Patologiczne ustawienie kości stępu stopy jest powszechnym problemem ortopedycznym, dotykających wielu ludzi. Operację przeprowadza się w przypadku zapadnięcia zatoki stępu, koślawości tyłostopia z ześlizgiem kości skokowej z kości piętowej oraz deformacji płasko-koślawej stopy. Zabieg przeprowadza się w najczęściej w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym. W trakcie operacji wykonuje się niewielkie nacięcie z boku stopy przez które wprowadza się implant.
Operacja korekty koślawości stępu w Polsce
W Bieruniu leczeniem operacyjnym koślawego stępu zajmuje się dr n. med. Tomasz Bieniek, specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii. Studia ukończył w Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Doświadczenie zdobywał m.in. w Klinice Ortopedii i Traumatologii w Katowicach oraz jako Ordynator Oddziału Chirurgii Urazowej i Ortopedii w Oświęcimiu. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Stopy i Stawu Skokowo – Goleniowego. Zajmuje się on także leczeniem złamań kości stopy (np. kości skokowej i piętowej).
Operację koślawości stępu w Katowicach przeprowadzić może lek. med. Arkadiusz Wiatr, specjalista chirurgii urazowej i ortopedii. Doświadczenie zdobywał pracując w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach na Oddziale Ortopedii i Traumatologii. Posiada dyplom uczestnictwa w Konferencji Naukowej Inżynierii Tkankowej w Warszawie na temat Medycyny Regeneracyjnej w leczeniu schorzeń narządu ruchu. Z zakresu chirurgii stopy wykonuje także rekonstrukcje w deformacjach przedstopia z korekcją palucha koślawego oraz zabiegi odbarczania kanału stępu.
Również lek. med. Piotr Chomicki Bindas, specjalista ortopedii i traumatologii, w swojej ofercie ma operację koślawości stępu. Zajmuje się także leczeniem palucha koślawego, deformacji młoteczkowatej, metatarsalgii (ból śródstopia) oraz leczeniem palucha sztywniejącego. Doświadczenie zdobywał m.in. podczas stypendium ortopedycznego w Clínica Montserrat w Lleidzie w Hiszpanii. Był współautorem wystąpienia w trakcie Kongresu Polskiego Towarzystwa Stopy i Stawu Skokowo-Goleniowego na temat „Leczenie artroskopowe następstw złamań okolicy stawu skokowego – doświadczenia własne”. Jest również współautorem publikacji naukowej „Koncentraty płytkowe zawierające czynniki wzrostu jako nowa, obiecująca technika poprawy gojenia kości i tkanek miękkich w chirurgii ortopedycznej - wprowadzenie do zagadnienia". Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Stopy i Stawu Skokowo – Goleniowego.