Zespół cieśni kanału nadgarstka (ZCN) dotyka coraz więcej osób, szczególnie pracowników biurowych, spędzających wiele godzin przy komputerze. To poważne schorzenie powstające w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy i wzrostu ciśnienia w kanale nadgarstka. Postępowanie choroby wywołuje ból, stopniowo upośledzając sprawność ręki. Leczenie dolegliwości można przeprowadzić metodą otwartą i endoskopową. Obie polegają na przecięciu więzadła poprzecznego nadgarstka i odgórnym otwarciu kanału, jednak technika endoskopowa pozwala uniknąć uszkodzenia najbliższych struktur. Zarówno sama operacja, jak i rekonwalescencja trwają krócej niż przy pierwszej metodzie, atutem metody endoskopowej jest również mniejsza blizna.
Zabieg trwa z reguły kilka minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym (w miejscu cięcia lub na całej ręce). Na życzenie pacjenta lekarz może poddać go krótkotrwałemu uśpieniu bez narkozy.
Zespół cieśni kanału nadgarstka – leczenie w Warszawie
Opisywane schorzenie jest tak powszechne, że wielu lekarzy określa je jako chorobę cywilizacyjną. Jednym z nich jest dr Paweł Nowicki, ortopeda i chirurg ręki z warszawskiego Szpitala Enel-Med. Posiada wieloletnie doświadczenie w leczeniu chorób i urazów nadgarstka przy użyciu małoinwazyjnych metod. Każdego roku przeprowadza ok. 700 operacji. W 2009 roku, jako jeden z nielicznych lekarzy w Polsce, zdał międzynarodowy egzamin z chirurgii ręki. Dr Nowicki należy do Europejskiego Towarzystwa Artroskopii Nadgarstka (EWAS) i Federacji Europejskich Stowarzyszeń Chirurgii Ręki (FESSH), jest również członkiem i współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki.
Kolejny warszawski lekarz zajmujący się leczeniem tego typu schorzeń to dr Maciej Klich z MD Clinic. To specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Przedmiotem jego zainteresowań zawodowych jest leczenie chorób i urazów ręki oraz nadgarstka. Wśród wykonywanych przez niego zabiegów można wymienić leczenie zespołu cieśni kanału nadgarstka endoskopowo i metodą otwartą, a także mikrochirurgiczne rekonstrukcje nerwów i naczyń. Zajmuje się również leczeniem powikłań po złamaniach w obrębie ręki i nadgarstka. W 2012 roku uzyskał prestiżowy certyfikat Uniwersytetu w Paryżu, potwierdzający jego umiejętności w zakresie chirurgii ręki i kończyny górnej. Przyjmuje pacjentów również w Klinice Chirurgii Urazowej Narządu Ruchu i Ortopedii CMKP w Otwocku.
Uznanym stołecznym lekarzem jest także lek. med. Tomasz Poboży (Lek-Med), specjalista II stopnia w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Jest posiadaczem licznych certyfikatów i dyplomów będących dowodem na jego chęć doskonalenia się. Przeszedł kursy i szkolenia w zakresie USG narządu ruchu, a także z dziedziny chirurgii ręki. Odbył szereg warsztatów poświęconych tematyce protezoplastyki stawów, prócz tego uczestniczył w konferencjach naukowych w kraju i za granicą (m.in. w Niemczech, Francji i Austrii).
Leczenie zespołu cieśni kanału nadgarstka endoskopowo
Kolejną warszawską placówką jest Gabinet Sport Injury Specialist (SIS). Został otwarty w 2012 roku przez fizjoterapeutę Jacka Tuchanowskiego, od wielu lat związanego ze sportem wyczynowym. W ośrodku pacjenci mogą liczyć na leczenie urazów i kontuzji, a także na opiekę pod kątem profilaktyki i przygotowanie do wydarzeń sportowych. Do szerokiej gamy oferowanych zabiegów wchodzi profesjonalna rehabilitacja połączona z doborem indywidualnego programu ćwiczeń.
Zespół medyczny Oddziału Diagnostyczno-Zabiegowego Centrum Medycznego Damiana przeprowadza operacje cieśni kanału nadgarstka, a także procedury przecięcia troczków zginaczy oraz zabiegi chirurgiczne ganglionów ręki. Kierownikiem Bloku Operacyjnego placówki jest lek. med. Grzegorz Zylbersztejn, natomiast funkcję ordynatora oddziału piastuje lek. med. Anna Wołodźko.
Tego typu zabiegi przeprowadza również Zakład Chirurgii Plastycznej Endoskopowej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im prof. W. Orłowskiego CMKP. Stanowisko kierownika zakładu obejmuje dr hab. n. med. Bartłomiej Noszczyk, uznany chirurg plastyczny. Do najczęściej przeprowadzanych w klinice operacji endoskopowych należą zabiegi zespołu kanału cieśni nadgarstka, zespołu rowka nerwu łokciowego, a także zespołu kanału Guyona.
Jeszcze jednym ośrodkiem oferującym pacjentom operację zespołu cieśni kanału nadgarstka jest Zespół Oddziałów Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i Rehabilitacji Szpitala Bródnowskiego. Ośrodek stanowi bazę dla Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji II Wydziału Lekarskiego WUM, a jej kierownikiem jest prof. dr hab. n. med. Jarosław Deszczyński, Wojewódzki Konsultant ds. Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Członkiem zespołu medycznego oddziału jest dr n. med. Jarosław Strychar, specjalizujący się w chirurgii ręki i mikrochirurgii.