Modelowanie twarzy tłuszczem – jak to możliwe?

Zabieg lipofillingu z powodzeniem wykorzystywany jest w gabinetach medycyny estetycznej już od wielu lat. Pierwotnie decydowały się na niego kobiety pragnące zyskać młodszy wygląd. Jednakże w ostatnim czasie z zabiegu lipofillingu korzystają coraz częściej panowie.

Modelowanie twarzy własnym tłuszczem to technika polegająca na przeszczepianiu tkanki tłuszczowej do miejsc, które mają zostać wypełnione. Tłuszcz pobierany jest najczęściej z tych okolic ciała, gdzie gromadzi się go najwięcej – uda, pośladki oraz brzuch. Stosuje się metodę liposukcji (odsysania). Można zatem śmiało powiedzieć, że zabieg lipofillingu to podwójna korzyść polegająca na zmniejszeniu objętości w jednej części ciała i użyciu tłuszczu do wypełnienia miejsca, w którym wyraźnie objętości brakuje.

Lipofilling – dlaczego akurat tłuszcz?

Skóra po 30. roku życia staje się mniej elastyczna. Przyczyną jest zanik kolagenu oraz zmniejszenie objętości tkanek. Modelowanie za pomocą tkanki tłuszczowej to technika doceniana ze względu na swoją naturalność oraz niskie prawdopodobieństwo wystąpienia efektów ubocznych. Tłuszcz będący mieszaniną różnych estrów i glicerolu jest znakomitym wypełniaczem. W dodatku posiada on komórki macierzyste, które po powtórnym wszczepieniu do organizmu z łatwością się przyjmują, modelując kształt. Zabieg wypełniania własnym tłuszczem jest zatem całkowicie bezpieczny, mimo swojej dosyć intrygującej i budzącej niechęć nazwy.

Badania wykazały, że przeszczepianie własnego tłuszczu ma również inną zaletę. Tworzenie się nowych naczyń krwionośnych w miejscu nastrzykiwania sprawia, że pod skórą zaczynają się procesy regeneracyjne. Efektem tego jest odmłodzenie skóry. Szybkość zachodzenia takich zmian jest jednak cechą indywidualną. U jednych efekt odmłodzenia będzie zatem widoczny dosyć szybko, a inni będą musieli poczekać na niego trochę dłużej.

Do głównych zalet zabiegu modelowania własnym tłuszczem zalicza się:

  • ujędrnienie skóry i nadanie jej pożądanego kształtu,
  • odmłodzenie skóry,
  • krótki czas zabiegu oraz niski stopień jego skomplikowania,
  • brak blizn w miejscach pobierania tłuszczu,
  • możliwość powtarzania zabiegu w tych samych miejscach.

Ostrzykiwanie własnym tłuszczem – wskazania do zabiegu

Lipofilling to zabieg, który najczęściej wybierany do modelowania twarzy. Jednak równie często poddają się mu panie, które nie są zadowolone z objętości swoich piersi czy pośladków. Do głównych wskazań poddania się zabiegowi modelowania własnym tłuszczem zaliczyć można:

  • zmniejszenie elastyczności skóry,
  • wyraźne zmniejszenie objętości policzków,
  • efekty starzenia się skóry – np. zmarszczki,
  • wypełnienie bruzd po trądziku,
  • zapadnięte pośladki,
  • obwisłe piersi.

Modelowanie tłuszczem zaleca się także w przypadku braku asymetrii twarzy, do wygładzania fałd nosowo-wargowych, a także niwelowania i wygładzania blizn po oparzeniach. Lipofilling jest uniwersalną metodą umożliwiającą poprawę wyglądu skóry.

Ostrzykiwanie twarzy własnym tłuszczem – przeciwwskazania do zabiegu

Choć lipofilling jest zabiegiem dosyć bezpiecznym i niemającym poważnych skutków ubocznych, jest szereg przeciwwskazań do jego wykonania. Do najważniejszych należą:

  • aktywne choroby nowotworowe,
  • nieuregulowane choroby nerek oraz wątroby,
  • przewlekłe stany zapalne skóry,
  • zaburzenia w prawidłowej krzepliwości krwi,
  • choroby na tle autoimmunologicznym.

