Zaleganie krwi w kończynach z czasem może doprowadzić do rozciągnięcia ścian naczyń żylnych a w sytuacji, gdy są one podatne na takie zmiany, co najczęściej jest uwarunkowane genetycznie, w konsekwencji pojawiają się żylaki. Problem poszerzonych naczynek w 50% przypadków wiąże się z przewlekłą niewydolnością żylną – schorzeniem inicjującym powstawanie żylaków. Ponieważ częściej doświadczają go kobiety szacuje się, że 6 na 10 pań cierpi z tego powodu.
Systemy laserowe – skuteczny sposób na „pajączki”
Usuwaniem powierzchownych i głębszych zmian naczyniowych oraz naczyń niebieskich na nogach zajmuje się zespół chirurgów Centrum Zdrowia Medycyna w Białymstoku, a wśród specjalistów zabiegi wraz z diagnostyką USG colordopller wykonuje chirurg naczyniowy, dr n. med. Radosław Łapiński. Zabiegi w warunkach ambulatoryjnych realizowane są w systemie laserowym Alma Harmony z głowicą Nd:YAG 1064 nm, co stanowi tu również procedurę uzupełniającą skleroterapii. Każdy zabieg laserowy poprzedzony jest konsultacją chirurga naczyniowego lub dermatologa.
Jak wyjaśniają lekarze Prywatnego Centrum Leczenia Chorób Żył Winczakiewicz-Borkiewicz w Toruniu, żylaki w najłagodniejszej postaci manifestują się „pajączkami”, stanowiąc wyłącznie defekt kosmetyczny, w najbardziej zaawansowanej prowadzą do trudno gojących się owrzodzeń. Wewnątrzżylne, laserowe usuwanie zmian naczyniowych technologią ELVeS, jakie stanowi ofertę Centrum, polega na silnym obkurczeniu i zamknięciu naczynia, przekierowując przepływ krwi do innych, zdrowych naczyń. Placówka stanowi integralną część Prywatnego Centrum Chirurgii (PCC), jakie prowadzą lekarze specjaliści chirurgii: dr n. med. Jacek Winczakiewicz oraz lek. med. Marek Borkiewicz.
Zabiegi usuwania zmian naczyniowych opracowane przez firmę Palomar Medical to opatentowana technologia obkurczania naczyń bez uszkadzania skóry. Tę małoinwazyjną i szybką procedurę oferuje Ambasada Urody w Warszawie, gdzie diagnostyką przewlekłej niewydolności żylnej, włącznie z badaniem USG Doppler zajmuje się dr n. med. Agnieszka A. Krawczyk, chirurg, flebolog, lekarz medycyny estetycznej oraz członek Polskiego Towarzystwa Flebologicznego. Oferta usuwania pękających naczynek, obejmuje również skleroterapię.
Obok laserów o większej mocy używanych do zamykania dużych niewydolnych żył, Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Żylaków Venavita w Poznaniu stosuje również laser do leczenia teleangiektazji (pajączków, naczynek) i tzw. żył siatkowatych, jak np. laser Fotona XP-2. Wymaga on mniejszej mocy i stosowany jest w zależności od rodzaju zmiany zamiennie ze skleroterapią. Głęboka penetracja promienia lasera niszczy naczynia głęboko schowane pod skórą, minimalizując ryzyko uszkodzenia tkanek. W zabiegach flebologicznych specjalizuje się chirurg, lek. med. Krzysztof Błachowiak.
Zamykanie naczyń na nogach jest leczeniem objawowym. Jak podkreśla dr n. med. Mariola Oleszkiewicz z Centrum Terapii Laserowej we Wrocławiu, wprawdzie trwale zamyka naczynia, ale nie zapobiega rozszerzaniu nowych. W swojej praktyce wykorzystuje najnowszy laser technologii ELOS, oddziaływujący na zmianę światłem lasera oraz prądu RF, bezoperacyjnie zamykając niechciane naczynka na nogach. Niektóre zmiany żylne na kończynach wymagają kilku naświetleń w ciągu kilku miesięcy. Cennik zabiegu uwzględnia obszar naczynek o powierzchni ok. 100 cm².
Laserowe leczenie żylaków to również propozycja Centrum Medycznego Eskulap w Żarach, gdzie swoje usługi w tym zakresie świadczy lek. med. Janusz Stankiewicz, specjalista chirurg II stopnia. Leczenie pajączków to nowoczesna metoda oparta na działaniu lasera, który zamyka żyłę wewnątrznaczyniowo, co w przypadku żylaków zmniejsza ryzyko wystąpienia zatorów i zakrzepów żylnych w kończynach dolnych. Przed zabiegiem chirurg przeprowadza badanie USG dopplerowskie w celu określenia stopnia niewydolności żylnej. Placówka wykorzystuje w terapii system laserowy ELVeS Painless.