Obrzezanie jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia stulejki. Mężczyźni cierpiący na to schorzenie odczuwają ból, mają trudności ze współżyciem i cierpią na zaniżone poczucie wartości. Wśród innych powodów poddania się zabiegowi obrzezania można wymienić względy religijne i estetyczne – według sporej części pacjentów obrzezany penis wygląda lepiej, a jakość życia seksualnego po operacji znacząco się polepsza.
Obrzezanie (cyrkumcyzja) to zabieg polegający na okrężnym wycięciu zwężonej skóry napletka. Wykonuje się go w znieczuleniu regionalnym lub nasiękowym. Operację można podzielić na obrzezanie całkowite i częściowe – zabiegi różnią się stopniem ingerencji w organizm. W obu przypadkach stosowane są szwy z materiałów wchłanialnych, z tym, że przy obrzezaniu częściowym chirurg usuwa tylko część napletka, dzięki czemu w stanie spoczynku żołądź może być w całości lub częściowo zakryta, zaś przy drugim typie operacji napletek zostaje wycięty w całości, co sprawia, że żołądź jest odkryta przez cały czas. Oba zabiegi różni także czas trwania i długość rekonwalescencji. Przy obrzezaniu częściowym operacja trwa niecałą godzinę, a pacjent wraca do zdrowia w ciągu ok. 2 tygodni. Przy całkowitym zabieg może trwać do 75 minut, rany goją się przez ok. 2-4 tygodnie. W obu przypadkach zaleca się miesięczną wstrzemięźliwość seksualną.
Kto wykonuje obrzezanie w Lublinie?
Mężczyźni pragnący przejść zabieg obrzezania powinni zainteresować się ofertą specjalistów chirurgii i urologii z Lublina. Swoje gabinety prowadzą tutaj wykwalifikowani lekarze mogący się poszczycić licznymi dyplomami i stażem w renomowanych zagranicznych ośrodkach. Jednym z nich jest prof. dr hab. n. med. Krzysztof Bar, Kierownik Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK Nr 4 w Lublinie. Pełni zaszczytną funkcję Konsultanta Wojewódzkiego ds. Urologii, jest również przewodniczącym lubelskiego oddziału PTU. Do zespołu medycznego kliniki należy dr n. med. Jacek Kiś oraz dr n. med. Paweł Płaza, członkowie FEBU.
Kolejny lubelski lekarz to dr n. med. Radosław Starownik, pełniący funkcję zastępcy kierownika wspomnianej kliniki. Prócz tego wykonuje zabiegi w ośrodku CenterMed oraz we Wschodnim Centrum Diagnostyczno-Zabiegowym Top Medical. Doktor Starownik jest specjalistą w dziedzinie chirurgii ogólnej i urologii. Leczy zapalenie oraz przerost prostaty, żylaki powrózka nasiennego, a także stulejkę, przy której przeprowadza cyrkumcyzję.
Pacjentom zdecydowanym poddać się obrzezaniu pomaga również dr n. med. Robert Klijer z Żagiel Med Szpital, członek Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego. Jest autorem i współautorem 72 publikacji z zakresu urologii. Doświadczenie zdobywał podczas krajowych i zagranicznych stażów, m.in. na oddziale onkologii urologicznej Bristol UK, a także w Harvard University USA. Regularnie uczestniczy w kongresach naukowych w Polsce i za granicą. Zabiegi obrzezania w szpitalu wykonuje również dr n. med. Adam Jędzura, urolog z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. Do jego zainteresowań zawodowych należy m.in. chirurgia prącia, a wśród najczęściej wykonywanych operacji znajduje się korekcja skrzywienia prącia, leczenie stulejki, a także stwardnienia włóknistego prącia. Doktor Jędzura od ponad 17 lat jest ordynatorem Oddziału Urologii Okręgowego Szpitala Kolejowego w Lublinie.
Lublin - kliniki i gabinety lekarskie oferujące obrzezanie
Gabinet Ars Medica dysponuje nowoczesną salą operacyjną, w której zespół medyczny ośrodka wykonuje zabiegi w znieczuleniu miejscowym. Operację obrzezania przeprowadzają w ramach leczenia stulejki, dzieląc zabieg na częściowy lub całkowity (w zależności od wymagań pacjenta i zaawansowania schorzenia). Prócz tego zajmują się korekcją wędzidełka prącia. Zabiegi przeprowadza dr n. med. Paweł Bury, specjalista I stopnia z chirurgii ogólnej.
Kolejnym lubelskim ośrodkiem oferującym zabiegi obrzezania jest Normo Med, w którym leczeniem pacjentów zajmuje się dr n. med. Krzysztof Zajączkowski, doświadczony chirurg ogólny i urolog. Placówka oferuje pacjentom badania urodynamiczne, precyzyjną diagnostykę nietrzymania moczu (zajmuje się nią dr n. med. Monika Maciejczyk-Pencuła), a także badania USG 3D/4D z zastosowaniem kolorowego Dopplera.
Jednym z polecanych urologów z Lublina jest lek. med. Ahmad Mourad, wykonujący zabiegi obrzezania w Poradni Urologicznej ośrodka Profi-Med. Mogą się do niego zwrócić o pomoc mężczyźni dotknięci zbyt krótkim wędzidełkiem lub torbielą powrózka nasiennego. Leczy również wodniaka jądra i torbiele okołocewkowe u kobiet. W jego gabinecie można skorzystać z przezrektalnego USG gruczołu sterczowego, czyli tzw. TRUS.
Zdecydowani na zabieg obrzezania mężczyźni mogą udać się również do Prywatnej Specjalistycznej Polikliniki, którą kieruje dr n. med. Ryszard Siwek. Przeprowadza operacje z dziedziny chirurgii, a także chirurgii dziecięcej i estetycznej, natomiast zabiegami urologicznymi zajmuje się dr Janusz Ciechan.