Zabieg wypełniania własnym tłuszczem może także wymagać dodatkowych badań przedwstępnych, jeżeli pacjent choruje na cukrzycę typu 2.

Wypełnianie twarzy własnym tłuszczem – jak wygląda zabieg?

Pierwszym etapem zabiegu jest pobranie tłuszczu – tzw. liposukcja. Pobieranie odbywa się za pomocą specjalnego zestawu składającego się z kaniuli (tępo zakończonej rurki) oraz strzykawki o odpowiedniej objętości. Aby zapewnić jak największą przeżywalność komórek macierzystych zawartych w tkance tłuszczowej, lekarz wykorzystuje kaniulę o precyzyjnie dobranej średnicy (najczęściej około 2 mm). Ma ona szereg otworków, przez które tłuszcz swobodnie może być zasysany do strzykawki. Na przeżywalność komórek wpływa też podciśnienie przy pobieraniu tkanki tłuszczowej. Powinno być ono dosyć małe oraz stałe.

Warto wiedzieć: Zabieg przeszczepienia tłuszczu wykonywany jest zarówno przy znieczuleniu ogólnym, jak i miejscowym.

Pobrany tłuszcz zawiera w swoim składzie krew oraz tzw. płyn Kleina (środek znieczulający). Konieczne jest zatem jego odpowiednie wypłukanie – służą do tego specjalne zestawy. Tak przygotowany tłuszcz gotowy jest do nastrzykiwania w wybranych miejscach.

Wypełnianie cieni pod oczami tłuszczem 

Cienie pod oczami, będące efektem cienkiej skóry, są zmorą wielu kobiet. Istnieje kilka sposobów, by się ich pozbyć. Tutaj znów z pomocą przychodzi modelowanie własnym tłuszczem. Efekt zabiegu jest niemal natychmiastowy: skóra wokół oczu jest gładka i odmłodzona.

Do zabiegu wykorzystywany jest tłuszcz pobrany najczęściej z brzucha lub boczków. Bliskość oczu oraz delikatność skóry w tej części twarzy sprawiają, że lekarz musi wykazać się precyzją oraz wyczuciem. Wykorzystuje igłę, której średnica nie przekracza 0,5 mm.

Po zakończeniu nastrzykiwania tłuszczem konieczne jest rozmasowanie skóry. Zapobiega to powstawaniu różnego rodzaju zgrubień pod skórą i sprawia, że jest ona jędrna.

Wypełnianie zmarszczek własnym tłuszczem

Zabieg modelowania własnym tłuszczem jest z powodzeniem wykorzystywany również do usuwania zmarszczek. Tak jak w przypadku wypełniania policzków czy cieni pod oczami, do zabiegu wykorzystywany jest tłuszcz pobrany z miejsc, w których odkłada się go najwięcej: z brzucha, ud oraz boczków. Zabieg ten umożliwia wypełnienie nawet głębokich zmarszczek, przez co skóra wygląda zdecydowanie młodziej. Efekty wypełnienia utrzymują się z reguły przez kilka lat.

Modelowanie twarzy własnym tłuszczem – jak długo utrzymuje się efekt?

Prawidłowo wykonany przeszczep tłuszczu pozwala się cieszyć efektami nawet przez 5 lat. Zależy to jednak od wielu indywidualnych czynników, jak np. szybkość metabolizmu w organizmie.

Przyjmuje się zazwyczaj, że zabieg modelowania własnym tłuszczem powinien być powtarzany średnio co 5 lat. W przypadku, gdy pacjent nie jest zadowolony z efektu wypełnienia, lipofilling może być również powtórzony w tym samym miejscu niedługo po pierwszym zabiegu. Jest to niewątpliwie dużą zaletą tej metody.

Wypełnianie twarzy własnym tłuszczem – rekonwalescencja oraz zalecenia po zabiegu

Zabieg modelowania tłuszczem nie jest skomplikowany i nie wymaga długiego czasu rekonwalescencji. Osoby, które poddają się temu zabiegowi, z reguły wracają do normalnego trybu życia w ciągu kilku dni.

