Ścięgno Achillesa jest największym i najsilniejszym ścięgnem w ciele człowieka. Znajduje się w tylnym odcinku stopy i łączy goleń z piętą. To na nim spoczywa ciężar ciała. Ścięgno Achillesa może ulec naderwaniu podczas wysiłku fizycznego, ale także na skutek niedokrwienia. Nieleczone, naderwanie tego ścięgna może powodować ból i przeszkadzać w chodzeniu. Najskuteczniejszą metodą leczenia naderwanego ścięgna Achillesa jest operacja. Zabieg polega na odtworzeniu ścięgna, co osiąga się, łącząc jego przerwane fragmenty, bądź na przeniesieniu innego ścięgna. Trwa średnio ok. 1-2 godzin, a pacjent już następnego dnia może wrócić do domu. Podczas operacji stosuje się nieczulenie podpajęczynówkowe. Kończyna pozostaje unieruchomiona przez kolejne 6 tygodni.
Operacja naderwanego ścięgna Achillesa w Katowicach - gdzie można ją wykonać
Przy ul. Fabrycznej mieści się klinika Angelius, w której naderwane ścięgno Achillesa można zoperować małoinwazyjnie metodą przezskórną lub otwartą. Pierwszy sposób polega na założeniu na nodze szwów w kształcie ósemek i połączeniu zerwanych ścięgien. Procedurę leczenia lekarz dobiera indywidualnie do potrzeb pacjenta. Po zabiegu pacjent może w klinice kontynuować rehabilitację. W klinice można również wyleczyć operacyjnie zespół de Quervaina oraz uszkodzenia ścięgien i nerwów obwodowych.
Operacja naderwanego ścięgna Achillesa znajduje się także w ofercie Poradni Chorób Stopy, mającej swoją siedzibę przy ul. Żelaznej. Jeżeli naderwaniu ścięgna towarzyszy zapalenie, lekarz najpierw oczyszcza je z martwych tkanek, a następnie przenosi fragmenty ścięgna z innych miejsc. Naderwane ścięgno Achillesa leczy się tu metodą Broestroma, bądź poprzez przeszczepy ścięgniste. W ramach chirurgii stawu skokowego w Poradni Chorób Stopy można też zoperować paluch koślawy, płaskostopie bądź palce młoteczkowate.
W oddalonym o ok. 15 km. od Katowic Bieruniu, przy ul. Jerzego, przyjmuje dr hab. n. med. Krzysztof Ficek, ortopeda, traumatolog i lekarz medycyny sportowej. Specjalista zagadnienie operacji ścięgna Achillesa podjął w swojej rozprawie habilitacyjnej, a doświadczenie w tym zakresie zawdzięcza certyfikowanym kursom i szkoleniom, np. Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowa Diagnostyki Podoskopowej Stawu Skokowego. Dr Ficek wykonuje zabieg zarówno otwarty, jak i przezskórny. Prócz tego może pomóc pacjentom, cierpiącym z powodu urazów łąkotki, chrząstki stawowej oraz więzadła krzyżowego.