Kiedyś obrzezanie kojarzone było wyłącznie z rytuałem religijnym. Dziś przeprowadza się go także ze wskazań medycznych, kiedy mężczyzna cierpi na stulejkę, stan zapalny żołędzi bądź przerost napletka. W odróżnieniu od plastyki napletka obrzezanie jest zabiegiem gwarantującym całkowite rozwiązanie problemu stulejki i brak możliwości nawrotu schorzenia. Możemy podzielić je na dwa typy – całkowite, czyli usunięcie całości napletka, oraz obrzezanie częściowe, będące chirurgicznym usunięciem zwężonego fragmentu napletka. W wyniku obrzezania częściowego, w odróżnieniu od pierwszej metody, żołądź może być częściowo lub w całości zakryta w stanie spoczynku.
Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym, trwa niecałą godzinę. Okres rehabilitacji trwa krócej niż przy obrzezaniu całkowitym – ok. dwa tygodnie. W trakcie zabiegu stosowane są szwy z materiałów wchłanialnych, które nie wymagają późniejszego zdejmowania. Po zabiegu pacjent może opuścić klinikę, a przez okres ok. miesiąca powinien wstrzymać się od współżycia.
Obrzezanie częściowe – najlepsi specjaliści
W Polsce jest coraz więcej klinik, w których mężczyźni chcący poddać się takiej operacji mogą znaleźć pomoc. Doświadczeni chirurdzy wiedzą, że bez względu na to, czy powodem zabiegu są zalecenia medyczne, czy względy religijne, procedura wymaga ze strony lekarza dużej delikatności. Prócz tego tacy pacjenci są z reguły dobrze uświadomieni (długo szukali informacji, porównywali metody i koszty, a także słuchali rad byłych klientów klinik) i wiedzą, czego chcą, dlatego poszukują profesjonalistów.
Taką osobą bez wątpienia jest dr Wiesław Tontel, chirurg Centrum Medycznego Gajowa (Poznań). Jego nazwisko często pojawia się na forum stulejka.com, na którym mężczyźni wymieniają się opiniami na temat specjalistów wykonujących zabieg obrzezania. Lekarz przeprowadza obrzezanie częściowe, usuwając przewężenie napletka. Najczęściej pacjentowi podaje znieczulenie miejscowe, a przy zabiegu stosuje wysokiej jakości szwy chirurgiczne. Drugą poznańską kliniką, w której mężczyźni mogą poddać się obrzezaniu, jest Prywatna Lecznica Certus. Zabiegi wykonuje lek. med. Jerzy Kosmowski i lek. med. Leszek Niewęgłowski – obaj cieszący się dobrą opinią wśród byłych pacjentów ośrodka.
Nie da się ukryć, że przy takich operacjach pacjenci wolą specjalistę płci męskiej. Nie oznacza to jednak, że nie ma wykwalifikowanych chirurgów i urologów wśród kobiet, czego najlepszym przykładem może być osoba lek. Marty Skrodzkiej. To aktywny członek Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, należy także do Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej. Doświadczenia nie sposób jej odmówić – pracowała w Klinice Urologii USK w Białymstoku, była też na stażu w Klinice Urologii Rekonstrukcyjnej Hamburg-Eppendorf w Niemczech, Hiszpanii i na Malcie. Wykonuje zabiegi w klinice Noviline, białostockim ośrodku prowadzonym przez dr Magdalenę Nowicką, uznanego chirurga.
Specjalistą z wieloletnim doświadczeniem jest również dr Marcin Wiatroszak (ESTmedica Klinika chirurgii i medycyny estetycznej, Wrocław), członek Towarzystwa Chirurgów Polskich, Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Estetycznej (UIME), Towarzystwa Chirurgów Polskich i kilku innych towarzystw medycznych. Prowadzi nowoczesną klinikę, w której przy użyciu zaawansowanego technologicznie sprzętu pomaga pacjentom zachować młodość i wyleczyć się z różnego typu schorzeń, w tym ze stulejki. Wraz z dr Wiatroszakiem pracuje lek Michał Rutkowski, mogący poszczycić się dużą wiedzą, zdobytą w prestiżowych zagranicznych klinikach. Odbył szereg stażów w Stambule, Granadzie, był także w Hiszpanii.
Zabieg obrzezania – u kogo najlepiej?
We Wrocławiu znajduje się jeszcze jedna godna uwagi klinika – multiMEDICA. To ośrodek, w którym obrzezaniem zajmuje się lek med. Marek Belda, chirurg ogólny i urolog. Zabieg przeprowadza na wiele sposobów, co wynika z indywidualnego podejścia do oczekiwań pacjenta. W tej klinice szwy zakładane pod koniec operacji obrzezania są nierozpuszczalne – usuwa się je po 8-10 dniach od zabiegu.
Na profesjonalną pomoc mogą również liczyć mężczyźni, którzy na operację obrzezania przyjechali do AGklinik (Kliniki Medycyny Estetycznej dr Adama Gumkowskiego), mieszczącej się w Warszawie. Tego rodzaju zabiegi wykonuje się w ośrodku u pacjentów bez względu na ich wiek, a obrzezanie może być zarówno częściowe, jak i całkowite ( z trwałym odsłonięciem żołędzi). Prowadzący placówkę dr Gumkowski to specjalista II stopnia chirurgii ogólnej, mogący się poszczycić ponad 20-letnim doświadczeniem klinicznym.
Obrzezanie częściowe znajdziemy także w ofercie oddziału Chirurgii Jednego Dnia łódzkiej kliniki All-Med, zajmuje się tym również lek. Tomasz Podczarski z ośrodka Medi-Medic w miejscowości Kolbudy (woj. pomorskie).