Nakłuwanie skóry oraz wstrzykiwanie pod nią tłuszczu sprawiają, że pojawia się opuchlizna (wstrzykuje się więcej tłuszczu niż potrzeba, bo część zanika po miesiącu od podania). Zaleca się delikatnie masowanie nastrzykiwanych miejsc. Zapobiegnie to zbijaniu się grudek tłuszczu i sprawi, że skóra będzie jędrna i dobrze ukrwiona. Opuchlizna zanika samoczynnie po około 3-4 dniach od zabiegu.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o modelowanie twarzy własnym tłuszczem

  • Na czym polega modelowanie twarzy własnym tłuszczem?

    Modelowanie twarzy własnym tłuszczem to technika medycyny estetycznej polegająca na przeszczepianiu tłuszczu do miejsc, które mają zostać wymodelowane. Tłuszcz pobierany jest najczęściej z brzucha, ud, boczków oraz pośladków.

  • Modelowanie twarzy własnym tłuszczem – jak wygląda zabieg?

    Zabieg przeszczepu tłuszczu wykonywany jest przy punktowym lub ogólnym znieczuleniu. W pierwszym etapie za pomocą specjalnej kaniuli (rurki) pobierany jest tłuszcz, który następne jest oczyszczany i wstrzykiwany w wybranych miejscach na twarzy.

  • Ile kosztuje wypełnianie twarzy własnym tłuszczem?

    Cena zabiegu modelowania twarzy własnym tłuszczem uzależniona jest od oczekiwanego efektu (ilości tłuszczu, który trzeba przeszczepić), a także od rodzaju znieczulenia. Średni koszt lipofillingu to 5-6 tysięcy zł.

  • Modelowanie własnym tłuszczem – jak długo utrzymuje się efekt?

    Nie ma ścisłej reguły określającej długość utrzymywania się efektów zabiegu modelowania własnym tłuszczem. Z reguły zaleca się powtarzanie zabiegu co 5, a nawet co 10 lat.

  • Modelowanie własnym tłuszczem – czy są blizny po zabiegu?

    Nacięcia w miejscach, z których pobierany jest tłuszcz, są na tyle małe, że blizny po nich zanikają niemal całkowicie. Nie ma również śladów na skórze w miejscach nastrzykiwania jej tłuszczem.

  • Czy nastrzykiwanie własnym tłuszczem jest bolesne?

    W zależności od stopnia skomplikowania zabiegu oraz liczby nastrzykiwanych miejsc stosuje się punktowe znieczulenie. Pacjent odczuwa jedynie ból porównywalny do tego, który czuje przy podawaniu kaniulą kwasu hialuronowego.

  • Jakie są skutki uboczne modelowania twarzy własnym tłuszczem?

    Zabieg lipofillingu twarzy jest zabiegiem małoinwazyjnym oraz bezpiecznym. Jednak ze względu na wrażliwość skóry twarzy po zabiegu może pojawić się obrzęk, który zaniknie po kilku dniach.

  • Wypełnianie twarzy własnym tłuszczem – czy warto?

    Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od oczekiwanych rezultatów zabiegu. W przypadku chęci usunięcia głębszych zmarszczek, blizn, cieni pod oczami czy zapadniętych policzków zabieg modelowania własnym tłuszczem będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Modelowanie twarzy własnym tłuszczem przed i po – zdjęcia

Chcesz zobaczyć jak wygląda twarz po zabiegu modelowania własnym tłuszczem? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.


Umów wizytę!

Jeśli Ty także chcesz poddać się zabiegowi wypełniania twarzy własnym tłuszczem, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 39 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

  • red. Andrzej Przylipiak, "Podstawy Medycyny Estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii", Białystok, 2014, ISBN: 978-83-937785-4-6
  • red. Andrzej Przylipiak, "Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii", Warszawa, 2017, ISBN: 978-83-200-5383-8
  • New York Center For Facial Plastic Surgery, "Facial Fat Transfer Correction" (www.newyorkfacialplasticsurgery.com)