Skrzywiona przegroda nosa, polipy nosa czy zapalenie zatok przynosowych - to tylko niektóre czynniki, które utrudniają oddychanie i upośledzają podstawowe funkcje nosa. Aby przywrócić jego prawidłową czynność często niezbędny jest określony zabieg operacyjny, który eliminuje dane schorzenie.
I lepiej się oddycha
Na zabiegi operacji nosa z powodów medycznych i zatok przynosowych metodą endoskopową zaprasza Oddział Otolaryngologiczny i Onkologii Laryngologicznej mieszczący się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. Tutaj z innych zabiegów laryngologicznych przeprowadzane są operacje mikrochirurgiczne krtani, operacje migdałków podniebiennych czy operacje uszu. Do personelu medycznego należy tutaj dr n. med. Bogdan Kibiłda, specjalista otolaryngologii (I stopnia do 1984 i II stopnia od 1990 roku), który w latach 2008-2013 przewodniczył Oddziałem Warminsko-Mazurskim Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi.
Centrum Medyczne Angelius Provita z zakresu zabiegów laryngologicznych oferuje te przeprowadzane na nosie, leczące jego schorzenia oraz prostujące krzywą przegrodę. I tak można wymienić: leczenie skrzywienia przegrody nosa, metodę FESS leczącą zapalenie zatok przynosowych, leczenie polipów nosa czy chirurgię plastyczną nosa i jego małżowin. Jednym z lekarzy jest tutaj dr n.med. Tomasz Grzegorzek, specjalista otolaryngologii od 2003 roku. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał w II Klinice Laryngologii w Katowicach-Ochojcu, a umiejętności zawodowe podnosił zagranicznych kursach w Austrii, Włoszech, Niemczech czy USA.
W Klinice AKMed - Chirurgia Głowy i Szyi, Chirurgia Plastyczna, Ortopedia mieszczącej się w Krakowie pacjent mający problem z oddychaniem przez nos może poddać się operacjom korygującym niedoskonałości nosa, które to powodują. I tak wśród zabiegów wymienić można: prostowanie krzywej przegrody nosowej, leczenie schorzeń zatok przynosowych, leczenie chrapania i bezdechów sennych podczas snu oraz leczenie krwawień z nosa. Pacjentami zajmuje się tutaj dr n. med. Paweł Dobosz, specjalista otolaryngologii od 2006 roku, posiadający bogate doświadczenie w swojej dziedzinie zdobyte w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie na Oddziale Laryngologicznym.
Operacjom chirurgicznym w celu przywrócenia prawidłowej czynności nosa można także poddać się w Prywatnej Klinice Wident, która znajduje się w Bydgoszczy. Specjaliści otolaryngolodzy wykonują tutaj nie tylko operacje krzywej przegrody nosa ale także zabiegi endoskopowe nosa i zatok przynosowych FESS wraz z usunięciem polipów nosa czy operacje korekcji krzywej przegrody nosa wraz z korekcją małżowin nosowych. Jednym z tych specjalistów jest dr n. med. Krzysztof Dalke, otolaryngolog II stopnia od 1997 roku, nabywający swojego doświadczenia i szlifujący swoje umiejętności z zakresu zabiegów otolaryngologicznych w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu na Oddziale Otolaryngologicznym.
Centrum Medyczne Dom Lekarski w Szczecinie posiada w swojej ofercie laryngologicznej zabiegi operacyjne endoskopowe wykonywane w celu poprawy oddychania. Jest to: korekcja przegrody nosowej, funkcjonalna endoskopowa operacja zatok, usunięcie polipów nosa oraz korekcja małżowin nosowych. Ponadto wykonywane są tutaj także operacje udrażniające kanaliki łzowe z dostępu endoskopowego czy operacje usunięcia migdałków podniebiennych. Na takie i inne zabiegi zaprasza dr n. med. Krzysztof Cecherz, specjalista otolaryngologii (I stopnia od 2001 roku), do którego zainteresowań zawodowych należą m.in. zabiegi operacyjne w zakresie nosa. Pacjentom pomaga także, pracując jako laryngolog w Klinice Otolaryngologii Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie.
Warszawski Szpital Lux Med z chirurgii laryngologicznej przeprowadza m.in. operacje nosa z powodów medycznych tj. septoplastykę, plastykę chrzęstną i kostną oraz nacięcie krwiaka. Ponadto wykonywana jest tutaj także septokonchoplastyka, polipectomia, mucotomia oraz operacje endoskopowe i minimalnie inwazyjne zatok. Do kadry lekarskiej należy m.in. dr n. med. Maria Bączek, specjalista otolaryngologii (I stopnia od 2000 roku) oraz otolaryngologii dziecięcej (od 2009 roku), która tytuł doktora nauk medycznych uzyskała w roku 2001.