Ścięgno Achillesa pełni bardzo ważną funkcję podczas ruchu, gdyż umożliwia nie tylko chodzenie czy bieganie, ale także poruszanie się po schodach i skakanie. Jest największym ścięgnem w organizmie, a do jego uszkodzenia - naderwania, dochodzi najczęściej podczas aktywności fizycznej. Z takimi kontuzjami z reguły borykają się osoby, uprawiające sport (głównie mężczyźni), np. biegające, które są pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Leczeniem naderwanego ścięgna Achillesa jest zespolenie operacyjne ścięgna poprzez otwarte cięcie lub zabieg przezskórny.
Gdzie w Warszawie można zoperować naderwane ścięgno Achillesa
Naderwane ścięgno Achillesa można zoperować na terenie Warszawy w Centrum Medycyny Sportowej. Lekarze przeprowadzają tutaj odbarczenie i rekonstrukcje tego ścięgna, a także wykonują inne zabiegi ortopedyczne na stawie skokowym, w tym artroskopię stawu skokowego i rekonstrukcję więzadeł bocznych. Do innych metod leczenia uszkodzonego ścięgna Achillesa zalicza się tutaj terapię czynnikami wzrostu GPS-Recovery - wykorzystanie osocza bogatopłytkowego PRP, pozyskiwanego za pomocą aparatury GPSTM III firmy BIOMET BIOLOGICS LLC, w którą wyposażone jest centrum. Placówka oferuje również swoim pacjentom zabiegi rehabilitacyjne z zakresu fizjoterapii po operacjach na ścięgnie Achillesa.
Operacja naderwanego ścięgna Achillesa to jeden z zabiegów, przeprowadzanych przez warszawskiego lekarza dr. n. med. Roberta Świerczyńskiego, specjalistę ortopedii i traumatologii (I stopnia od 1991 roku i II stopnia od 1996 roku) oraz medycyny sportowej (II stopnia od 1993 roku), który doktorem nauk medycznych został w 1993 roku po obronie rozprawy doktorskiej pt. "Podskórne przerwania ścięgna piętowego - krytyczna ocena odległych wyników leczenia operacyjnego”. Doszkalał się na zagranicznych kursach, np. w Naples na Florydzie (w USA), gdzie w 2003 roku odbył kurs doskonalący w zakresie chirurgii stawu skokowego i stopy.
Szyciem częściowo uszkodzonego ścięgna Achillesa zajmuje się również w Warszawie dr n. med. Piotr Żbikowski, ortopeda i traumatolog (specjalizacja II stopnia w 1998 roku), do którego głównych zainteresowań zawodowych należą m.in. schorzenia i urazy stawów skokowo-goleniowych. Z leczenia tych, a także innych schorzeń ortopedycznych nabywał doświadczenia w Klinice Ortopedii i Traumatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie. Oprócz operacyjnego leczenia uszkodzeń ścięgna Achillesa zajmuje się także leczeniem ścięgna mięśnia czworogłowego uda czy ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia.