Nie każdy złamany ząb kwalifikuje się do leczenia kanałowego, a już tym bardziej do usunięcia. Takie przypadki mają miejsce tylko, kiedy złamaniu towarzyszy obnażenie miazgi, co kwalifikuje taki ząb do endodoncji lub w przypadku złamań poddziąsłowych, wskutek np. wypadku komunikacyjnego, kiedy nie da się go wyprowadzić ortodontycznie (ekstruzja). W pozostałych sytuacjach ząb można odbudować różnymi sposobami, a wszystko zależy od rodzaju urazu, stanu zęba oraz funduszy pacjenta.
Jak ratować złamany ząb?
Rozległe złamania zęba, jakie przechodzą przez miazgę są wskazaniem do zastosowania koron protetycznych, jakie lek. dent. Magdalena Cieślikowska w zakresie swojego gabinetu Stomatologia M&M poprzedza leczeniem kanałowym. Brak uszkodzenia miazgi kwalifikuje do zastosowania licówek porcelanowych lub wypełnień kompozytowych, a w przypadku złamania poddziąsłowego, po ekstrakcji brak jest uzupełniany implantem lub mostem protetycznym. Lek. dent. Cieślikowska, certyfikowana w zakresie wypełnień systemu korzeniowego oraz endoprotetyki, zajmuje się m.in. stomatologią zachowawczą, estetyczną i protetyką z leczeniem endodontycznym.
Urazy zębów mlecznych oraz stałych leczy lek. dent. Irmina Materna – współwłaścicielka zlokalizowanej na Mokotowie Kliniki DeClinic, certyfikowana m.in. w zakresie leczenia endodontycznego trudnych przypadków. W swojej praktyce wyróżnia złamania podłużne, skośne oraz poprzeczne, a dwie pierwsze grupy kwalifikuje do usunięcia zęba i leczenia ortodontycznego oraz protetyki. Ząb urazowy z poprzecznym złamaniem zostaje obustronnie zszynowany na okres 8–12 tygodni i w zależności od dalszych rokowań, odbudowany po leczeniu endodontycznym lub bez.
Złamanie brzegu siecznego zęba może być przyczyną leczenia kanałowego, jeśli jednak nie sięga do miazgi, złamany ząb odbudowuje się – w zależności od wielkości urazu – kompozytem, licówką bądź koroną porcelanową. W Przychodni Stomatologicznej Anident, oprócz złamań, leczone są również zwichnięcia całkowite (wybicie zęba). Procedura przewiduje szybką replantację zęba – ponowne umieszczenie go w zębodole, wraz z odpowiednim unieruchomieniem. Klinika zlokalizowana na Ursynowie posiada cztery komfortowe gabinety z własnym zapleczem diagnostycznym.
Zdaniem dr n. med. Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii Odent, dbudowa złamanego zęba nie zawsze jest możliwa, a jego uratowanie zależy od tego jak przebiega linia złamania. Każde większe uszkodzenie, jak również bardzo zniszczone zęby, kwalifikują się do zastosowania koron, a w ramach oferty klinika stosuje korony pełnoceramiczne (Procera, Lava) oraz przewodzą światło korony i mosty pełnoporcelanowe (Procera). Dr Obłoj specjalizuje się w leczeniu ortodontycznym oraz w terapii wad ortognatycznych, rozszczepów i ankyloz.
Częściowe lub całkowite wzmocnienie złamanego zęba zapewniają wkłady koronowo-korzeniowe, jakie wykonuje Klinika Dentmed – Medical Clinic w Raszynie. Jak podkreślają specjaliści, w sytuacji, kiedy ilość pozostałych tkanek ponad kością i dziąsłem jest niewielka, dostępny jest w ofercie standardowy lub indywidualny wkład koronowo-korzeniowy, który będzie przenosił siły żucia bezpośrednio na korzeń zęba. W stomatologii zachowawczej, protetyce i periodontologii specjalizuje się lek. dent. Izabela Buchcic. W skład placówki wchodzi NZOZ Dent med w Raszynie oraz filia w Warszawie na Żoliborzu.
Odbudowa złamanego zęba na bazie z włókna szklanego stanowi ofertę gabinetu World Dental, który posiada własne laboratorium techniki dentystycznej – World Dental Laboratory, gdzie wykonywane są m.in. uzupełnienia protetyczne (korony, mosty, licówki porcelanowe) w systemie CAD-CAM 3Shape, jak również protezy akrylowe, acetalowe i szkieletowe. W leczeniu zachowawczym, endodoncji oraz chirurgii specjalizuje się lek. stom. Tomasz Kowalski. Złamane bądź zniszczone zęby odbudujemy tu również z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów kompozytowych.