Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok to zabieg leczący przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, które objawia się m.in. niedrożnością nosa, ciągłymi katarami, kaszlem a także spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Schorzenie to przyczynia się także na zaburzeń węchu, bólów głowy, przytykania uszu oraz obrzęku powiek. Zabieg FESS przywraca wentylację nosa i drenaż zatok.
Oddychać bez przeszkód
Mazowiecki Szpital Bródnowski posiada Zespół Oddziałów Otolaryngologii, gdzie z zakresu operacji rynologicznych przeprowadzane są m.in. endoksopowe operacje zatok przynosowych czynnościowe - FESS oraz operacje klasyczne zatok przynosowych. Ponadto można poddać się tutaj także operacyjnej korekcji przegrody nosa, rynoplastyce oraz operacjom zastawki nosa i wierzchołka nosa. Do kadry specjalistów należy tutaj prof. dr hab. n. med. Ireneusz Kantor, otolaryngolog (II stopnia od 1988 roku) oraz angiolog (II stopnia od 1996 roku), który pomaga pacjentom także w Klinice Stomatologiczno-Lekarskiej Demeter w Warszawie.
Endoskopowej operacji jam nosa i zatok przynosowych FESS można poddać się także w Centrum Medycznym MML - Centrum Leczenia Zatok. Tutaj z innych zabiegów endoskopowych leczących zatoki wykonywane jest również: płukanie zatok (hydrodebrider), balonoplastyka (metoda udrażniania zatok), usuwanie trzeciego migdała czy technika MIST (minimalnie inwazyjne leczenie zatok). Pacjentami z tego zakresu zajmuje się tutaj dr Marcin Broda, specjalista otolaryngologii od 2010 roku, który wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie zdobywał Klinice Otolaryngologii Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie oraz w Szpitalu Bielańskim na Oddziale Otolaryngologii.
Centrum Medyczne Krajmed z operacji laryngologicznych proponuje swoim pacjentom czynnościową operację endoskopową zatok przynosowych. Ponadto można poddać się tutaj także balonikowaniu zatok czołowych czy płukaniu zatok za pomocą urządzenia Hydrodebrider. Pacjent może tu liczyć na pomoc m.in. dr. n. med. Marka Krajewskiego, specjalisty otorynolaryngologii (II stopnia od 1994 roku), który w swojej praktyce lekarskiej specjalizuje się w operacjach laryngologicznych endoskopowych. Doświadczenie zawodowe zdobywał w RPA, będąc tam kierownikiem Kliniki Otorynolaryngologii Uniwersytetu Medycznego Południowej Afryki.
W zakres operacji laryngologicznych przeprowadzanych w szpitalu Centrum Medycznego Enel-Med wchodzi funkcjonalna endoskopowa operacja zatok FESS a także minimalnie inwazyjna technika leczenia zatok MIST. Dodatkowo lekarze wykonują tutaj korekcję przegrody nosa, korekcję małżowin nosa, korektę i plastykę nosa zewnętrznego czy plastykę podniebienia miękkiego. Jednym z tych lekarzy jest tutaj dr n. med. Dorota Kapiszewska-Dzedzej, specjalista otorynolaryngologii (I stopnia od 1994 i II stopnia od 2000 roku), posiadająca doświadczenie z zakresu chirurgii nosa i zatok (zabiegów endoskopowych) zdobyte na stażach za granicą w Anglii, Niemczech i Belgii.
Szpital Medicover posiada Oddział Laryngologiczny, na którym pacjent z zapaleniem zatok, zostanie poddany operacji endoskopowej ich wyleczenia poprzez zabieg FESS. Ponadto wykonywana jest tutaj także endoskopowa operacja czynnościowa zatok przynosowych z korekcją przegrody nosa oraz endoskopowa operacja przegrody nosa. Z innych zabiegów laryngologicznych wykonywane jest płukanie zatok za pomocą Hydrodebridera czy korekta przegrody nosowej oraz małżowin nosowych. Zabiegi takie wykonuje dr n. med. Iwonna Gwizdalska, specjalista otorynolaryngologii (I stopnia od 1995 i II stopnia od 2000 roku), która pracuje jako ordynator Oddziału Oto-Ryno-Laryngochirurgii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie.
Na zabieg chirurgii endoskopowej nosa i zatok przynosowych można także udać się do Szpitala Lux Med. Z innych zabiegów laryngologicznych, przeprowadzanych w tym szpitalu można wymienić: balonoplastykę zatok (czyli endoskopowe cewnikowanie zatok), konchoplastykę nosa, septoplastykę oraz tonsillectomię i wiele innych. Do personelu medycznego należy tutaj dr n. med. Krzysztof Cecherz, specjalista otolaryngologii (I stopnia od 2001 roku), posiadający tytuł doktora nauk medycznych od 2008 roku. Swoje umiejętności szlifował na licznych kursach i szkoleniach laryngologicznych, z udziału w których posiada liczne certyfikaty.