Obrzezanie to zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu zwężonej skóry napletka i jego ponownym zszyciu, po odpowiednim wymodelowaniu. Jest wykonywany w znieczuleniu regionalnym lub nasiękowym, stanowiąc najczęściej formę leczenia stulejki. W niektórych kulturach mężczyźni poddają mu się z powodów religijnych. Współcześnie coraz częściej obrzezanie jest traktowane jako zabieg zwiększający jakość doznań oraz ułatwiający utrzymanie higieny.
Zabieg dzieli się na obrzezanie częściowe lub całkowite – w zależności od wybranej metody chirurg usuwa cały napletek lub tylko jego część. Po operacji należy przepłukiwać penisa przegotowaną wodą po każdym oddaniu moczu i utrzymywać go w zaleconej przez lekarza pozycji. Szwy usuwane są w 7-8 dobie po zabiegu. Przez ok. 2 tygodnie należy ograniczać wysiłek fizyczny, zaś przez 4-6 tygodni zaleca się wstrzymywanie od współżycia.
Urolog w Poznaniu – kto wykonuje obrzezanie?
Mężczyźni, którzy zdecydowali się na zabieg obrzezania i chcą go przejść w Poznaniu, łatwo mogą znaleźć gabinet prowadzony przez doświadczonego lekarza. Wybitnym poznańskim urologiem jest dr n. med. Piotr Cieśliński (Specjalistyczny gabinet urologiczny Dr n. med. Piotr Cieśliński), posiadacz tytułu Fellow of European Board of Urology, czyli FEBU. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń narządów płciowych, zaburzeń erekcji i zakażeń dróg moczowych. Pomaga też pacjentom cierpiącym na schorzenia prostaty, w tym na łagodny przerost stercza oraz zapalenie bądź nowotwory stercza. Obecnie pracuje na stanowisku starszego asystenta w Katedrze i Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Znaną osobistością w świecie medycznym jest również prof. dr hab. med. Andrzej Jankowski (Gabinet Chirurgii i Urologii Dziecięcej). Swoją praktykę lekarską otworzył ponad 20 lat temu, a sam posiada ponad 40-letnie doświadczenie w chirurgii wad rozwojowych w zakresie układu moczowo-płciowego. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem dzieci do 18 roku życia, cierpiących na czynnościowe, zapalne i chirurgiczne schorzenia układu moczowo-plciowego.
Zabiegi obrzezania wykonuje także Dr Adam Michalski (Specjalistyczna Praktyka Urologiczna dr Adam Michalski), specjalista urologii z ponad 30-letnim stażem pracy. Jest pomysłodawcą i założycielem ośrodka urologii „Uromed” w Poznaniu oraz twórcą oddziału urologii w poznańskiej Klinice Św. Rodziny. Jest również aktywnym członkiem Kolegium Ordynatorów PTU, a także należy do Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU) oraz Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU).
Dużym uznaniem i zaufaniem pacjentów cieszy się również dr n. med. Roland Dadej (Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska dr Roland Dadej). To wykwalifikowany specjalista chirurgii ogólnej i urologii oraz posiadacz prestiżowego certyfikatu FEBU. Doktor należy także do renomowanych stowarzyszeń medycznych, wśród których można wymienić Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej, Polskie Towarzystwo Urologiczne oraz Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU).
Obrzezanie jako metoda leczenia stulejki
Kolejny ośrodek to ProfMedica, zabiegi te wykonywane są przez lek. med. Łukasza Wojnara, specjalistę urologii. Posiada ponad 6-letnie doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów w ramach Chirurgii Jednego Dnia. Należy do nich zarówno obrzezanie, jak i plastyka krótkiego wędzidełka. Zabieg obrzezania wykonany u pacjenta dotkniętego problemem stulejki oraz procedura korekcyjna zbyt krótkiego wędzidełka są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym.
Wykonywaniem zabiegów obrzezania zajmuje się także zespół medyczny ośrodka Med Polonia. Należy do niego lek. med. Tomasz Piernik, absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu. Jest specjalistą w zakresie chirurgii ogólnej oraz urologii. W placówce wykonuje pełen zakres zabiegów chirurgicznych, począwszy od endoskopowych, a skończywszy na złożonych operacjach onkologicznych dotyczących układu moczowo-płciowego. Drugim członkiem zespołu jest dr n. med. Wiesław Sokołowski, urolog mogący się poszczycić 27-letnim doświadczeniem zawodowym. Przez większość swojej kariery naukowej zajmował się kierowaniem pracą zespołów lekarzy z zakresu urologii, a także szkolił młodą kadrę lekarzy specjalistów.
Jeszcze jedną poznańską placówką, w której mężczyźni mogą przejść zabieg obrzezania, jest InviMed. Operację przeprowadza dr n. med. Witold Malendowicz, specjalista urologii.