Czym jest krzywa przegroda nosowa?

Przegroda nosa dzieli jamę nosową na dwie części. Zbudowana z elementów błoniastych, chrzęstnych i kostnych, jest pokryta błoną śluzową. Prawidłowo zbudowana umożliwia prawidłowy przepływ powietrza przez nos i zatoki. Skrzywiona ten proces utrudnia, wywołując przy tym pojawienie się dolegliwości takich jak nawracające infekcje zatok, chrapanie, ból głowy czy ciągłe uczucie zatkanego nosa. Odkształcenia w budowie przegrody nosowej zwykle są wrodzone i powstają wskutek nieregularnego wzrostu tkanki chrzęstnej i kostnej wewnątrz nosa. Deformacje mogą być także wynikiem urazu nabytego podczas wypadku, upadku czy bójki – często są one widoczne wtedy gołym okiem. Objawy krzywej przegrody mogą jednak występować także przy niewielkich odkształceniach, które ujawniają się dopiero w badaniach obrazowych.

Wskazania i przygotowanie do endoskopowej operacji przegrody

Mimo iż skrzywienie przegrody nosowej występuje dość powszechnie, nie każda osoba z krzywą przegrodą nosa otrzyma skierowanie na operację. Do zabiegu kwalifikują się pacjenci z deformacjami, które:

  • znacząco pogarszają drożność nosa
  • powodują nawracające infekcje górnych dróg oddechowych
  • wywołują bezdech senny i/lub chrapanie

Osoba, u której ma być przeprowadzony zabieg, powinna dostarczyć lekarzowi badanie RTG krzywej przegrody nosowej (ewentualnie tomografii komputerowej) oraz wyniki zleconych w trakcie kwalifikacji badań krwi. W ramach przygotowań konieczne jest ponadto odstawienie leków rozrzedzających krew oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych na tydzień przed zabiegiem. W dniu operacji należy pozostawać na czczo na 5 godzin przed rozpoczęciem procedury.

Ważne: Jeśli jesteś kobietą, planując termin zabiegu weź pod uwagę swój cykl miesiączkowy. Najlepiej, jeśli operacja odbędzie się tydzień po zakończeniu krwawienia.

Jak wygląda endoskopowa operacja przegrody nosowej?

Celem operacji skrzywionej przegrody nosowej jest przywrócenie prawidłowej drożności nosa, co przekłada się na odbudowanie właściwych warunków fizjologicznych w nosie. Zaletą zabiegu endoskopowego jest to, iż nie trzeba wykonywać zewnętrznych cięć, bowiem operator uzyskuje dostęp do pola operacyjnego przez nozdrza. Po nacięciu przedsionka nosa chirurg odwarstwia błonę śluzową od części chrzęstnej przegrody. Kolejny krok jest uzależniony od stopnia deformacji – dokonuje się albo korekcji chrząstki, albo całkowicie ją usuwa, modeluje i ponownie umieszcza w jamie nosa. Czasami konieczna jest także ingerencja w elementy kostne. W zależności od wyjściowego stanu przegrody nosowej zabieg trwa zwykle od 30 minut do 1,5 godziny. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym.

Zalecenia po endoskopowej operacji przegrody nosowej

Po endoskopowej operacji krzywej przegrody zwykle pozostaje się w szpitalu nie dłużej niż przez jedną dobę. W tym czasie w przewodach nosowych znajdują się opatrunki. W niektórych placówkach zamiast klasycznej tamponady stosuje się specjalne silastikowe płytki lub opatrunki z gąbki fibrynowej, które są lepiej tolerowane przez pacjentów. Stabilizują one nowe ułożenie przegrody i utrzymują ją we właściwej pozycji. Szwy ulegają samorozpuszczeniu, dzięki czemu nie wymagają późniejszego usunięcia.

W pierwszych dniach po operacji krzywej przegrody nie należy mocno wydmuchiwać nosa. Przez 2 tygodnie trzeba unikać wysiłku fizycznego, zaś z intensywnymi treningami trzeba wstrzymać się przez miesiąc. Nos trzeba chronić nie tylko przed potencjalnymi urazami, ale też zanieczyszczonym powietrzem oraz infekcjami. Po kilku dniach od operacji trzeba zacząć przepłukiwać jamę nosa w celu oczyszczenia jej z zalegającej wydzieliny i skrzepów. Warto także nawilżać błonę śluzową izotonicznym roztworem soli fizjologicznej lub soli morskiej w sprayu.

