Naczyniaki (łac. haemangioma) to najczęściej niezłośliwe zmiany nieprawidłowo rozwiniętych naczyń krwionośnych. Schorzenie może być wrodzone bądź pojawić się z wiekiem. Naczyniaki mogą mieć różny kształt, kolor i umiejscowienie, każdy jednak wymaga konsultacji i diagnozy lekarskiej, aby wykluczyć jego złośliwość. Niektóre naczyniaki, zwłaszcza te u noworodków albo dzieci, znikają samoistnie, inne wymagają interwencji lekarza. Naczyniaki najczęściej usuwa się chirurgicznie bądź laserowo. Operacja laserowa trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od wielkości zmiany, i nie wymaga znieczulenia, bowiem jest praktycznie bezbolesna. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, natomiast aby zupełnie pozbyć się naczyniaka, trzeba zazwyczaj odbyć kilka sesji. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest m.in. bielactwo i ciąża.
Laserowa redukcja naczyniaków w Polsce
W Krakowie przy ul. Zacisze, naczyniaki można usunąć w Instytucie Dermatologii Eco-Lab. W tym celu stosuje się laser Nd-YAG Alma Harmony, zaopiniowany przez Katedrę Telekomunikacji Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Laser nie powoduje blizn, a dzięki końcówce chłodzącej zabieg jest praktycznie bezbolesny. W Eco-Lab laserowo wyleczyć można także wszelkie rodzaje trądziku, przebarwienia oraz zredukować pierwsze oznaki starzenia.
W Bydgoskiej klinice dermatologii estetycznej i laserowej Fenomed można nie tylko laserowo usunąć naczyniaki ale także zamknąć naczynia i wyleczyć rumień. Dzięki laserowi Fraxel re:pair lekarz jest w stanie już za pierwszym razem znacznie zredukować zmianę naczyniową. Długość zabiegu zależy od zastosowanej mocy urządzenia, którą specjalista dobiera indywidualnie do rodzaju i wielkości naczyniaka. Pozytywnym efektem zabiegu prócz redukcji zmiany jest też napięcie i ujędrnienie skóry oraz likwidacja przebarwień. Aby zredukować pieczenie podczas zabiegu stosuje się specjalny żel chłodzący.
Laserowe usuwanie naczyniaków posiada w swojej ofercie przyjmujący w Warszawie, Świdnicy i Wrocławiu dr Andrzej Kępa, specjalista medycyny estetycznej. Dr Kępa swoją wiedzę na temat usuwania naczyniaków zdobywał podczas kongresów i szkoleń, np. Międzynarodowych Kongresów Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging. Lekarz redukuje zmiany naczyniowe wykorzystując Laser Salsa 120, posiadający certyfikat CE. Urządzenie ma wbudowany system krioznieczulenia, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny. Aby całkowicie pozbyć się naczyniaków trzeba odbyć ok 3 do 5 sesji. Specjalista pomoże także pozbyć się laserowo telangiektazji na twarzy i ciele oraz drobnych żylaków.