Obrzezanie całkowite (z łac. circumcisio) to usunięcie całego napletka lub jego znacznej części - warstwy wewnętrznej i zewnętrznej. Po takim zabiegu żołądź nawet w stanie spoczynku penisa jest cały czas odkryta. Wykonuje się je przy ciężkich przypadkach stulejki, a także ze względów łatwiejszego zachowania higieny, czy wreszcie z powodów czysto estetycznych. Można wyróżnić kilka różnych technik obrzezania: high & tight, high & loose, low & tight oraz low & loose - w zależności od miejsca nacięcia, a także od stopnia napięcia pozostawionej skóry. W niektórych przypadkach lekarz może także usunąć wędzidełko napletkowe.
Gdzie można poddać się obrzezanie całkowite w Bydgoszczy
Obrzezanie całkowite znajduje się w ofercie medycznej lek. med. Wiesława Jaskulskiego, specjalisty chirurgii ogólnej (I stopnia od 1985 roku) oraz specjalisty urologii (II stopnia od 1990 roku). Jest to jeden z wykonywanych przez niego zabiegów z zakresu operacji urologicznych, wśród których można wymienić także obrzezanie częściowe, operacje stulejki, operacje krótkiego wędzidełka oraz usuwanie kłykcin kończystych męskich narządów płciowych. Ponadto dr Jaskulski przeprowadza także zabiegi leczące wodniaka jądra, leczy schorzenia prostaty oraz przeprowadza zabiegi wazektomii bez skalpela.
Cyrkumcyzję całkowitą przeprowadza również na terenie Bydgoszczy dr n. med. Andrzej Barecki, chirurg ogólny (specjalizacja I stopnia od 1975 roku) oraz urolog (specjalizacja II stopnia od 1979 roku), który doświadczenie w zakresie przeprowadzania takich zabiegów nabywał w Oddziale Urologii Laparoskopowej, Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Lekarz ten w swojej praktyce lekarskiej zajmuje się także innymi zabiegami leczącymi choroby męskich narządów płciowych, np. krótkim wędzidełkiem, schorzeniami prostaty, łagodnym przerostem stercza, a także zaburzeniami erekcji czy zaburzeniami oddawania moczu.
Kolejnym lekarzem, podejmującym się w Bydgoszczy wykonywania zabiegów obrzezania całkowitego, jest lek. med. Jacek Szyperski, chirurg ogólny (specjalizacja I stopnia w 1996 roku) oraz urolog (specjalizacja II stopnia w 2001 roku), który w 2001 roku uzyskał europejski certyfikat w urologii FEBU. Swoje doświadczanie z wykonywania obrzezania i innych zabiegów urologicznych zdobywał podczas zagranicznych szkoleń w Berlinie i Hamburgu, a także w czasie pracy na Oddziale Urologii Laparoskopowej, Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.