Zabieg obrzezania polega na usunięciu części napletka, czasem razem z wędzidełkiem. Obecnie wykonuje się go ze wskazań medycznych, rzadziej z kulturowych. Lekarze proponują cyrkumcyzję pacjentom zmagającym się ze stulejką, zbyt długim napletkiem bądź wynikających z tych schorzeń nawracających stanów zapalnych w obrębie prącia. Po operacji napletka należy przestrzegać zaleceń lekarza oraz zachować wstrzemięźliwość do czasu zagojenia się rany pooperacyjnej.
Zabieg obrzezania w bydgoskich klinikach
Urolog dr Wiesław Jaskulski z Prywatnego Gabinetu Urologicznego Jaskulski Urology w centrum Bydgoszczy wykonuje zabieg obrzezania częściowego, podczas którego usuwa część napletka u pacjentów z problemem stulejki. Lekarz specjalizuje się w operacjach endoskopowych i laserowych w obrębie układu moczowo-płciowego, m.in. usunięcie zmian na jądrach i plastyka napletka. W gabinecie można też umówić się na USG moszny.
Dr Wiesław Jaskulski, posiadający także specjalizację chirurgiczną, pracuje w klinice urologicznej Alfa-Med, gdzie przeprowadza zabiegi chirurgiczne laserem diodowym Be Smart firmy Lasotronix. Pacjenci mogą poddać się laserowemu zabiegowi wycięcia kłykcin kończystych z okolic intymnych oraz plastyce krótkiego wędzidełka. Alfa-Med to placówka wykonująca specjalistyczne badania urologiczne, m.in. cystouretroskopię, która polega na oglądaniu cewki moczowej i pęcherza od środka przez urologa dr Pawła Niwińskiego - członka Europejskiej Sekcji Urologicznej (fellows of the European Board of Urology).
Obrzezanie low and loose na NFZ w Bydgoszczy, u pacjentów z nawrotowym zapaleniem żołędzi, przeprowadzają lekarze z Samodzielnego Publicznego Wielospecjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MSW. W 2014 roku Placówka znalazła się w Europejskim Rejestrze Renomowanych "EuroRenoma". Urolog dr Daniel Lewczak usuwa tu wodniaki jąder, a także wykonuje operacje uroonkologiczne.
Centrum medyczne Stadmedica, posiadające certyfikat ISO 9001:2008 wydany przez Lloyd´s Register Quality Assurance, oferuje operację stulejki i wędzidełka. Urolog i chirurg dr n. med. Magdalena Mikulska-Jovanovic usuwa żylaki powrózka nasiennego po uprzedniej diagnostyce USG aparatem GE Logiq P7, tzw. zabieg podwiązania żyły nasiennej. Jej współpracownik dr n. med. Aleksander Łapuć, który posiada specjalizację z urologii i chirurgii, przeprowadza tu biopsję otwartą jądra w diagnostyce niepłodności oraz operację wycięcia torbieli najądrza.
Lekarze z Centrum Medycznego Gizińscy wykonują operację napletka, tzw. cyrkumcyzja oraz zabiegi usunięcia torbieli powrózka nasiennego. W placówce pracuje specjalista chirurgii i urologii dziecięcej dr Joanna Madej, która leczy chirurgicznie wnętrostwo i spodziectwo u dzieci. Dorośli pacjenci są tu pod opieką urologa FEBU Daniela Lewczaka, współautora artykułu w Przeglądzie Urologicznym, pt. „Pęcherz nadreaktywny i naglące nietrzymanie moczu – choroba jednostki czy choroba społeczeństwa. Etiologia i leczenie”. Lekarz wykonuje punkcje torbieli zlokalizowanych w worku mosznowym oraz przeprowadza diagnostykę zapalenia jąder i najądrzy.
Zabieg obrzezania niecałkowitego jest możliwy jeszcze w prywatnej klinice Wident, gdzie chirurg dziecięcy dr n. med. Irena Daniluk-Matraś leczy w ten sposób stulejkę u chłopców powyżej 3 roku życia. Lekarze z Wident proponują plastykę naprawczą prącia u dzieci z wrodzonymi wadami jego budowy. U dziewczynek dr Daniluk wykonuje nacięcie gruczołu Bartholina w przypadku zapalenia. Wszystkie zmiany w obrębie narządów płciowych są poddawane analizie histopatologicznej.