Usunięcia męskiego napletka, czyli obrzezanie, w Polsce ma przede wszystkim znaczenie medyczne i jest jedną z metod stosowanych w leczeniu stulejki – patologicznego zwężenia napletka, którego nie da się odprowadzić do rowka zażołędnego. Schorzenie, z uwagi na trudność związaną z zachowaniem higieny, staje się przyczyną stanów zapalnych, zakażeń, a w rzadkich przypadkach może doprowadzić do transformacji nowotworowej. Tylko zaawansowana stulejka kwalifikuje pacjenta do zabiegu częściowego lub całkowitego obrzezania. W większości przypadków leczy się ją, wykonując plastykę napletka, a zabieg przeprowadza specjalista urolog.
Cyrkumcyzja napletka – specjaliści z Warszawy
Operacyjny zabieg obrzezania, obok plastyki napletka, w leczeniu zabiegowym stulejki wykonywany jest w Klinice Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Procedura polega na chirurgicznym usunięciu części lub całości zwężonego napletka i zszyciu skóry prącia szwami wchłanianymi. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, w ramach hospitalizacji jednodniowej, a czas zabiegu nie przekracza godziny. Metoda zapewnia całkowite rozwiązanie problemu stulejki i, jak zapewniają lekarze, jest bezpieczna z niskim odsetkiem powikłań.
Kilka typów obrzezania w terapii stulejki oferuje AGKlinik Klinika Sztuk Pięknych dr Adama Gumkowskiego, a zakres usług obejmuje: obrzezanie high and tight – z wycięciem części napletka z jednoczasowym usunięciem nadmiaru skóry, z widoczną blizną i odsłoniętym żołędziem w stanie spoczynku, high and loose – z mniejszą ilością usuniętej skóry, która w stanie spoczynku częściowo zakrywa żołądź, low and tight – ze znaczną ilością obrzezanej skóry i low and loose – z blizną w rowku zażołędnym, przez co jest niewidoczna. Zabieg obrzezania wykonywany jest tu bez względu na wiek.
Do listy drobnych zabiegów urologicznych, oprócz wazektomii, w Gabinecie Moconti należą także procedury związane ze stulejką i wędzidełkiem, w tym obrzezanie częściowe. Problem z odprowadzeniem napletka może występować zarówno u chłopców, jak i u mężczyzn, a zabieg wiąże się z całkowitym usunięcie napletka bądź tylko częściowym. Lek. med. Janusz Zajda, specjalista urolog, chirurg II stopnia, właściciel Gabinetu, w ramach procedury wykonuje podłużne nacięcie z pozostawieniem napletka, co pozwala na dobry efekt funkcjonalny i kosmetyczny.