Rekonwalescencja i możliwe powikłania

Ze względu na zastosowanie środków znieczulających powrót pacjenta ze szpitala powinien odbywać się pod opieką drugiej osoby. Na 7 dni po zabiegu zwykle planowana jest wizyta kontrolna – wówczas usuwa się z nosa płytki silastikowe (jeśli były stosowane). W czasie gdy znajdują się one w jamie nosa, konieczne jest oddychanie przez usta, co powoduje wysuszenie śluzówki gardła. Dyskomfort ten można zniwelować stosując specjalne spraye nawilżające lub przeciwbólowe.

Mimo iż zabiegi endoskopowe są mniej inwazyjne niż te standardowe, nie można wykluczyć ryzyka wystąpienia pewnych powikłań. Na szczęście jest ono niewielkie i dotyczy bardzo małej grupy pacjentów. U niektórych osób mogą pojawić się:

  • krwawienie z nosa
  • zaburzenia węchu
  • perforacja przegrody nosowej

Efekty operacji są trwałe, a na zewnątrz nosa nie pozostają żadne ślady po zabiegu.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o endoskopową operację przegrody nosa

  • Czy operację krzywej przegrody nosowej można zrobić na NFZ?

    Operację krzywej przegrody nosowej na NFZ można wykonać jeśli wrodzona budowa przegrody lub jej zniekształcenie po urazie utrudnia prawidłowe funkcjonowanie górnych dróg oddechowych. Jeśli pacjentem kierują jedynie względy estetyczne, zabieg trzeba będzie wykonać prywatnie.

  • Ile kosztuje operacja przegrody nosowej?

    Średnia cena endoskopowej operacji krzywej przegrody nosa wynosi 4800 zł. Zabieg wykonywany techniką otwartą jest tańszy i zwykle wiąże się on z kosztem rzędu 3900 zł.

  • Ile L4 dostanę po operacji przegrody nosowej?

    Zdolności regeneracyjne organizmu są indywidualną kwestią, jednak większość pacjentów po operacji krzywej przegrody nosa wraca do pracy po około tygodniu od zabiegu.

  • Jaki jest czas gojenia po operacji przegrody nosa?

    W przypadku operacji wykonanej techniką endoskopową większość procesów gojenia zachodzi w ciągu 2-3 tygodni po zabiegu. Przyjmuje się jednak, że całkowity czas gojenia wynosi mniej więcej miesiąc.

  • Jak rozpoznać krzywą przegrodę nosową?

    Większe skrzywienia można rozpoznać już podczas standardowej wizyty u laryngologa i badania przeprowadzonego za pomocą rynoskopu. Lekarz może dodatkowo zlecić rentgen lub tomografię komputerową, aby potwierdzić postawioną diagnozę.

Endoskopowa operacja przegrody nosowej - opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na endoskopową operację przegrody nosowej. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Polecam klinikę wszystkim.
  
Karol

Zabieg i powrót do zdrowia przeszedł bez przeszkód. Obecnie oczekuję na pełną drożność nosa :)

Opinia o: Centrum Medyczne Suliga, Częstochowa (lek. Ryszard Suliga)
Pozytywny- doswiadczony chirurg
  
Marcin

Duza poprawa w oddychaniu i nie tylko..

Opinia o: Centrum Medyczne Rajska, Wrocław (lek. Jacek Birecki)
Profesjonalnie i w miłej atmosferze
  
Sebastian

Zadowolony

Opinia o: Centrum Medyczne Suliga, Częstochowa (dr Elżbieta Drewienkiewicz-Suliga)

Umów wizytę!

Jeśli Ty także chcesz wykonać endoskopową operację krzywej przegrody nosa, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę spośród 6 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

  • P. J. Wormald, red. wyd. pol. H. Skarżyński, "Endoskopowa chirurgia zatok. Anatomia, trójwymiarowa rekonstrukcja i technika chirurgiczna", Warszawa, 2015, ISBN: 978-83-63367-02-2
  • N. Gupta, "Endoscopic septoplasty" (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov), Indian Journal of Otolaryngology and Head & Neck Surgery, 2005
  • D. Simmen, N. S. Jones, red. wyd. pol. M. Kuźmińska, "Endoskopowa chirurgia zatok przynosowych i podstawy czaszki", Warszawa, 2018, ISBN: 978-83-64737-96-1