Obrzezanie częściowe (inaczej cyrkumcyzja, łac. circumcisio) to zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu pierścienia zwężającego napletka wraz z częścią skóry napletka. W odróżnieniu od obrzezania całkowitego, które obejmuje całościowe usunięcie napletka, obrzezanie częściowe pozostawia fragment skóry, pozwalający na częściowe zakrycie żołędzi, gdy penis pozostaje w stanie spoczynku. Jest to metoda zwykle stosowana przy leczeniu stulejki – wrodzonego bądź nabytego zwężenia ujścia napletka, obrzezaniu mężczyźni poddają się również ze względów religijno-kulturowych lub higienicznych. Obrzezanie to procedura chirurgiczna, może ją wykonać lekarz urolog lub chirurg.
Obrzezanie częściowe w Krakowie – gdzie udać się na zabieg?
W Centrum Urologicznym Evita zabieg obrzezania częściowego jest przeprowadzany jako procedura medyczna, lecząca stulejkę. W sytuacji, gdy istnieje możliwość uniknięcia obrzezania, Centrum oferuje pacjentom alternatywny zabieg, czyli plastykę napletka, zalecaną przede wszystkim wtedy, gdy zwężenie napletka nie prowadzi do stulejki całkowitej. Podczas zabiegu plastyki napletka chirurg wykonuje poprzeczne cięcia wzdłuż osi penisa, które następnie poprzecznie zszywa. Różnica w stosunku do obrzezania częściowego polega na tym, że po plastyce napletka penis w stanie spoczynku ma zasłoniętą żołądź.
Obrzezanie częściowe, podobnie jak całkowite oraz inne zabiegi urologiczne (leczenie krótkiego wędzidełka prącia, wazektomia, leczenie przerostu prostaty) może wykonać lek. med. Jacek Drabina, specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej I stopnia oraz urologii II stopnia. Dr Drabina posiada tytuł Fellow of European Board of Urology, jest też członkiem Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
W celu częściowego obrzezania można udać się także do Poradni Urologicznej, należącej do zespołu poradni specjalistycznych Alma-Medica, zlokalizowanego 13 km od Krakowa, w Zabierzowie. Na miejscu są wykonywane zabiegi urologiczne, takie jak obrzezanie całkowite, częściowe lub plastyka grzbietowa napletka oraz korekta zbyt krótkiego wędzidełka. Trwająca ok 30 - 40 min procedura obrzezania jest w placówce wykonywana w znieczuleniu miejscowym.