Operacja dwuszczękowa zaliczana jest do operacji ortognatycznych, które poprawiają wygląd twarzy pacjenta poprzez zmianę ułożenia szczęki i żuchwy. Nieprawidłowa wielkość tych dwóch elementów czaszki, ich położenie i wzajemny stosunek może mieć wpływ na żucie, połykanie, mowę a także higienę jamy ustnej. Dlatego tak ważne jest poddanie się operacji nie tylko ze względów estetyki wyglądu.
Poprawić szczękę i żuchwę
W Szczecinie znajduje się Klinika Stomatologii Aesthetic Dent, gdzie z zakresu chirurgii ortognatycznej wykonywane są nie tylko operacje dwuszczękowe (szczęki i żuchwy), ale także jednoszczękowe. Ponadto przeprowadzane są tutaj także zabiegi z zakresu chirurgii szczękowej, czyli chirurgiczne usunięcie zęba, resekcja wierzchołka korzenia czy przeszczep tkanek miękkich. Pacjentami z tego zakresu zajmuje się tutaj dr hab. n. med. Katarzyna Sporniak-Tutak, specjalista chirurgii stomatologicznej (I stopnia od 1993 i II stopnia od 1996 roku), która w swojej praktyce lekarskiej specjalizuje się w zabiegach chirurgii szczękowej oraz ortognatyce. Doświadczenie zdobywała w Katedrze i Zakładzie Chirurgii Stomatologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
Wojskowy Instytut Medyczny Centralnego Szpitala Klinicznego MON posiada Klinikę Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Klinicznym Oddziałem Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, której jednym z profili działalności medycznej jest leczenie chirurgiczne, obejmujące leczenie złożonych wad zgryzu. Przeprowadzane są tutaj z tego zakresu operacje dwuszczękowe, a także jednoszczękowe, osteotomie częściowe oraz chirurgicznie wspomagane leczenie ortodontyczne. Do kadry specjalistów należy tutaj dr n. med. Wojciech Domański, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej - II stopnia od 1979 roku oraz chirurgii stomatologicznej, z której tytuł specjalisty II stopnia uzyskał w roku 1975.
W Centrum Chirurgii Specjalistycznej Ortopedika znajdującym się w Warszawie można umówić się do stomatologa na zabiegi z zakresu chirurgii ortognatycznej. Wśród nich lekarz przeprowadza zabieg jednoczesny żuchwy i szczęki poprawiający wady zgryzu. Może to być także operacja jednoszczękowa w zależności od wady zgryzu pacjenta, czyli: chirurgicznie wspomagane rozszerzenie szczęki, operacja korekcji progenii i zgryzu otwartego, operacja cofnięcia żuchwy czy operacja korekcji tyłożuwchwia. Takie i inne zabiegi wykonuje lek. dent. Dominik Tomasik, specjalista chirurgii stomatologicznej od 2009 roku, który doświadczenie chirurgia twarzowo-szczękowego zdobywał w II Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie.
Na jednoczasowe wysunięcie szczęki i cofnięcie żuchwy można także umówić się do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, gdzie w Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej przeprowadzane są m.in. operacje ortognatyczne. Ponadto lekarze podejmują się tutaj chirurgicznego wspomagania leczenia ortodontycznego, wykonują przeszczepy kostne w celu odbudowy wyrostka zębodołowego czy rekonstrukcje szczęki przy użyciu przeszczepów kostnych ze sklepienia czaszki. Jednym z tych lekarzy jest lek. dent. dr n. med. Józef Andrzej Komorski, specjalista chirurgii stomatologicznej (I stopnia od 1983 roku) oraz chirurgii szczękowej (II stopnia od 1997 roku).
Klinika Chirurgii Szczękowo-Twarzowej to jedna ze struktur wchodzących w skład Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. W tej klinice z zabiegów leczenia wad twarzowo-szczękowo-zgryzowych, wykonuje się operacje dwuszczękowe a także jednoszczękowe. Ponadto można poddać się tutaj leczeniu nowotworów jamy ustnej i czaszki twarzowej oraz leczeniu zębopochodnych procesów patologicznych. Personel medyczny tworzy tutaj m.in. prof. dr hab. n. med. Tomasz Tomaszewski, specjalista otolaryngologii (I stopnia od 1982 i II stopnia od 1986 roku) oraz chirurgii szczękowej (II stopnia od 1989 roku).
Centrum Leczenia Wad Zgryzu Face-Clinic w Warszawie oferuje pacjentom m.in. osteotomię dwuszczękową: jednoczasowe wysunięcie szczęki i cofnięcie żuchwy oraz jednoczasową impakcję szczęki w odcinku tylnym i wysunięcie żuchwy. Pacjentów leczy tutaj lek. dent. Konrad Walerzak, chirurg stomatologiczny i chirurg szczękowo-twarzowy, który swoje doświadczenie zdobywał w Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.