania liposukcji, jeśli zastosowane zostanie znieczulenie ogólne, pacjent powinien być na czczo. Dobrze, by do kliniki przyjechał w niekrępującym stroju. Miejsce, gdzie zostaną zrobione nacięcia, powinno być dokładnie oczyszczone z kosmetyków, bez owłosienia.
Jak wygląda liposukcja podbródka?
Zabieg odbywa się najczęściej w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Lekarz robi kilka drobnych (1,5-2,5 mm) nacięć na skórze w okolicach podbródka i uszu. Czasem nacięcie wykonuje się w ustach, dzięki czemu blizna jest jeszcze mniej widoczna.
Następnie tkanka tłuszczowa jest nastrzykiwana roztworem znieczulającym i rozbijana specjalnym aparatem. Rozpulchniony tłuszcz zasysa się przez wprowadzone do ciała kaniule i odprowadza do specjalnego zbiornika.
Klasyczna liposukcja podbródka trwa od 40 minut do godziny.
Są jeszcze inne metody usuwania tłuszczu z podbródka.
Liposukcja wodna podbródka
Liposukcja wodna to zabieg bezpieczny dla pacjenta, minimalnie inwazyjny, a także delikatny. Pomaga wyszczuplać niewielkie obszary ciała. Dlatego też wykorzystywany jest w odsysaniu tłuszczu z podbródka.
Podczas liposukcji wodnej pod skórę – po zrobieniu w niej niewielkich nacięć – wprowadza się kaniulę. Przez rurkę podany zostaje roztwór soli fizjologicznej wraz ze znieczuleniem. Strumień wodny, wykorzystywany w czasie zabiegu, pozwala na uzyskanie nienaruszonych i żywotnych komórek tłuszczowych. Po zabiegu mogą być wykorzystane do modelowania innych części ciała pacjenta.
Zabieg jest krótszy od liposukcji klasycznej. Przy tej metodzie można usunąć więcej tłuszczu. Usuwanie jest dokładniejsze, a efekty widoczne natychmiast. Zmniejsza się również ryzyko uszkodzenia skóry i mięśni.
W przypadku liposukcji wodnej stosuje się znieczulenie miejscowe
Liposukcja laserowa podbródka
Istotą tego zabiegu jest „zabicie” komórek tłuszczowych i pozostawienie ich „szczątek” w organizmie. To organizm sam pozbywa się następnie martwej tkanki.
Liposukcja laserowa podbródka to zabieg małoinwazyjny. Efekty, które pozwala uzyskać, to:
- wyszczuplenie podbródka,
- ujędrnienie i wygładzenie obwisłej w tym miejscu skóry.
Na początku zabiegu lekarz nacina skórę. Następnie wprowadza pod nią niewielką kaniulę. Za pomocą światła laserowego niszczy komórki tłuszczowe, podgrzewając je, a następnie rozpuszczając.
Część tak spreparowanego tłuszczu jest odsysana, a część wydalana przez układ limfatyczny.
Laser w czasie zabiegu wytwarza zimne światło. Spala ono tylko tkankę tłuszczową. Nie niszczy natomiast otaczających go tkanek i skóry. Liposukcja laserowa podbródka przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 30 minut.
Do najczęstszych powikłań należą: oparzenia, tkliwość na dotyk (występująca około miesiąca), powstanie zbiornika chłonki (bardzo rzadko), infekcje oraz zapalenia.
Liposukcja podbródka – rekonwalescencja
Po odsysaniu podbródka pacjent zakłada na twarz i głowę opaskę uciskową. Trzeba ją nosić przez kilka tygodni (w późniejszym etapie można ją ściągać na kilka godzin). Opaska pomaga prawidłowo goić się, modelować twarz, skóra szybciej się obkurcza, a obrzęki zmniejszają.
Jeśli w ciągu najbliższych dni pacjent będzie czuł długotrwałe drętwienie brody lub policzków, powinien skonsultować się z lekarzem. Normalne jest odczuwanie po zabiegu mrowienia, pieczenia, ciągnięcie lub bólu w okolicach brody.
Jeśli drobne nacięcia do wkładania kaniuli były zszywane, szwy zdejmowane są po ok. 7 dniach. Gojenie blizn jest uzależnione od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz zastosowania się do zaleceń lekarza.
Przez kilka tygodni po liposukcji podbródka należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, basenów i ciepła (opalania, solarium, sauny).
FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania o liposukcję podbródka
Ile kosztuje liposukcja podbródka?
Odsysanie tłuszczu z podbródka kosztuje – na podstawie danych z 56 klinik oraz od 61 lekarzy – od 1 490 zł do 6 300 zł. Sprawdź ofertę naszych partnerów!
Liposukcja podbródka - opinie pacjentów
Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na liposukcję podbródka. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.
Widoczne zmiany - polecam.
Umów wizytę!
Jeśli Ty także myślisz o liposukcji podbródka, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 25 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.
Zadzwoń do nas: 22 417 40 33 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)
Źródła:
- red. Andrzej Przylipiak, "Podstawy Medycyny Estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii", Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Białystok, 2014, ISBN: 978-83-937785-4-6
- Joanna Dylewska-Grzelakowska, "Kosmetyka stosowana", WSiP, wyd.9, s. 273-277, Warszawa, 2010, ISBN: 978-83-02-10717-7
- Alethia Rubio, "Liposuction: Where are we and were are we going?", Anaplastology
- Jewell, M., "Innovation in Plastic and Aesthetic Surgery Lipoplasty", pp. 443–53, ISBN 978-3-540-46321-4
- Chia, CT; Neinstein, RM; Theodorou, SJ, "Evidence-Based Medicine: Liposuction. Plastic and Reconstructive Surgery", 2017
- Wikipedia, "Liposukcja" (pl.wikipedia.org)
- Worddisk, "Liposuction" (worddisk.com)
3.6/5 (opinie 51)