Mięczak zakaźny jest miejscową chorobą skóry i błon śluzowych, wywołaną przez wirusa MCV –Molluscum contagiosum virus. Objawia się niewielkim wykwitem w postaci cielistego lub perłowego guzka, w którym czasem pojawia się pępkowate zagłębienie. Wirus przenosi się drogą kontaktów bezpośrednich z osobą chorą oraz przez samozakażenie (przeniesienie wirusa z innej okolicy ciała). Zmiany obserwuje się przede wszystkim u dzieci oraz u dorosłych aktywnych seksualnie. W leczeniu mięczaka stosuje się kilka metod, a oprócz krioterapii, elektrokoagulacji czy wyłyżeczkowania zmian, bardzo dobry efekt terapeutyczny daje ablacja laserowa z zastosowaniem lasera CO2 lub lasera diodowego.
Leczenie mięczaka zakaźnego laserem w Polsce
Włókniaki, tłuszczaki, zmiany barwnikowe naskórkowe oraz mięczaki zakaźne to tylko niektóre zmiany w obrębie skóry, jakie usuwają specjaliści warszawskiego Instytutu Medycyny Estetycznej. Stosowane przez nich metody obejmują klasyczne wycięcie chirurgiczne z badaniem histopatologicznym, koagulację, wymrażanie oraz laserowe usuwanie zmian z zastosowaniem lasera CO2. W tym ostatnim przypadku, technika ma zastosowanie również w przypadku mięczaka, a alternatywą jest zabieg jego wyłyżeczkowania.
Zmiany zakaźne w postaci mięczaka w ramach oferty obejmuje leczeniem dermatologicznym również lek. med. Marek Woźniak, chirurg, lekarz medycyny estetycznej, biegły sądowy, który przyjmuje pacjentów w Krakowie. Zmiany tego rodzaju leczy metodą krioterapii lub laserem, korzystając z technologii CO2, Nd:YAG i Pixel. Szeroki zakres usług stanowią ponadto klasyczne zabiegi chirurgiczne, przeprowadzane w trybie ambulatoryjnym oraz laserowe z obszaru medycyny estetycznej. Lekarz przeprowadza ponadto konsultacje z zakresu chirurgii miękkiej, urazowej i proktologii, współpracując ze specjalistami pokrewnych dziedzin.
Mięczak zakaźny - usuwanie laserem oraz oczyszczenie skóry z drobnych zmian typu pieprzyki, kurzajki, włókniaki czy brodawki to także oferta NZOZ 7 Laser Centrum Estetyki w Jeleniej Górze. Specjaliści placówki korzystają z chirurgicznego lasera CO2, który zapewnia bezkontaktową i bezkrwawą, a w związku z tym bezpieczną procedurę, stosowaną z powodzeniem nawet w przypadku dużych i rozległych zmian, i nie wyklucza pobrania wycinków do badania histopatologicznego. Jednorazowy zabieg może obejmować usunięcie 10-20 zmian, a powyżej 20 sztuk procedura przewiduje dwie sesje.