Obrzezanie (cyrkumcyzja) jest zabiegiem budzącym spore kontrowersje. Może być dokonywane z powodów religijnych, kulturowych, a także medycznych. W przypadku wskazań medycznych najczęściej chodzi o problem przewlekłego zapalenia żołędzi (balanitis) spowodowanego przez stulejkę, czyli sklejenie napletka z żołędzią. To schorzenie będące nie tylko defektem estetycznym, ale i przyczyną bólu i gromadzenia się pod napletkiem mastki, co może być powodem stanów zapalnych, a nawet raka prącia. Obrzezania dokonuje się także w przypadku zbyt krótkiego wędzidełka lub zbyt długiego napletka.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu regionalnym lub nasiękowym i odbywa się na dwa sposoby: chirurg usuwa napletek całkowicie lub częściowo. Przy obrzezaniu całkowitym, po wycięciu nadmiaru skóry z penisa i części napletka żołądź będzie cały czas odkryta – zarówno w stanie wzwodu, jak i spoczynku. Cięcie może być poprowadzone dalej od żołędzi (metoda high and tight) bądź chirurg może umiejscowić je bliżej, dzięki czemu blizna będzie mniej widoczna (metoda low and tight). Czas operacji to ok. 45-75 minut, rany zszywane są przy użyciu szwów rozpuszczalnych i goją się przez 2-4 tygodnie. W tym czasie należy powstrzymywać się od współżycia i stosować zalecane przez lekarza preparaty. Nie ma konieczności przebywania w klinice – pacjent wraca do domu w tym samym dniu.
Specjaliści od męskich problemów – profesjonalizm i dyskrecja
Mężczyźni coraz śmielej pojawiają się w gabinetach urologicznych i klinikach chirurgii. Na forach medycznych można zaobserwować intensywną wymianę opinii i wskazówek na temat specjalistów urologii i chirurgii, którym można zaufać i powierzyć swoje zdrowie. Wszak chodzi o niezwykle delikatną kwestię – męskość. Wysokie oceny w rankingach pacjentów zdobywa, między innymi, dr n. med. Ryszard Derleta (Gabinet Urologiczny, Szczecin), absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej. Specjalizację II stopnia z urologii uzyskał w Klinice Urologii w Niemczech, gdzie pracował w latach 2003-2008. W swoim gabinecie wykonuje zabiegi obrzezania całkowitego przy użyciu lasera.
Kolejnym bardzo polecanym specjalistą jest lek. med. Marek Belda, chirurg ogólny i urolog z wrocławskiej kliniki multiMEDICA. W jego ośrodku obrzezanie jest sposobem leczenia stulejki przeprowadzanym na życzenie pacjenta (naturalną metodą jest plastyka napletka). Zabieg trwa ok. 1 godziny, chirurg zakłada po nim szwy nierozpuszczalne – według specjalisty dzięki nim uzyskuje się lepszy efekt kosmetyczny. Lek. med. Marek Belda jest członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego, a do jego zainteresowań zawodowych należy endourologia, pozwalająca na efektywne leczenie pacjentów w trybie tzw. Urologii Jednego Dnia.
Na równie profesjonalną pomoc mogą liczyć mężczyźni, którzy na operację obrzezania wybiorą się do Kliniki Medycyny Estetycznej dr Adama Gumkowskiego, czyli do warszawskiej AGklinik. Dr Adam Gumkowski jest specjalistą II stopnia chirurgii ogólnej oraz specjalistą chirurgii estetycznej. Pacjenci mogą mu zaufać – to chirurg z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym. W jego ośrodku zabiegi obrzezania wykonuje się u pacjentów bez względu na ich wiek. W zależności od osobistych preferencji chorego oraz od jego problemu może być to obrzezanie całkowite bądź częściowe.
Takie zabiegi wykonuje również lek. med. Mourad Ahmad, urolog pracujący w Centrum Medycznym Sanitas w Lublinie. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU) oraz Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU). Prócz tego posiada Certyfikat Roztoczańskiej Szkoły Ultrasonografii, a także Certyfikat Meden-Med (uprawniający do badań urodynamicznych u dorosłych).
Obrzezanie – metoda leczenia stulejki
Operację obrzezania całkowitego przeprowadza także kilka klinik w Poznaniu. Jedną z nich jest Centrum Medyczne Gajowa, w której pacjentów zainteresowanych tym zabiegiem przyjmuje dr Wiesław Tontel, specjalista chirurg. Obrzezanie jest metodą stosowaną przez niego przy leczeniu stulejki, natomiast technikami alternatywnymi są: niewielka plastyczna korekta napletka oraz jego częściowe usunięcie (wycięcie przewężenia). Niekiedy chirurg wykonuje przy tym plastykę wydłużenia wędzidełka. Wybór metody zależy od zaawansowania schorzenia oraz stanu napletka.
Mężczyźni chcący poddać się zabiegowi mogą wziąć pod uwagę również wizytę w której z klinik w Łodzi. Zarówno obrzezanie całkowite, jak i częściowe przeprowadza tu dr Dariusz Dobrowolski (Szpital prywatny Pulsmed), a także dr Jerzy Żurek (Usługi Medyczne Eskulap).
Jeszcze jednym specjalistą zajmującym się tego typu zabiegami, jest dr Zbigniew Mazan (Centrum Chirurgii Plastycznej Mazan), doświadczony chirurg z Katowic. Najczęstszymi pacjentami, przychodzącymi do niego na operację, są mężczyźni kierujący się względami religijnymi, a także cierpiący na wrodzoną lub pozapalną stulejkę. Dr Mazan wykonuje zabieg w znieczuleniu przewodowym, miejscowym lub ogólnym.